Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Kamica nerkowa to schorzenie, które dopada niestety coraz większej liczby ludzi. Jest to dosyć nieprzyjemne schorzenie, często związane ze sporym bólem szczególnie w momencie nasilenia się dolegliwości. Choroba polega na powstawaniu złogów, tzw. Kamieni w nerkach bądź też w układzie moczowym. Dzieje się to na skutek wytrącania się z moczu prawidłowych ale też czasem patologicznych związków chemicznych.
Kamica nerkowa – rodzaje
Najwięcej przypadków zachorowań obserwuje się u mężczyzn pomiędzy 3 a 5 dekadą życia. Ogólnie na tę przykrą chorobę cierpi 1-2% populacji. Wyróżniamy kilka rodzajów kamieni nerkowych. Są to kamienie:
– fosforanowo-wapniowe, – szczawianowo-wapniowe, – moczanowe (niewidoczne w klasycznym badaniu rentgenowskim), – cystynowe, – struwitowe.
Te ostatnie powstają w wyniku przewlekłych zakażeń układu moczowego przez bakterie wywołujące ureazę. Na początku choroba ta może dawać bardzo skąpe objawy albo nie dawać ich wcale. Zdarza się tak, że bardzo drobne kamienie wydalone zostają w sposób zupełnie bezbolesny.
Kamica nerkowa – objawy
Najczęściej o chorobie dowiadujemy się po pierwszym napadzie kolki nerkowej. Inne symptomy wskazujące na kamicę to:
– ból kolkowy okolicy lędźwiowej, promieniujący często do pachwin, warg sromowych oraz jąder, – wymioty, – krwiomocz, – nudności.
Może pojawić się również podwyższona temperatura oraz ogólne uczucie rozbicia. Jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy czym prędzej należy skontaktować się z lekarzem, który w celu potwierdzenia diagnozy zleci komplet badań. W jej skład wchodzą RTG, urografia, usg jamy brzusznej czy jeszcze dokładniejsza tomografia komputerowa. Tworzeniu się kamieni nerkowych sprzyjają różnego rodzaju zakażenia dróg moczowych. Ważne jest również by starać się przyjmować sporo płynów oraz unikać obecności siarki oraz ołowiu w naszym organizmie to bowiem również powoduje nabycie kamicy nerkowej.
Kamica nerkowa – leczenie
Co jednak zrobić, gdy dostaniemy napadu kolki nerkowej? Przede wszystkim najważniejszą rzeczą jest podanie odpowiednich leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych. Pomaga również nawodnienie ciała czy ogólna próba relaksacji – np. ciepła kąpiel. Za wyleczenie chorego uznaje się pozbycie się złogu (kamienia). Czasem jest to możliwe przez drogi moczowe jednak tylko przy kamieniach niewielkich rozmiarów tj. 5-7mm. Częściej jednak stosuje się znacznie bardziej nowatorskie metody leczenia takie jak rozbijanie kamieni specjalnymi urządzeniami ultradźwiękowymi by później rozkruszone złogi móc wydalić przez układ moczowy. Inna metoda leczenia to laparoskopia i endoskopia. W niektórych przypadkach w grę wchodzi jednak tylko standardowe leczenie chirurgiczne. Taka metoda leczenie jest jednak odpowiednia dla pacjentów którzy narzekają na silne nawroty choroby oraz tacy mające wyjątkowo duże złogi.
Podstawowe znaczenie w leczeniu kamicy, a przede wszystkim jej nawrotów jest również analiza składu kamieni a także ocena metaboliczna, która polega na ocenie diety pacjenta oraz wykonanie analizy moczu która wskaże co jest odpowiedzialne za powstawaniu złogów.
Jedno jest pewne – kamica nerkowa to choroba wobec której nie możemy pozostać obojętni. Brak leczenia może bowiem powodować straszny ból ale także prowadzić do wielu powikłań w tym nawet zagrożenia życia.
Was this helpful?
0 / 0