Słowo karate oznacza „pusta ręka”. Jednak według zapisów Tangów, oznacza „chińską rękę”. W XX wieku pod wpływem nacjonalistycznych idei, przyjęto jednak pierwsze z tłumaczeń słowa „karate”. W sierpniu 1905 roku, pierwszy zapis homofonu brzmiał właśnie „pusta ręka” i został opisany w księdze Karate Kumite, której autorem był Chomo Hanashiro. W dawniejszych czasach zamiast „karate” mówiono na tę formę sztuki walki te lub tóde. Wyraz składający się z dwóch chińskich znaków, pochodził z chińskiej dynastii Tang, a jego znaczenie tłumaczono jako „chiński” lub „ręka”. Kiedy dynastia Tang została doprowadzone do upadku, znaczenie słowa zostało zmienione na „kara”. Mimo wszystko karate zostało do dziś w tłumaczeniu „pusta ręka”. Nazwa karate doczekała się zatwierdzenia dopiero w 1936 roku przez mistrzów Okinawy.
Karate tradycyjne to forma sztuki walki, która została stworzona przez mieszkańców Okinawy i zastosowana jako metoda samoobrony przed złem, bez użycia broni.
Aspekt realnej walki został zachowany w wielu stylach, a w niektórych z nich został nawet rozwinięty. Zdarzały się również style w których sztuka karate zmieniała swój charakter np. z karate okinawańskiego na system psychofizycznego doskonalenia się. W takim przypadku jako pierwszy wysuwa się aspekt do „drogi”, po której kroczy się przez całe życie, a więc droga staje się symbolem niekończącego się trwania procesu dążenia do bycia doskonałym.
Karate – rodzaje
-
KARATE JAKO WALKA
Walka na śmierć i życie. Zwane również karate tradycyjnym.
-
KARATE JAKO SPORT
Sport z użyciem elementów samoobrony. Również przeprowadzanie zawodów. Do dziś dnia trwa spór o zasady dotyczące tej formy karate, a mianowicie rodzajów ochraniaczy czy low- kicków.
-
KARATE JAKO SPOSÓB NA DOSKONALENIE SIĘ
Ta forma karate jest najbliższa taijiquan. Nie jest nastawiona na samoobronę ani też rywalizację. Z pewnością z zachowaniem oryginalnych postaw i ruchów.
Rodzaje metod nauki karate to kihon, kata i kumite.
Style karate:
- Uechi-Ryu
- Enshin
- Fudokan
- Gaju-Ryu
- Gosoku-ryu
- Kyokushin
- Oyama Karate
- Seido
- Shidokan
- Shin-ai-do
- Shito-Ryu
- Shotokan
- Kudo Daido Juku
- Tsunami
Was this helpful?
0 / 0
[…] Karate – japońska sztuka walki, to metoda samoobrony bez użycia broni. W niektórych swoich stylach karate zmieniło charakter z obronnego na służący samodoskonaleniu, w pierwszym rzędzie stawiając pojęcie drogi, którą przechodzi się przez całe życie. […]