Karmienie piersią to ważny z punktu widzenia zdrowotnego element cyklu rozrodczego kobiety. Mleko kobiety jest najodpowiedniejszym dla noworodka pokarmem, który zapewni prawidłowy rozwój dziecka, zarówno fizyczny jak i psychiczny, oraz pomoże zmniejszyć ryzyko wielu chorób na różnych etapach życia.
Karmienie piersią – zalety
W trakcie trwania ciąży dziecko wraz z mamą stanowią współgrającą jedność, organizm matki chroni i odżywia płód. Proces ten ulega swoistemu przedłużeniu po porodzie, właśnie dzięki karmieniu piersią, pozytywne więzi łączące matkę z dzieckiem trwają nadal. Mleko karmiącej mamy nie jest po prostu zwykłym pokarmem, który dostarcza dziecku elementów potrzebnych do rozwoju niemowlęcia. Jest to także swego rodzaju eliksir odporności, dzięki któremu dziecko uodparnia się na uczulenia, choroby, bywa, że bardzo poważne. Dla dziecka, które karmione jest piersią niestraszne są infekcje układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, odporniejsze jest także na zapalenie uszu, cukrzycę, a w pierwszej fazie życia ma o połowę mniejsze ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Badania wykazały, że im dłużej dziecko karmione jest mlekiem matki, tym lepsze osiąga wyniki w nauce.
Ponadto osoby dorosłe, które jako dziecko karmione były piersią, wykazują mniejszy odsetek zapadalności na choroby cywilizacyjne, takie jak:
- Nadciśnienie,
- Otyłość.
- Zawały serca.
- Choroba wieńcowa.
- Stwardnienie rozsiane.
Karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla dziecka, ale także dla matki. Przede wszystkim szybciej obkurcza się macica po porodzie, dzięki czemu kobieta nie jest narażona na utratę krwi i infekcje. Ponadto jej przemiana materii staje się bardziej oszczędna, a ulepszona gospodarka żelazowa zapobiega zapadnięciu na anemię. Karmienie naturalne zmniejsza również ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i jajników.
Karmienie piersią – problemy
Karmienie piersią, mimo swoich licznych korzyści ma także kilka wad, do których jednakże trzeba przywyknąć. Najczęściej spotykanymi przeszkodami są:
1. Nieustanne wytwarzanie się pokarmu – zalecane jest wtedy zaopatrzenie się w specjalny przyrząd do odsysania mleka. Dodatkową niedogodnością jest również niekontrolowane wyciekanie nadmiaru pokarmu, przez co plamią się ubrania. Temu problemowi można zapobiec poprzez noszenie specjalnych wkładek pod biustonosz (nie należy stosować metod domowych, takich jak chusteczki higieniczne czy gaziki, bowiem te przyklejają się do piersi i mogą powodować podrażnienia).
2. Rany na sutkach spowodowane przez oseska. Czasami może dojść do poranienia sutków przez ssące niemowlę, należy wtedy przez pewien czas ograniczyć mu dostęp do pokarmu. Zalecane jest również masowanie piersi w celu lepszego przepływu mleka. Gdy takie sposoby zawodzą, należy użyć specjalnych kapturków do karmienia piersią, które wykonane są ze specjalnej gumy.
Karmienie piersią – przeciwwskazania
- Poważne choroby, głównie zakaźne, takie jak AIDS, gruźlica.
- Choroby psychiczne.
- Epilepsja.
- Nietolerancja dziecka na mleko matki, może być spowodowana zaburzeniami genetycznymi, które utrudniają trawienie cukrów mlekowych.
- Nieumiejętność ssania piersi, która wynika z nieprawidłowości w obrębie budowy jamy ustnej, nosa, gardła.
Karmienie piersią – do kiedy?
Powstawanie pokarmu w piersiach matki wiąże się z próbami ssania. Początkowo występują tam jedynie niewielkie ilości mleka, jednakże systematyczne przystawianie dziecka do piersi powoduje, iż po upływie dwóch, trzech dni ilość pokarmu jest wystarczająca. W mleku, które wytworzyło się zaraz po porodzie, najważniejszym składnikiem jest tzw. siara, która obfituje w białe ciałka krwi, z których niektóre spełniają istotną funkcję ochronną.
W skład dojrzałego pokarmu kobiecego wchodzi laktoza (chroniąca układ pokarmowy przed bakteriami), tłuszcze nienasycone, które odpowiadają za rozwój mózgu, aminokwasy, białka, sole mineralne, witaminy A, B, C, D i E oraz enzymy trawienne.
Karmienie tylko i wyłącznie piersią powinno stosować się do szóstego miesiąca życia dziecka. Częstotliwość karmienia wynosić powinna osiem lub więcej karmień na dobę, zaś przerwa nocna nie może trwać więcej niż sześć godzin. Po upływie pół roku można podawać dziecku owoce, jarzyny, bezglutenowe zboża, delikatne mięso. Każdy nowy produkt powinno się włączać do jadłospisu pojedynczo i w małej ilości, zawsze podając przedtem pierś.
Zdaniem specjalistów, karmienie piersią powinno prowadzić się do drugiego roku życia, uzupełniając o coraz to nowsze produkty żywnościowe.
Was this helpful?
1 / 0