Koń Przewalskiego

kon-przewalskiego-2

Małe charakterystyczne koniki zamieszkujące wyżyny około 2500 metrów nad poziomem morza – każdy kojarzy ich sylwetkę oraz też niezbyt wesołą historię. Koń Przewalskiego – bo to o nim mowa – pierwotnie występował na stepach Azji Środkowej oraz Mongolii. Niestety na skutek ekspansji człowieka gatunek ten został całkowicie wytępiony na wolności. Dopiero w XX wieku, dokładniej w jego drugiej połowie podjęto starania przywrócenia obecności tego konia w warunkach naturalnych. Współcześnie również występuje po readaptacji – właśnie na pograniczu Mongolii oraz Chin. Niewątpliwie samo przywrócenie naturze tych zwierząt jest sukcesem, nadal jednak jest to gatunek silnie zagrożony całkowitym wyginięciem, o czym należy pamiętać. To, czy przetrwa zależy od wyobraźni i wysiłków wszystkich zainteresowanych i tych którym dobro przyrody zawsze leżało na sercu. Koń Przewalskiego i historia tego gatunku to opowieść niekoniecznie wesoła ale tym bardziej ważna dla wszystkich z nas.

Koń Przewalskiego – występowanie

Współcześnie koń Przewalskiego jest przede wszystkim hodowany w specjalnych ośrodkach, działających w ramach programu ochrony i przywracania gatunku. Takie ośrodki działają również w Polsce, w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi oraz Warszawie. Ośrodki, które się specjalizują w tej hodowli najczęściej działają przy ogrodach zoologicznych. Zatem jest też zapewniona profesjonalna opieka oraz nadzór.

Konie Przewalskiego w naturze

W naturze koń Przewalskiego występuje w stadach, które liczą kilkanaście sztuk i przemieszczają się po stepach w zależności od panujących warunków, a przede wszystkim dostępności jedzenia co jest absolutnie logicznym działaniem. Opisujący zachowania tych zwierząt podkreślali że żyjące dziko konie Przewalskiego są bardzo płochliwe, przez co utrudniona jest ich obserwacja. Jakiekolwiek zaniepokojenie powoduje to, iż całe stado rzuca się w popłochu do ucieczki, przy tym trzeba dodać że konie Przewalskiego osiągają 60 km/h czyli prędkość całkiem przyzwoitą. Inne charakterystyczne zachowania to te, które świadczą o wzajemnym oddaniu zwierząt w stadzie, takie jak stawanie w kręgu głowami do środka, kiedy to zwierzęta wspólnie machając ogonami opędzają się od much.

Koń Przewalskiego – charakterystyka

Wygląd i opis rasy koń Przewalskiego znaleźć można na stronach internetowych poświęconych właśnie tej rasie. To, co jest charakterystyczne, to podkreślanie że są to małe koniki o bardzo charakterystycznej barwie. Rzeczywiście wysokość w kłębie do 145 cm nie jest szczególnie imponująca, konie Przewalskiego przypominają nieco przerośnięte kuce jednak nie jest to w żadnym przypadku złośliwe czy też wskazywane jako wada. Standardowo umaszczenie sierści jest ciemne poza końcówką pyska, brzuchem oraz wewnętrzną stroną kończyn, które są białe. Taki właśnie układ też jest przyczyną tego że jest bardzo łatwo konie Przewalskiego rozpoznać jeżeli się znajdzie w ich pobliżu.

Warto dodać, że koń Przewalskiego jest też ceniony za swój charakter, który powoduje że faktycznie idealnie się nadaje do takich działań jak klasycznie pojmowana hipoterapia. Koniki charakteryzują się wielką cierpliwością oraz też i pogodnym usposobieniem co jest przez terapeutów podkreślane. Jest to również powodem tego, że konie Przewalskiego są też wykorzystywane w ośrodkach agroturystycznych oraz podobnych gdzie są urządzane przejażdżki na nich.

Zatem też cieszyć się należy że cały czas koń Przewalskiego jako gatunek jest obecny nie tylko w podręcznikach, ale również w otaczającej nas rzeczywistości. Ze względu na wartość tego gatunku warto wspierać wszystkie starania do jego zachowania dla przyszłych pokoleń, jak i również dla samej rasy. Dbałość o zagrożone gatunki jest też świadectwem naszego ucywilizowania.

Was this helpful?

1 / 1