Kot somalijski (somali)

Kot somalijski (somali)

Kot somalijski to średniej wielkości zwierzę o wydłużonym ciele i ładnie wyrzeźbionych mięśniach.. Jego głowa ma kształt zaokrąglonego klina, a duże oczy zdradzają typową dla tej rasy inteligencję. Ma też raczej duże uszy, zaokrąglone na czubkach, z kępkami sierści w środku. Sierść kota somalijskiego jest gęsta i jedwabista, a ogon przypomina ogon lisa. Ubarwienie kota tej rasy jest nietypowe: każdy włos ma podwójne lub potrójne prążki, a wzdłuż kręgosłupa aż do ogona biegnie ciemniejsza linia, co sprawia, że kot somalijski przypomina dzikiego kota. Jego futro jest delikatniejsze i jaśniejsze pod szyją, na brzuchu i po wewnętrznej stronie łap.

Jaka jest osobowość tych kotów?

Jest aktywny, bardzo lubi biegać i skakać. Dobrze przystosowuje się do warunków domowych. Kocha ludzi i inne zwierzęta, uwielbia mieć towarzystwo. Jeśli mamy takiego kota, warto wziąć drugiego, aby nasz podopieczny nie przebywał sam w domu, kiedy domownicy są w pracy. Koty tej rasy mogą godzinami bawić się swoją ulubioną zabawką, ale nie pogardzą też zabawą z człowiekiem. Porozumiewają się cichym, delikatnym głosem.

To kochające i czułe zwierzę, które lubi spędzać czas z opiekunem. Choć ma długą sierść, łatwo o nią dbać, bowiem nie jest wełnista. Codzienne czesanie zapewni jej jedwabistą miękkość, a dodatkowo może stać się częścią zabawy. Kot na pewno odwzajemni się czułym mruczeniem. Ponieważ jest aktywny, bez problemu sam zadba o swoją sylwetkę, ale warto dać mu wysokie drzewko lub drapak z półeczkami, po których będzie się wspinał.

A jaka jest historia tej rasy?

Kot somalijski to właściwie długowłosa odmiana kota abisyńskiego. Protoplastą rasy abisyńskiej oraz somalijskiej była kotka Zula, którą skrzyżowano z innymi podobnymi kotami. Sierść kotów abisyńskich przypomina sierść dzikiego królika. Niektóre kocięta tej rasy rodziły się z futrem o długim włosie, ale ponieważ nie było to dopuszczalne w standardzie rasy abisyńskiej, długowłose młode nie mogły zostać uznane za rasowe. Jednak wielu hodowcom spodobała się ta cecha i w późnych latach 60-tych XX wieku postanowili ją utrwalić przez stworzenie nowej rasy, którą nazwali rasą somalijską. Umaszczenie tych kotów jest podobne do umaszczenia kotów abisyńskich. Swoją popularność zawdzięczają ładnemu wyglądowi, miłemu charakterowi i łatwości opieki.

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0