Kuchnia fusion

Kuchnia fusion to kuchnia łącząca w sobie elementy różnych kulinarnych tradycji. Nie jest ona skupiona na jednym stylu. Łączy kuchnię tradycyjną z nowoczesną. Nie boi się eksperymentów smakowych i jest adresowana raczej do ludzi, którzy są otwarci na nowości.

Kuchnia fusion – restauracje

Restauracje serwujące kuchnię fusion stały się popularne w USA, oraz praktycznie całej Azji. Staje się coraz częstszą alternatywą dla restauracji serwujących tradycyjne, regionalne potrawy. Jest smaczna, zdrowa i co najważniejsze, różnorodna.

Powodzenie tego rodzaju kuchni zależy od kilku istotnych czynników:

  • Klientów (chodzi tu o różnorodność kulturową)
  • Doświadczeń klientów
  • Otwartości na nowe walory smakowe

Kuchnia fusion – przepisy

Grochówka fusion

Składniki:

– 2 litry wody, – 300 gram mięsa (kawałek schabu, łopatka, żeberka bez kości lub dla odważnych i chętnych wędzonki), – 300 gram grochu żółtego, łuskanego, – 5 średnich ziemniaków, – 1 średnia marchewka, – 1 pietruszka, – 1 ząbek czosnku (opcjonalnie), – 2 łyżki oliwy, – 1 cebula, – 1 łyżka mąki, – 1 listek laurowy, – 3 ziela angielskie, – 1 łyżeczka suszonego majeranku.

Sposób przyrządzenia:

Do garnka z zimną wodą wrzucić całe mięso, zagotować je. Zmniejszyć ogień, zebrać łyżką z wierzchu zbędne farfocle i dodać wypłukany i osuszony na sitku groch. Gotować pod przykryciem 50 minut. Obrać ziemniaki, pokroić w kosteczkę i zalać zimną wodą, by nie zrobiły się czarne. Obrać marchewkę i pietruszkę, oraz zetrzeć je na tarce o dużych oczkach. Do ugotowanego wywaru odlać odsączone ziemniaki, dodać startą pietruszkę i marchewkę, oraz cały ząbek czosnku ,jeśli decydujemy się go użyć. Gotować przez 20- 25 minut do momentu, gdy ziemniaki nie biorą miękkości.

Rozgrzać oliwę na patelni, podsmażyć cebulkę, dodać mąkę, zamieszać i dodać do gotującej się zupy. Dodać listek laurowy, oraz ziele angielskie i zagotować.

Kotleciki z cukinii z jogurtem i gremolatą

Składniki:

– 2 roztrzepane jaja, – 1 cukinia, – Mąka, – Sól, – Pieprz, – Oliwa do smażenia, – 1 jogurt, – gremolata (inaczej natka pietruszki, czosnku, oraz skórki cytrynowej),

Sposób przyrządzania:

Umytą cukinię utrzeć ze skórką na tarce o dużych oczkach. Wymieszać ją z jajkami, solą, oraz pieprzem. Dodać jak najmniej mąki, tak, aby połączyć składniki. Wszystko należy wykonywać szybko, ponieważ cukinia puszcza sok i rozcieńcza masę. Wkładać łyżką na gorący olej, formując placuszki, smażyć na złocisty kolor. Polać sosem z jogurtu i gremolaty.

Truskawki z kremem waniliowym

Składniki:

– 300 gram truskawek, – 2 szklanki mleka, – 3 żółtka, – 100 gram cukru, – 1 laska wanilii.

Sposób przyrządzania:

Laskę wanilii rozciąć wzdłuż, dodać do mleka i gotować przez 5 minut, następnie odstawić do ostygnięcia. Żółtka utrzeć z cukrem na gładki kogel mogel. Do mleka dodać żółtka, wymieszać i gotować na parze, cały czas mieszając, aż sos powoli zacznie gęstnieć. Uważać, aby krem się nie zważył.  Truskawki pokroić w plasterki i polać ciepłym sosem.

Was this helpful?

0 / 0