Codzienna praca i problemy życiowe męczą nie tylko nasze wnętrze ale i ciało, które każdego dnia ciężko pracuje. Od czasu do czasu warto więc zasponsorować sobie odrobinę relaksu dla ciała, a zarazem i duszy. Proponuję masaż klasyczny, który ma za zadanie odprężyć, zrelaksować i pobudzić krążenie w zastygniętych mięśniach.
Masaż klasyczny swoje korzenie wywodzi z Indii oraz Chin. Zapiski o wykonywaniu masażu klasycznego zanotowano już w 1800 r. p. n. e. w księgach Wedy oraz w księdze Nan Izin w VI w p. n. e. Masaż klasyczny cieszył się ogromną popularnością w każdej epoce, na co dowodem są zapiski na jego temat w tamtejszych księgach. Co może być zaskakujące, a zarazem pozwalać na odrobinę dumy, to fakt iż to właśnie Polak miał bardzo duży wpływ na masaż klasyczny, a mowa tu o Izydorze Zabłudowskim. Został on kierownikiem jednej z pierwszych w Europie Katedr Masażu, powstałej w Berlinie. To dzięki niemu masaż klasyczny uznano również istotnym w dziedzinie medycyny.
Masaż klasyczny to głównie metoda odprężająca oraz lecząca objawy zewnętrzne jak i wewnętrzne różnych chorób całego ciała. Poprzez masowanie nie tylko pobudzane jest krążenie ale i dochodzi do wywierania dużego wpływu na organizm. Masaż klasyczny jest wykonywany na całym ciele włącznie z kończynami górnymi jak i dolnymi. Czas trwania masażu klasycznego to od 30 do 90 minut.
Masaż klasyczny – techniki
- Głaskanie
- Rozcieranie
- Wyciskanie
- Ugniatanie
- Oklepywanie
- Wstrząsanie
- Wibracja
- Ruchy bierne
Masaż klasyczny – etapy
- Przed wykonaniem masażu klasycznego, osoba która będziemy masować powinna przebrać się w majtki jednorazowe w celu uniknięcia pobrudzenia olejkami do masażu.
- Po przebraniu się w specjalną bieliznę pierwszą pozycją do masażu jest ułożenie się na brzuchu (jeśli osobą masującą jest kobieta, powinna mieć do okrycia pod ręką ręcznik, by podczas zmiany pozycji nie czuła się skrępowana).
- Osoba masowana musi mieć czystą skórę i nie powinny występować na niej żadne choroby skórne.
- Masaż z pewnością umili muzyka relaksacyjna, która sprawi przyjemność zarówno masażyście jak i osobie masowanej.
- Do wykonania masażu używamy specjalnych olejków o różnego rodzaju aromaterapii.
- Masujemy tylne części ciała, zaczynając bardzo delikatnie i zwiększając stopniowo nacisk.
- Masujemy przednią część ciała, którą zakańczamy równie delikatnie jak przy rozpoczęciu masażu.
- Osoba masowana po zakończeniu masażu powinna skorzystać z prysznica w celu spłukania nadmiaru olejku.
Masaż klasyczny – zalety
Masaż klasyczny ma wiele pozytywnych właściwości wpływających na osobę masowaną. Z pewnością całkowicie rozluźnia i odpręża od codziennego stresu oraz zmęczenia. Pozwala na rozbicie spiętych mięśni i poprawę krążenia. Z pewnością stymuluje przewodnictwo nerwowe, pozwalając na całkowite zrelaksowanie. Działa tonizująco i pobudzająco w szczególności podczas skupienia się na częściach kręgosłupa.
Masaż klasyczny – wady
Wady w wykonaniu masażu klasycznego mogą się pojawić wyłącznie w przypadku źle przeszkolonego masażysty lub nie ujawnionych oraz nie wziętych pod uwagę przeciwwskazań do jego wykonania.
Masaż klasyczny – przeciwwskazania
- Ciąża
- Żylaki
- Zmiany skórne
- Hemofilia
- Miażdżyca
- Nadciśnienie
- Skaza naczyniowa
- Stany zapalne
- Choroby bakteryjne oraz wirusowe
- Gorączka
- Nowotwory
- Krwawienia
Was this helpful?
0 / 0