Poród to najtrudniejsze zadanie, któremu musi stawić czoła kobieta. Każda z nas się go boi i wyobraża sobie jak to będzie, ile potrwa i jak mocno będzie nas bolało. Niestety poród nigdy nie należał i nie będzie do rzeczy przyjemnych, jednak sama myśl o maleństwie sprawia, że nie ma to dla nas znaczenia ile trzeba wycierpieć, bo dla dziecka jesteśmy gotowi znieść wszystko. Nie nastawiajcie się więc nigdy iż nie będzie wcale bolało, gdyż doznacie rozczarowania. Owszem każda z was przeszła poród inaczej i odczuła inny ból, jednak każda z was go doznała i może coś na ten temat powiedzieć. Nie warto jednak słuchać, teorii doświadczonych mam, które mają to za sobą, bo nie ma identycznych porodów, a nawet rzadko trafiają się podobne.
Metody znieczulenia przy porodzie:
- Znieczulający środek Dolargan podawany jest przez lekarza prowadzącego poród w kroplówce, dożylnie lub domięśniowo. Znieczulenie zazwyczaj działa natychmiastowo, jednak decyzję o jego podaniu podejmuje lekarz. Mimo iż szpitale są wyposażone w tego rodzaju znieczulenie, a ty przy porodzie zwijasz się z bólu, który dla ciebie wydaje się już najgorszym z możliwych, znieczulenia możesz nie dostać. Lekarze zazwyczaj sięgają po dolargan w chwili gdy nie jest możliwe znieczulenie zewnątrzoponowe, a ze względu na stan zdrowia rodzącej, znieczulenie jest niezbędne. Nie jest możliwe w zastosowaniu gdy przyszła mama cierpi na choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze bądź uczulenie na jakiś składnik zawartym w leku. Lek naprawdę pomaga i jest dostępny w każdym szpitalu. Zdarza się, ze po zastosowaniu wywołuje zawroty głowy lub nudności.
- Akupunktura szczególnie stosowana w przypadku gdy inne znieczulenia są zabronione lub nie wskazane dla danej pacjentki z powodu powikłań. Metoda polega na wkłuwaniu przez lekarza cieniutkich igiełek w określonych punktach ciała kobiety. Metoda jest skuteczna gdyż poprzez stymulację mózgu, hamowane są substancje przeciwbólowe. Działanie jest odczuwalne w około 15 minut od chwili rozpoczęcia nakłuwania. Akupunktura jest metodą znieczulenia bezpieczną zarówno dla matki jak i dziecka. Jedynymi przeciw wskazaniami są choroby układu nerwowego np. padaczka lub inne choroby psychiczne. Metoda jest mało popularna w Polsce i dostępna tylko w niektórych prywatnych klinikach, wykonać ją może lekarz specjalizujący się w akupunkturze, niemniej jednak jest to skuteczne znieczulenie przy porodzie.
- Popularną i najczęstszą metodą jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Lek podawany jest przez cewnik, który anestezjolog wprowadza w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, między dwa kręgi. Skóra w miejscu wkłucia jest uprzednio znieczulona, więc pacjentka nie odczuwa bólu. Znieczulenie zalecane jest dla osób z wadą serca, wzroku, cukrzycy, niewydolności nerek, nadciśnieniu oraz niskim progu bólowym. Zabroniony jest u osób z obniżoną krzepliwością krwi, w przypadku gestozy, zwyrodnieniach kręgosłupa lub łożyska przodującego. Lek działa szybo, gdyż ból znika już po 10 minutach. Znieczulenie wykonywane jest na prośbę pacjentki, warunkiem jego wykonania są aktualne wyniki analizy krwi. Znieczulenie jest niestety odpłatne ok. 450-500zł, jednak jest bardzo skuteczne , dzięki czemu pacjentka może skupić się na porodzie. Po zastosowaniu znieczulenia pacjentka może odczuwać bóle głowy oraz spadek ciśnienia.
- Często stosowane i polecane przez położne są kąpiele w ciepłej wodzie. Kąpiel w wannie lub pod prysznicem gdzie temperatura wody wyniesie 36-37ºC.Metoda szczególnie polecana przy nasilających się skurczach i długiej pierwszej fazie porodu. Działanie znieczulające powinno działać natychmiast po zanurzeniu się w wodzie. Nie zaleca się kąpieli w przypadku słabnięcia lub zawrotów głowy. Plusem znieczulenia jest rozluźnienie mięśni (w szczególności pochwy), co ułatwia, a zarazem przyśpiesza poród oraz łagodzi ból.
- Masaż to skuteczna metoda jeśli wykonana prawidłowo. Położna prowadząca lub przyszły tata dziecka, może wykonać taki masaż rodzącej jeśli uprzednio został odpowiednio przygotowany. Masaż pomaga natychmiastowo i na dłuższy czas porodu. Nie zaleca się dla kobiet z nadwrażliwością skóry w czasie porodu, które niechętnie pozwalają się dotknąć.
- Bardzo znane i stosowane również przez same mamy jest oddychanie. Odpowiednie oddychanie znieczula ból i pozwala kobiecie na odpoczynek między skurczami. Przy samych skurczach kobieta powinna oddychać szybko i płytko, natomiast w przerwach między skurczami głęboko i wolno. Ćwiczenia oddychania pokazywane są w szkołach rodzenia lub bezpośrednio w szpitalu. Metoda jedynie łagodzi ból, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań. Również zaleca się oddychanie, w domu w celu ćwiczeń i łagodzenia pierwszych skurczów.
Was this helpful?
1 / 0