Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Zapalenie oskrzeli jest stanem zapalnym odcinka dróg oddechowych odpowiedzialnego za doprowadzanie powietrza do płuc. Zwykle pojawia się jako konsekwencja niezaleczonego przeziębienia, grypy albo też podobnego schorzenia. Zawsze ostre czy też obturacyjne zapalenie oskrzeli będzie skutkiem zaniedbania albo też przeoczenia zagrożenia i takie też są podawane przez specjalistów przyczyny tego właśnie stanu chorobowego.
Przebieg samej choroby jest też zależny od tego, czy jest to stan chorobowy dotykający osobę dorosłą czy też dziecko. Obturacyjne czyli przewlekłe zapalenie oskrzeli charakteryzuje się tym, że ma charakter nawracającego stanu chorobowego który mocno męczy pacjenta a przede wszystkim znacznie obniża komfort egzystencji. W przypadku, kiedy przyczyną takiego zapalenia jest stan alergiczny albo też uzależnienie nikotynowe niestety nawracające zapalenie oskrzeli ma charakter dożywotni, czyli nie da się go do końca wyleczyć można tylko łagodzić objawy.
Obturacyjne zapalenie oskrzeli – przyczyny
Występują też oczywiście inne przyczyny obturacyjnego zapalenia oskrzeli, takie jak wirusy które atakują organizm. W przypadku dzieci nierzadko jest to połączone z przejściem wcześniej innej choroby, takiej jak różyczka czy też świnka albo ospa wietrzna. Niestety u dzieci obturacyjne zapalenie oskrzeli często ma bardzo ostry przebieg i jest związane z koniecznością hospitalizowania oraz też poddawania wyczerpującym kuracjom antybiotykowym.
Nierzadko też rolę czynnika wywołującego zapalenie oskrzeli zaczynają pełnić czynniki, które nie mogą być określone inaczej niż jako środowiskowe czy też cywilizacyjne. Należą do nich przede wszystkim: stała ekspozycja na działanie takich środków jak spaliny samochodowe, chemiczne opary czy też dym tytoniowy. Przebywanie w takim środowisku zarówno dorosłego jak też dziecka naraża na wykształcenie się obturacyjnego zapalenia oskrzeli. Należy więc dołożyć wszelkich starań, by faktycznie zadbać o zdecydowanie lepsze warunki w jakich przychodzi człowiekowi przebywać. Miasta powinny być przyjaźniejsze zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Obturacyjne zapalenie oskrzeli – objawy
Jeżeli chodzi o objawy, obturacyjne zapalenie oskrzeli rozpoznać można po tym, że poza charakterystycznym dla zapalania zaczerwienieniu nosa i gardła dochodzi jeszcze niepokojący świszczący kaszel. Kiedy chory zakaszle słychać bardzo typowe dla tego stanu chorobowego poświstywanie połączone z pogwizdywaniem. Poza tym charakterystycznym kaszlem występują też takie objawy jak silne stany podgorączkowe, osłabienie organizmu oraz też wydzielina zalegająca w płucach i utrudniająca oddychanie.
Obturacyjne zapalenie oskrzeli – leczenie
To, jaki przebieg ma leczenie zależy też od tego czy obturacyjne zapalenie oskrzeli wystąpiło u dziecka czy też u dorosłego człowieka. W przypadku dorosłych nierzadko takie stany zapalne są skutkiem długotrwałego narażenia na czynniki wywołujące stany zapalne. Może to być samo środowisko pracy albo też i alergia czy też uzależnienie od wyrobów tytoniowych. Tak, że leczenie musi albo powinno być związane z wyeliminowaniem przynajmniej na dłuższy okres wspomnianych czynników, szczególnie tych, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju stanu chorobowego. Poza tym w przypadku tak samo dorosłych jak i dzieci leczenie polega na podawaniu antybiotyków, które mają złagodzić przebieg stanu zapalnego i zapobiec jego nawrotowi. Oczywiście sama terapia lekami nigdy nie będzie w pełni skuteczna jeżeli leczony zaraz po jej zakończeniu powróci do starego środowiska.
Kończąc trzeba podkreślić że przewlekłe zapalenie oskrzeli jest poważnym stanem chorobowym który może człowieka męczyć przez całe życie. Dlatego bardzo istotne jest aby ograniczać ryzyko jego pojawienia się zarówno w wymiarze indywidualnym a szczególnie jako choroby cywilizacyjnej.
Was this helpful?
0 / 0