Owczarek szkocki – opis
Należy do psów pasterskich. Wyróżnia się dwie jego rasy: owczarka długowłosego i krótkowłosego. Ich budowa jest proporcjonalna i harmonijna. Charakteryzuje się wydłużonym tułowiem, jego głowa jest wąska, ogon natomiast długi zwisający z lekko uniesionym końcem. Ich barwa to przede wszystkim brąz, łączony z bielą i elementami czerni.
Owczarek szkocki – historia i pochodzenie
Jak sama nazwa wskazuje psy pochodzą ze Szkocji. Były tam obecne już w XVI wieku, a dokładniej w 1860 roku w Birmingham w Anglii. Zrodzone ze skrzyżowania ras psów collie i seterów. W Polsce czworonogi te pojawiły się w roku 1924.
Owczarek szkocki – charakter
Są to psy łagodne, co wynika z ich natury. Prawie nigdy nie przejawiają agresji. Wobec osób obcych są nieufne. Są bardzo energiczne, towarzyskie, a jednocześnie skore do pracy. Lubią przestrzeń i dużo ruchu, potrafią jednak przystosować się także do egzystowania w mieszkaniu. Łatwo przywiązują się do domowników.
Owczarek szkocki – choroby
Psy te są podatne na takie choroby jak zanik siatkówki, anomalia oczu, nadwrażliwość, rak kości, czy przerost dziąseł.
Owczarek szkocki – hodowla
Jak zostało wspomniane wcześniej psy te z natury są łagodne i bardzo towarzyskie, nie lubią samotności. Dlatego w ich hodowli bardzo ważne jest zabieranie go na spacery, udział w psich wystawach. Bardzo ważne w hodowli tych, ale także innych psiaków jest zdrowe odżywianie, oraz pielęgnacja sierści. Bardzo istotne są także kontrole weterynaryjne.
Owczarek szkocki – cena
Ceny psów wahają się od 1000 do 2000 złotych. Przed zakupem należy oczywiście należy sprawdzić wszystkie dane psa i informacje na jego temat. Owczarki szkockie bez rodowodu są oczywiście tańsze.
Was this helpful?
1 / 0