Paradontoza, zwana również zapaleniem przyzębia jest poważną chorobą tkanek przyzębia. Zazwyczaj jej skutkiem jest utrata zębów, szczególnie w przypadku zbyt później reakcji na jej objawy.
Paradontoza – przyczyny
Największa przyczyną powstawania paradontozy jest zaniedbana jama ustna oraz rozmnażające się z tego powodu bakterie. To one powodują zalegające na zębach kamienie bądź złogi (powstają również z pozostałości jedzenia lub złuszczonego nabłonka.
Co pomaga w rozwoju choroby:
- zgrzytanie zębami,
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
- krzywe uzębienie,
- awitaminoza,
- cukrzyca,
- osłabiona tkanka łączna,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zaburzenia wydzielania śliny,
- zaburzenia hormonalne,
- nieprawidłowy styl życia np. nałogi,
- paradontoza w rodzinie.
Paradontoza – przebieg i etapy
Rozpoczyna się od wywołania stanu zapalnego poprzez resztki jedzenia na zębach i atakujących dziąsła oraz całe uzębienie bakterie. Kolejnym etapem paradontozy, bakterie atakują ozębną, gdzie dostaje się stan zapalny w głębszych partiach przyzębia oraz osłabnięcia ozębnej. W ostatnim stadium choroby bakterie atakują korzeń, a następnie niszczą kość łączącą się z korzeniem. Połączenie ulega całkowitemu uszkodzeniu.
Paradontoza – objawy
- czerwone dziąsła,
- obrzmiałe dziąsła,
- dziąsła wrażliwe na ból,
- krwawienie podczas szczotkowania,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- chwiejące się zęby,
- wypadanie zębów.
Paradontoza – leczenie
Najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze stawienie się u stomatologa. W jaki sposób będzie przebiegało leczenie zadecyduje obecne stadium choroby. Niestety nasz organizm samodzielnie się nie obroni przed paradontozą. Przeciwciała które wytwarza choć niszczą bakterie, uszkadzają również tkankę przyzębia. Lekarz wyczyści wszelki kamień i oczyści zębodoły. W przypadku cięższej paradontozy przepisywany jest antybiotyk, który ułatwi leczenie. W najtrudniejszych przypadkach przeprowadzane jest usztywnianie zębów.
Paradontoza – zapobieganie
- Właściwe dbanie o jamę ustną.
- Regularne wizyty u stomatologa.
- Stosowanie właściwych preparatów podczas pierwszych oznak paradontozy.
- Szczotkowanie zębów trzy razy dziennie.
- Czyszczenie nicią dentystyczną.
- Płukanie jamy ustnej.
Paradontoza – dieta
W przypadku występowania paradontozy warto zadbać również o odpowiednią dietę, która pomoże nam zadbać o uzębienie, a także nie będzie podrażniać dodatkowo dziąseł. Spożywane produkty nie powinny być zbyt twarde gdyż podrażniały by zbytnio dziąsła. Warto poradzić się stomatologa.
Was this helpful?
0 / 0