Peeling enzymatyczny

Działanie peelingu enzymatycznego to przede wszystkim usuwanie łoju oraz martwych komórek naskórka. Za sprawą stosowania tego zabiegu cera staje się wygładzona. Co także bardzo istotne w dzisiejszych czasach, gdy wszyscy przywiązujemy ogromną wagę do własnego wizerunku, skóra nasza nabiera zdrowego kolorytu. Stosowanie tego rodzaju peelingu jest zalecane przez specjalistów od kosmetyki, a także lekarzy w przypadkach, gdy dana osoba posiada cerę suchą i wrażliwą. Zaleca się też takie zabiegi, jeżeli cera jest naczynkowa.

Peeling enzymatyczny

Ten ostatni rodzaj cery stwarzać może bardzo uciążliwe problemy, na które skarżą się głównie kobiety w różnym wieku. Chodzi tu o tak zwane pajączki, czyli rozszerzone i pękające naczynka krwionośne. Typ cery naczyniowej jest szczególnie trudny w codziennej pielęgnacji, a skłonność do rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych może być jednym z czynników, który wpływa w pomniejszym czasie na rozwój trądziku różowatego. Stąd też zaleca się dodatkowe zabiegi, właśnie takie jak ten rodzaj peelingu, gdyż jego działanie jest bardzo delikatne. Ponadto w opozycji do peelingu mechanicznego, nie wywołuje on podrażnień skóry.

Peeling enzymatyczny – właściwości

Działanie preparatów wykorzystywanych w tego rodzaju peelingu powoduje złuszczanie dzięki oddziaływaniu enzymów roślinnych takich jak papaina i bromelaina. Pierwszy z enzymów to enzym trawienny, który wstępnie trawi białka. Uzyskuje się go z owoców papai. Substancja ta podobna jest do ludzkiej pepsyny, czyli enzymu wydzielanego przez komórki gruczołowe (komórki główne) żołądka. Papaina bierze też udział w rozkładzie białek, zgłasza pochodzenia zwierzęcego. Natomiast drugi enzym – bromelaina powoduje rozkład i ścinanie białka. Jego występowanie zlokalizowane jest w świeżych ananasach. Enzym ten jest ona silnym środkiem, który ma duże właściwości przeciwzapalne. W efekcie jego działania łagodzone są głównie bóle i opuchlizna. Wspomagane jest również gojenie się tkanek.

Peeling enzymatyczny – wskazania

Powszechnie specjaliści wskazują, że peeling enzymatyczny powinno się stosować szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym. W tym bowiem okresie jego działanie jest najbardziej skuteczne. Najbardziej powszechna metoda zastosowania, sprawdzona i szybka zabieg wykonany na wstępie kąpieli. Należy więc umyć twarz np. olejkiem myjącym, odmierzyć płaską łyżeczkę miarową proszku i nasypać proszek w zagłębienie dłoni. Następnie dodać odrobinę wody i wymieszać palcami w taki sposób, aby wytworzyła się gęsta papka. Potem należy nakładać papkę mokrymi dłońmi na zwilżoną twarz, szyję i dekolt. Wykonywać należy te czynności jednocześnie masując wymienione miejsca. Kolejny etap to oczekiwanie 5-10 minut, a następnie zmycie wodą. Inna metoda jest przygotowanie porcji peelingu przed zabiegiem. W tym scenariuszu 1 łyżeczkę miarową peelingu rozrabiamy z 1 łyżeczką miarową wody przegotowanej, mineralnej lub hydrolatu. Czynność trwa aż do uzyskania gęstej papki.

Na jeden zabieg na samą twarz i szyję starcza 1 pełna łyżeczka produktu. Podobnie jak w poprzedniej metodzie myjemy twarz olejkiem myjącym i nakładamy papkę mokrymi dłońmi na zwilżoną twarz i szyję równocześnie masując. Następnie pozostawiamy na 5-10 minut i zmywamy wodą. Dla cery mocno wrażliwej recepta jest nieco odmienna. Musimy mianowicie przygotować porcję peelingu używając zamiast wody lub hydrolatu żelu hialuronowego. Potem rozdrobnioną papkę wmasowujemy w zwilżoną twarz i szyję przez jedną do dwóch minut czasu. Następnie od razu zmywamy preparat z twarzy. Według wskazań lekarzy i specjalistów w dziennie kosmetologii peeling ten można stosować nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że reagowanie na określony kosmetyk może być różne, gdyż jest sprawą indywidualną. Najlepiej przed zastosowaniem danego produktu wykonać próbę na małym fragmencie skóry, aby uniknąć niepożądanych reakcji.

Was this helpful?

0 / 0