Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Myślisz o porodzie naturalnym? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję powinnaś dowiedzieć się jak najwięcej, a przede wszystkim poznać wady i zalety takiej formy porodu.
Poród naturalny
Poród naturalny, często określany jest również porodem aktywnym lub ekologicznym. Poród taki odbywa się siłami natury, w wybranej przez kobietę pozycji. To poród bez jakiejkolwiek ingerencji medycznej tzn. bez zastosowania znieczulenia, cesarskiego cięcia, nacinania krocza, przebicia pęcherza płodowego czy podania oksytocyny.
Kobiety boją się rodzić siłami natury. Poród naturalny kojarzy się im z nacinaniem krocza i lewatywą. Obawiają się bólu i martwią, że po kilku lub kilkunastu godzinach poród i tak zakończy się cesarskim cięciem. Jednak zdaniem lekarzy poród naturalny jest najbezpieczniejszą formą porodu zarówno dla matki jak i dla dziecka. Twierdzą, że w tej sferze nie należy przeszkadzać naturze. Poród naturalny jest zgodny z fizjologią człowieka i jeżeli wszystko przebiega prawidłowo to jest najlepszym sposobem na przyjście malucha na świat.
Poród naturalny czy cesarka?
Każda ingerencja lekarska, która zakłóca naturalny przebieg porodu, może doprowadzić do komplikacji. Należy zdać sobie sprawę, że cesarskie cięcie to mniej lub bardziej skomplikowana operacja, która niesie za sobą określone ryzyko. Cesarskie cięcie to nie cudowny sposób na szybki poród bez większego wysiłku matki.
Pozytywne strony porodu naturalnego to m.in: • w trakcie porodu rozstanie matki z dzieckiem przebiega łagodnie. Podczas cesarki rozstanie jest bardzo gwałtowne. • poród naturalny umożliwia kobiecie natychmiastowe przytulenie malucha, dzięki czemu między matką a dzieckiem powstaje silna więź. W przypadku cesarskiego cięcia dziecko zabierane jest na co najmniej kilka godzin. • po porodzie kobieta o wiele szybciej dochodzi do siebie. Cesarskie cięcie to bezbolesny poród, ale trzeba się liczyć z długim i bolesnym gojeniem oraz blizną. • poród naturalny to czterokrotnie mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku cesarskiego cięcia. • możliwy jest poród rodzinny oraz przecięcie pępowiny przez ojca, poród odbywa się w przyjemniejszej atmosferze.
• przejście malucha z wody na powietrze w przypadku porodu naturalnego jest łagodniejsze.
Negatywne strony porodu naturalnego to m.in: • w niektórych przypadkach sam strach przed porodem naturalnym może mieć zły wpływ na jego przebieg, • poród naturalny może trwać bardzo długo, • przejście dziecka przez drogi rodne jest wielkim wysiłkiem, dlatego zaraz po nim główka malca może być zniekształcona, • bywa, że samo nacięcie krocza jest niebezpieczne,
• poród może doprowadzić do rozluźnienia ścian pochwy, co w niektórych przypadkach ma wpływ na życie seksualne.
Poród naturalny – przeciwwskazania: • choroby serca lub problemy z nadciśnieniem • astma lub cukrzyca
• problemy ginekologiczne (np. mięśniaki) lub okulistyczne (np. duża krótkowzroczność lub nadwzroczność)
Każda kobieta powinna starannie przygotować się do porodu niezależnie od jego formy. Warto, aby przyszła mama wiedziała co powinno się wydarzyć w konkretnej godzinie, minucie. Dokładna wiedza dotycząca samego porodu zmniejsza obawy, a także uspokaja.
Poród naturalny – znieczulenie
Decydując się na poród naturalny warto zastanowić się nad połączeniem go z osiągnięciami nauki. Warto przemyśleć poród siłami natury ze znieczuleniem. Zdaniem lekarzy propagowanie porodów naturalnych z wykorzystaniem znieczulenia pozwoli powstrzymać rosnącą liczbę cesarskiego cięcia na życzenie kobiet, których największą obawą przed porodem naturalnym jest strach przed bólem. Wielu lekarzy zachęca kobiety do szkół rodzenia. Dzięki zajęciom można dowiedzieć się jak radzić sobie z bólem, poznać techniki relaksacyjne, nauczyć się masażu oraz właściwych oddechów.
Jeśli kobieta zdecyduje się na poród naturalny ze znieczuleniem powinna znaleźć szpital w którym wykonywane są takie porody, zorientować się jakie są koszty znieczulenia oraz dowiedzieć się czy w jej przypadku nie będzie potrzebna konsultacja z anestezjologiem.
Was this helpful?
0 / 0