Gładka i promienna cera to najlepsza wizytówka każdej kobiety. Niestety, wskutek działania szkodliwych czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, na skórze mogą pojawiać się niedoskonałości. Jednym z najczęściej występujących problemów natury dermatologicznej są przebarwienia na twarzy. Przyczyny ich powstania są różne, jednak dzięki prawidłowemu rozpoznaniu problemu można z nim skutecznie walczyć.
Jak powstają przebarwienia?
Nieestetyczne plamy na skórze o różnej wielkości to dość powszechny problem natury dermatologicznej, który dotyka osób w różnym wieku. Brązowe przebarwienia to efekt nieprawidłowego funkcjonowania melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Jest to naturalny barwnik skóry, od którego ilości zależy odcień naszej karnacji, ale nie tylko.
Pod wpływem różnych czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – może dojść do nadmiernego wydzielania melaniny. Jej nierównomierne rozłożenie prowadzi do powstawania ciemniejszych plam na skórze twarzy.
Brązowe przebarwienia na twarzy – przyczyny
Skąd biorą się przebarwienia na twarzy? Podłoże problemu może mieć różne przyczyny. Do najczęściej wymienianych zalicza się ekspozycję na słońce. Skóra w wyniku reakcji obronnej na promieniowanie UV zaczyna produkować więcej melaniny, która tworzy nierównomierne skupiska. Wiele zależy jednak od indywidualnych predyspozycji – u niektórych osób może występować jedynie chwilowe zaczerwienienie i podrażnienie skóry.
Przebarwienia na skórze to nierzadko efekt zaburzeń hormonalnych. Brązowe plamy często pojawiają się u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy. Nie bez znaczenia pozostaje także wpływ środków antykoncepcyjnych czy preparatów hormonoterapii zastępczej. Zmiany skórne mogą także być wynikiem procesów starzenia, podczas których dochodzi do wewnętrznych wahań hormonów.
Brązowe plamy na twarzy mogą być także niezbyt przyjemną “pamiątką” po jednej z najpowszechniejszej chorób skóry. Trądzik na czole, policzkach czy brodzie występuje nie tylko u młodzieży, ale i dorosłych. W obrębie wyprysków lub cyst często pojawia się miejscowy stan zapalny, który niekorzystnie wpływa na działanie melanocytów. Nie pomaga również samodzielne wyciskanie wyprysków, co powoduje uszkodzenia mechaniczne warstwy naskórka. Po zagojeniu się pryszcza lub rany dokładnie w tym samym miejscu często pojawia się ciemna plamka.
Jak pozbyć się przebarwień na skórze twarzy?
Usunięcie przebarwień to proces żmudny i długotrwały, a w wielu przypadkach nie można mieć gwarancji powodzenia. Wiele zależy od głębokości zmian skórnych oraz ich genezy. U niektórych pacjentów konieczna jest wizyta u specjalisty oraz zastosowanie zabiegów medycyny estetycznej.
Z przebarwieniami można jednak skutecznie walczyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Warto stawiać na kosmetyki o właściwościach wybielających, dzięki którym widoczność brązowych plamek jest znacznie mniejsza. Należy również pamiętać o stosowaniu kremów do twarzy z SPF 50 oraz maści zaleconych przez dermatologa.
Was this helpful?
0 / 0