Przeciążenie kręgosłupa

Kręgosłup człowieka to jedna z wielu części organizmu o którym mówi się, że nigdy nie odpoczywa. Jest to jak najbardziej prawda, ponieważ niezależnie jaką pozycję przyjmiemy, kręgosłup jest narażony na ciągłe obciążenie. Nasz kręgosłup musi znosić naprawdę wiele, a wszystko to przez siłę przyciągania, która jest niestety w żaden sposób nie do zwalczenia. Niech pierwszy podniesie kamień ten, kto nigdy nie miał bólu pleców, które jakby nie patrzeć są wynikiem obciążenia kręgosłupa.

Aby móc zrozumieć problem dotyczący przeciążenia kręgosłupa powinniśmy chwilę skupić się na poznaniu jego budowy i podstawowych funkcji. Kręgosłup to zespół połączonych ze sobą kręgów, które z kolei są pogrupowane w pięć odcinków, a te z kolei tworzą cały kręgosłup. Wyróżniamy następujące odcinki kręgosłupa (od dołu): guziczny, krzyżowy, lędźwiowy, piersiowy, szyjny. W trzech ostatnich, czyli od góry pierwszy trzech odcinakach, pomiędzy kręgami znajdują się potocznie nazywane dyski, czyli krążki międzykręgowe. Krążki te mają bardzo ważną funkcją, ponieważ umożliwiają o wiele większe możliwości ruchowe dla kręgosłupa, gdyby ich nie było, nasz kręgosłup nie byłby tak elastyczny jak jest. Druga funkcja to funkcja amortyzująca, wszelkie wstrząsy (skakanie, upadek etc) są dodatkowo amortyzowane właśnie dzięki krążkom, które znajdują się pomiędzy kręgami. Właśnie dzięki takiej budowie kręgosłupa nasze ciało utrzymuje się w pionie, a także dzięki temu nasza głowa nie lata na boki jak bezwładny obiekt.

Dlaczego więc odczuwamy ból tak ważnego elementu całego naszego ciała jakim jest kręgosłup? Oczywiście może być bardzo wiele przyczyn powstawania bólów w kręgosłupie. Większość osób, które skarżą się na bóle kręgosłupa nie mają tych dolegliwości z przyczyn patologicznych zmian w kręgosłupie. Oznacza to mniej więcej tyle, że wszystkie dolegliwości związane z bólem kręgosłupa są bezpośrednio związane z długotrwałym przeciążaniem kręgosłupa. Dolegliwości takie nazywa się także dolegliwościami czynnościowymi. Przeciążenia kręgosłupa są powodowane przede wszystkim przez długie przebywanie w nienaturalnej pozycji, a także przez utrwalone nieprawidłowe postawy (garbienie się itd.). Może to być także spowodowane poprzez siedzący tryb życia co za tym idzie także braku odpowiedniej aktywności fizycznej, która jest niekorzystna dla ludzkiego kręgosłupa.

Powstawanie silnych dolegliwości bólowych dochodzi na skutek:

  • Zbyt wzmożonego napięcia tak zwanych mięśni przykręgosłupowych (przykładem może być często pochylanie się, na przykład przy pracy fizycznej, zbieranie truskawek itd.).
  • Podrażnienia nerwowych włókien znajdujących się przy kręgosłupie, dochodzi do tego poprzez ucisk na korzenie nerwowe, a także poprzez nadmierne podrażnienie drobnych gałązek nerwowych kręgosłupa.
  • Powstawania różnego rodzaju stanów zapalnych w obrębie kręgosłupa.
  • Typowymi odcinkami kręgosłupa, na które najczęściej skarżą się ludzie są między innymi odcinek lędźwiowy, a także odcinek szyjny, czyli te, które są w najbardziej narażone na przeciążenia, różnego rodzaju urazy, a także zwyrodnienia.
  • Nasz kręgosłup możemy porównać do masztu statku żaglowego. Mięśnie, które oplatają kręgosłup dbają o to, by był stabilny przez cały czas. Kadłubem naszego masztu (kręgosłupa) jest oczywiście miednica. To właśnie dzięki mięśniom, nasz kręgosłup jest prosty i wytrzymuje różnego rodzaju napięcia, jak maszt statku podczas silnego wiatru, jednak jak nie trudno się domyślić, gdy wiatr jest zbyt silny, możemy uszkodzić nasze „liny” lub „maszt” lub co gorsza doprowadzić do jego zniszczenia.

Wyróżnia się kilka najczęstszych dolegliwości związanych z przeciążonym kręgosłupem. Oczywiście wymienione poniżej najczęstsze dolegliwości nie są jedynymi, a lista tych dolegliwości nie kończy się na kilku rekordach. W przypadku odcinka szyjnego kręgosłupa, najczęściej zauważaną dolegliwością są zawroty głowy. Jest to niezwykle czuły odcinek kręgosłupa i dolegliwości zazwyczaj zaczynają się bardzo niewinnie, od bólu szyi, ramion oraz karku. Powodowane jest to złą pozycją podczas snu lub na skutek „zwisającej głowy” podczas czytania książek czy uczenia się. Jest wiele objawów, które mogą świadczyć o problemach z kręgosłupem w tym odcinku, zaliczyć do nich możemy między innymi ból głowy, który do złudzenia może przypominać migrenę, odczuwalny ból zaczyna się w okolicach karku oraz jest skierowany ku płatu czołowemu głowy. Odcinek kręgosłupa piersiowego jest chyba najmniej narażonym na dolegliwości z trzech wymienionych wcześniej. Jednak w przypadku problemów właśnie z tym odcinkiem najczęstsze problemy są związane z bólem serca. Osoby skarżące się na drętwienie nóg mogą mieć problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.

Pomocą mogą się okazać różnego rodzaju ćwiczenia specjalnie dedykowane do odprężenia kręgosłupa jak również mięśni oplatających poszczególne odcinki kręgosłupa. Z bólem pleców i innymi dolegliwościami możemy najczęściej spotkać się w pracy odbywającej się w trybie siedzącym, tak więc poniżej przedstawiamy krótkie opisy prostych ćwiczeniach odprężających kręgosłup:

  • Pierwsze ćwiczenie jest bardzo proste i nie ma w nim żadnej głębszej filozofii. Skłony głową bo o nich mowa można śmiało wykonywać w pracy. Wystarczy usiąść prosto w fotelu i wykonywać na przemiany skłony głowy do przodu i do tyłu, delikatnie, bez żadnego pośpiechu. Następnie wykonać skłon głowy w lewo i podnieść lewe ramię w ten sposób, by ucho dotknęło ramienia. Podobnie z drugą stroną.
  • Ćwiczenia szyi są również bardzo proste, wystarczy wysuwać naszą szyję do przodu, a następnie do tyłu pamiętając o tym, by nasze łopatki były ściągnięte.
  • Obroty barkami pozwolą nam doznać totalnego odprężenia, wystarczy zgiąć ręce w łokciach w ten sposób by złapać się za ramiona, następnie obracać w sposób delikatny acz zdecydowany barkami w lewo, a następnie w prawo.
  • Dobrym ćwiczeniem na odcinek lędźwiowy jest wykonywanie skłonów w przód i w tył. Wystarczy stanąć wyprostowanemu i powoli wykonywać to ćwiczenie, nic trudniejszego.

Was this helpful?

0 / 0