Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Przewlekła obturacyjna choroba płuc nazywana POChP charakteryzuje się słabo odwracalnym, postępującym zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Zmiany te są wynikiem reakcji płuc na dym tytoniowy, pyły i gazy. POChP jest niezwykle niebezpieczna, gdyż przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Gdy chory zgłasza się do lekarza z uczuciem duszności, zazwyczaj jest już bardzo zaawansowana, płucom brakuje wtedy już ponad połowy rezerw oddechowych. Dlatego tak ważne jest, by regularnie sprawdzać stan swoich płuc. Zwłaszcza, że można to zrobić szybko i bezboleśnie badaniem zwanym spirometrią.
POChP – definicja
POChP jest chorobą bardzo częstą i bardzo groźną
, a także jedną z najczęstszych przyczyn zgonu na świecie. Zadziwiająca jest przepaść między miejscem choroby wśród głównych zagrożeń epidemiologicznych świata, a bardzo niską świadomością tego zagrożenia w społeczeństwie. Na POChP chorują zwykle ludzie w wieku 41-72 lata. Zgodnie z definicją, POChP jest połączeniem dwóch, wcześniej dobrze znanych chorób – przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. Udział tych dwóch chorób u pojedynczego chorego bywa różny.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – przyczyny Główną przyczyną choroby jest wdychanie dymu tytoniowego. Kolejnym istotnym czynnikiem ryzyka POChP jest narażenie się na bierne palenie.
Jest także wiele dowodów na to, że płuca kobiet są bardziej wrażliwe na dym tytoniowy niż płuca mężczyzn.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POChP jest chorobą skąpoobjawową. Pierwszym objawem jest kaszel, zwykle w godzinach rannych. Infekcje górnych dróg oddechowych są częstsze niż u zdrowych. W bardziej zaawansowanych okresach choroby kaszel występuje w czasie całego dnia a nawet w nocy. Późnym objawem choroby jest duszność.
Na jakiej podstawie rozpoznaje się POChP?
Najprostszym sposobem rozpoznania jest obserwacja i ocena występujących u chorego objawów w powiązaniu z czynnikami ryzyka, a szczególnie paleniem tytoniu.
Krótka charakterystyka objawów:
– przewlekły kaszel – okresowy lub codzienny, rzadko występujący wyłącznie w nocy. – przewlekłe odksztuszanie wydzieliny – o zabarwieniu białawym, a w okresie zakażeń zielono-żółtym.
– duszność – pogłębiająca się z czasem, występująca codziennie, nasilająca się podczas wysiłku oraz w okresie zakażeń układu oddechowego.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – leczenie U chorych z podejrzeniem POChP konieczne jest także wykonanie zdjęcia przeglądowego klatki piersiowej. W okresie zaostrzeń wykonuje się gazometrię krwi tętniczej, czyli pomiar stężeń gazów we krwi pobranej z tętnicy. Są to przede wszystkim choroby przebiegające z dusznością i kaszlem, a szczególnie: – astma oskrzelowa, – zastoinowa niewydolność serca, – rozstrzenie oskrzeli (poszerzenie oskrzeli ze znaczną ilością zalegającej wydzieliny wskutek przewlekłego stanu zapalnego), – gruźlica.
Leczenie POChP ma przede wszystkim na celu spowolnienie postępu choroby i złagodzenie jej objawów oraz zapobieganie i leczenie powikłań i zaostrzeń choroby.
Was this helpful?
0 / 0