Pustynia Błędowska

pustynia-bledowska_m-6141665Pustynia Błędowska, czy znacie? Czy ktoś wiedział o jej istnieniu i urokach? W Polsce kryje się wiele ciekawych miejsc, o których człowiek nie ma pojęcia, no cóż nie jesteśmy w stanie znać wszystkiego. Pustynia Błędowska swój obszar liczy aż od Błędowa (tak zwanej dzielnicy Dąbrowy Górnicze) na zachód do gminy Klucze. Granicą pustyni jest wieś Chechło, zaś na południu graniczy z dużym obszarem leśnym. Pewnie zastanawiacie się ile w takim razie mierzy Pustynia Błędowska? Otóż całkowita długość pustyni wynosi prawie 10 km, zaś jej szerokość to jedyne 4km. Co nie zdarza się na pustyniach, przez tę pustynię przepływa rzeka Biała Przemsza.

Pustynia Błędowska objęta jest programem ochrony Natura 2000, a więc jest to obiekt pod ochroną, ze względu na swoją wyjątkowość.

Pustynia Błędowska – historia

pustynia-bledowska-zwiedzanie_m-3609035

Już od lat XX wieku owa pustynia była wykorzystywana w celach wojskowych jako poligon. Za czasów I Wojny Światowej trenował na niej wojska batalionu pomocniczego piechoty legionowej. Również teren ten wykorzystywany był przez piechotę i artylerię Okręgu Korpusu Nr V w Krakowie. W czasie II wojny światowej pustynia była polem poligonowym dla niemieckiej Afrika Korpus, a także niemieckiej bazy Udetfeld tuż obok Siewierza.

Pustynia Błędowska była również miejscem ekranizacji „Faraona” Bolesława Prusa. Nie da się ukryć iż Pustynia Błędowska to miejsce idealne do wędrówek zarówno pieszych jak i konnych.

Pustynia Błędowska – legenda

pustynia-bledowska-szlaki_m-8473920

Pustynia Błędowska w gminie Klucze z pewnością jest najbardziej znanym i atrakcyjnym miejscem. Powstała głównie dzięki działalności gospodarczej człowieka w XIII wieku, gdy jeszcze rozwijało się w tym miejscu górnictwo oraz hutnictwo srebra. Właśnie wtedy było ogromne zapotrzebowanie na drewno co było przyczyną masowego wycinania drzew na tym terenie. Ziemia wcześniej zarośnięta, stała się ogołocona z lasów, okazała swe luźne piaski, dając dzięki temu początek procesom przyrodniczym charakterystycznym dla prawdziwych pustyni.

Prawdziwa legenda zaś mówi iż według podań ludowych, zuchwałość górników pragnących wydobyć jak najwięcej srebra i ołowiu, doprowadziła do wykopania tak wielu dołów, które rozzłościły diabły. Diabły złe postanowiły kopalnie zasypać piaskami, najlepiej tymi znad morza Bałtyckiego. Szybując więc nad ziemią diabeł przyniósł na plecach wielgachny wór morskiego piachu i wysypałby go wprost na odkrywki złóż, jednak zahaczył również o wierzę kościelna przez swój zbyt niski lot. Wór rozdarł się, a całe wielkie morze piasku rozsypało się na okoliczne pola, zostawiając ślad diabelskiej wyprawy nad Bałtyk.

Pustynia Błędowska – zwiedzanie. Jak dojechać?

W obecnej chwili Pustynia Błędowska nie przypomina dawnej pustyni, pokryły ją krzewy, drzewa i z tego względu ma dojść do jej odlesiania i przywrócenia dawnego wyglądu i charakteru. Aby rozpocząć jej zwiedzanie trzeba dojechać do miasta, znajdującego się nieopodal piasków np. Klucze lub Błędowa. Zwiedzanie pustyni jest bezpłatne.

Niestety do końca roku 2013 Pustynia Błędowska będzie zamknięta ze względu na trwające na niej prace saperskie związane z odminowaniem terenu.

Was this helpful?

0 / 0