Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Dbając o rozwój naszych dzieci, nie zawsze udaje się nam do końca wyeliminować groźne czy nieprzyjemne dla nich objawy. Nawet gdy staramy się, by dzieci miały zapewnioną odpowiednią dietę oraz dbamy o ich higienę, może okazać się że natura spłata nam nieprzyjemnego figla. Mowa tu głównie o takim problemie jak robaki u dzieci. Problem ten dotyczy dzieci w różnym wieku.
Robaki u dzieci
Najczęstszymi robakami pojawiającymi się w ciałach naszych dzieci są owsiki. Pojawiają się tam przede wszystkim z powodu braku higieny – niemycia rąk przed wzięciem jedzenia do buzi lub też wyciąganie go brudnymi rękami np. gumy do żucia. Owsiki przez większość czasu znajdują się w jelicie cienkim. Ewentualnie można je spotkać w miejscu łączenia się dwóch jelit lub czasami w jelicie grubym.
Robaki u dzieci – objawy
Ten pasożyt nigdy nie żyje sam. I mimo tego, że dorosły osobnik przeżywa dwadzieścia do trzydzieści dni to w ludzkim ciele może być ich nawet tysiące. Samce owsika giną tuż po zapłodnieniu samicy. Ta zaś przeważnie w nocy opuszcza jelito i udaje się na fałdy odbytnicy gdzie składa jajeczka. Jedna samica jest w stanie złożyć nawet dziesięć tysięcy sztuk. Osoby zarażone takim pasożytem często cierpią na bóle brzucha, bezsenność, bladość lub też świąd w okolicach odbytu. Nie są również w stanie przybrać na wadze.
Robaki u dzieci – leczenie
Leczenie odbywa się w większości farmakologicznie aczkolwiek znane są również przypadki, kiedy dziecko kąpano w mleku tylko po to, aby wydobyć z niego owsiki. Podobno robaki te podczas takiej kąpieli, wydostają się poprzez skórę naszego dziecka na zewnątrz i opuszczają jego organizm.
Inne dość często towarzyszące naszym pociechom robaki to wszy, wywołujące chorobę jaką jest wszawica. Dotyczy ona najczęściej głów naszych maluchów. Jest ona dość łatwa do wyeliminowania. Wystarczy w tym celu, użyć odpowiedniego szamponu lub specjalnego środka odkażającego. W tym przypadku, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub poradzić zaufanego farmaceuty w pobliskiej aptece. Pamiętajmy jednak, by nie mówić o chorobie dość głośno, bo może to wywołać obrzydzenie u osób, które „przypadkiem” usłyszały…
Was this helpful?
0 / 0