Rośliny doniczkowe

Roślinami doniczkowymi nazwiemy takie rośliny, które są uprawiane w warunkach mieszkaniowych. Najczęściej rośliny te pochodzą z obszarów tropikalnych i subtropikalnych, dlatego dobrze przystosowują się do warunków, jakie panują w domach, przede wszystkim wysoką temperaturę (rzędu 10 – 30 stopni). Aby nasze rośliny doniczkowe domowe cieszyły się długim życiem, należy umiejscowić je w takim miejscu, w którym panują warunki zbliżone do naturalnych. Najistotniejszymi warunkami są światło oraz temperatura. Zdecydowana większość roślinek doniczkowych preferuje stanowiska jasne, choć niekoniecznie słoneczne i ciepłe, ale o bardziej wilgotnym powietrzu. Inne z nich wolą inne warunki – półcień, wilgotne i cieplejsze powietrze, natomiast jeszcze inne dobrze odnajdą się w miejscu zacienionym i chłodniejszym. Dlatego naszym zadaniem jest dobre wybranie stanowiska dla konkretnej rośliny tak, aby czuła się tam ona optymalnie i dobrze się rozwijała.

Rośliny doniczkowe, które najczęściej możemy spotkać w naszych domach to między innymi:

Difenbachia – uprawiane w doniczkach odmiany tej rośliny ceniona jest ze względu na rozłożyste i pięknie ozdobione liście oraz niewielkie wymagania świetlne. Najczęściej spotykana jest odmian znana jako difenbachia pstra, nakrapiana czy plamista. Przy jej hodowli trzeba zachować ostrożność, gdyż jest to roślina trująca. Jej sok zawiera szczawian wapnia, który w wypadku spożycia podrażnia błony śluzowe i wywołuje obrzęki.

Dracena wonna – uprawiana jest głównie odmiana o żółto zabarwionych pasiastych liściach. Może osiągnąć wysokość do sześćdziesięciu centymetrów, choć spotykane są również odmiany hodowane na pniu, które mogą osiągać rozmiar do dwóch metrów.

Filodendron – jest to roślina występująca w bardzo wielu odmianach, możemy spotkać filodendrony krzewiaste, w formie pnączy, bezłodygowe. Liście filodendronu nie mają zatem jednego kształtu, przybierają wiele różnych form i kolorów. Jest to jedna z najpowszechniejszych roślin pokojowych. Roślina ta bardzo rzadko kwitnie w warunkach domowych.

Aloes. Pochodzi z bardzo ciepłych rejonów afryki. Z wyglądu podobny nieco do agawy, ma drzewkowaty lub krzewiasty pokrój. Aloes występuje w wielu odmianach, najczęściej spotyka się aloes pstry, drzewiasty. Pędy aloesu mają właściwości lecznicze, wykorzystywane jako środek przyśpieszający gojenie ran, niszczenie bakterii.

Skrzydłokwiat – to roślina dość łatwa do uprawiania, potrzebuje wilgotnego i na wpół zacienionego miejsca do bytowania. Wszystkie odmiany skrzydłokwiatu to rośliny zielone przez cały rok, liście mają kształt lancetowaty i osiągają długość do trzydziestu centymetrów. Kwiat ten wydziela przyjemny i intensywny zapach.

Kroton – roślina bardzo atrakcyjna wizualnie, często wykorzystywana do dekorowania wnętrz. Dzięki długiemu procesowi selekcji osiągnięto bardzo wytrzymałe odmiany krotonu. Kroton jest wiecznie zielonym krzewem, ww zależności od gatunku jego liście mają różnoraki kształt, w większości są wielobarwne i błyszczące. W warunkach polskich osiąga wysokość od 25 do 125 centymetrów. Krotony najlepiej przyjmują się na stanowiskach jasnych, nie wystawionych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Mirt – jedna z najstarszych roślin hodowanych w doniczkach, obecnie już trochę zapomniana. Może to dziwić, gdyż mirt jest rośliną bardzo dekoracyjną i bardzo ładnie pachnie. Jest to wiecznie zielony delikatny krzaczek o małych, skórzastych i owalnych listkach. W warunkach naturalnych może osiągnąć wysokość nawet pięciu metrów, doniczkowy osiąga rozmiary rzędu 30 – 100 centymetrów. Mirt wymaga nieco większego zaangażowania w uprawie, wtedy może rozwinąć całkowicie swoje piękno, jego hodowanie nie jest jednak aż tak skomplikowane. Najważniejszą sprawą jest zapewnienie mu jasne i nasłonecznione stanowisko, nie powinno jednak być ono zbyt gorące. Stanowisko mirtu powinno być zlokalizowane niedaleko od okna, przewiewne.

Papirus – to bardzo łatwa do uprawy roślina doniczkowa, która bardzo dobrze przystosowuje się do otaczających ją warunków. Ciekawostką jest to, że może ona rosnąć również w akwarium i oczku wodnym. Papirus ma szablaste, ostro zakończone liście, które osadzone są na wysokiej łodydze, mają kształt parasola. Roślina ta potrzebuje słonecznego i jasnego miejsca, choć nie przepada za bezpośrednimi promieniami słońca południowego. Ważne jest, aby papirus obficie podlewać, tak, aby woda zatapiała bryłę korzeniową. W ten sposób pięknie się rozrasta.

Chcąc kupić nowe rośliny, najlepiej skorzystać ze specjalistycznego sklepu ogrodniczego. W ten sposób zapobiega się przenoszeniu do naszego domu chorób i pasożytów. Nasze rośliny doniczkowe nie będą zagrożone przez rozmaite szkodniki. Ponadto możemy zasięgnąć u sprzedawcy profesjonalnej porady.

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0