Rośliny lecznicze to zazwyczaj rodzaj roślin lądowych, które zawierają w sobie substancje czynne, stosowane zarówno w medycynie jak i ziołolecznictwie. Część tych ziół zużywana jest do wyrobu leków, rośliny takie jak: liście, kwiaty, łodygi czy też korzenie. Obecnie liczba roślin leczniczych na całym świecie wynosi około 2500 tysięcy gatunków, zaś w samej Polsce około 400 gatunków. Większa część tych roślin zaliczana jest do grupy roślin naczyniowych, pozostałe zaś to rośliny paprotników, porostów oraz najrzadziej spotykanych glonów. Bardzo ważne jest to by zdawać sobie sprawę iż duża część roślin leczniczych bywa także trująca. Używanie i stosowanie roślin leczniczych wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia, w przeciwnym razie można zrobić sobie krzywdę. Różnice w dawkach dozwolonych, a tych toksycznych nie są znacznie różne, a wręcz bardzo zbliżone. Z pewnością stosowanie ziół w lecznictwie wymaga konsultacji lekarskiej.
Gatunki roślin leczniczych oraz ich zastosowanie
Gatunki roślin leczniczych trujących:
- lulek czarny,
- ciemierzyca biała,
- bieluń dziędzierzawa,
- naparstnica wełnista.
Gatunki roślin leczniczych nie trujących:
- wilżyna ciernista,
- babka lancetowata,
- miodunka plamiasta,
- mącznica lekarska,
- rzepik pospolity.
Najczęściej stosowane rośliny w lecznictwie to:
- bez czarny (stosowany również do napojów orzeźwiających oraz win domowych),
- drapacz lekarski (stosowany również do wyrobu likierów),
- rumianek pospolity (wykorzystywany również do tworzenia olejów oraz preparatów kosmetycznych),
- miłek wiosenny (doskonale sprawdza się również jako roślina skalna – dekoracyjna).
Rośliny lecznicze – substancje czynne
- alkaloidy,
- glikozydy,
- saponiny,
- olejek eteryczny,
- gorycze,
- garbniki,
- śluzy,
- flawonoidy.
Rośliny lecznicze – zastosowanie
Rośliny lecznicze mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach takich jak: przemysł spożywczy, medycyna, kosmetyce. Przemysł spożywczy stosuje je głównie podczas produkcji odżywek dietetycznych, szczególnie w przypadku roślin posiadających substancje aromatyczne, tych które pobudzają trawienie, witaminy, aminokwasy czy enzymy. Niektóre z nich obniżają ciśnienie krwi. Rośliny leczniczy pomagają skutecznie w leczeniu chorób wewnętrznych.
Rośliny lecznicze w fitoterapii
Rośliny lecznicze stosuje się głównie w fitoterapii, która polega na leczeniu ziołami (roślinami leczniczymi). Ten rodzaj leczenia dziś stał się bardzo popularny, a co najważniejsze skuteczny. Dziś rośliny lecznicze możemy kupić w sklepach zielarskich, zakupić suszone lub zasadzić w domowym zaciszu, w doniczkach. Fitoterapia obecnie znajduje się pomiędzy medycyną klasyczną, a alternatywną. To rośliny lecznicze są dziś dla nas środkiem leczniczym o działaniu naturalnym, będącym zarówno neutralnym dla samego siebie. Dziś wiele leków, witamin, maści i innych tego typu produktów zawiera w swoim składzie rośliny lecznicze, będące bogate w substancje czynne. Fitoterapia bywa działaniem wspomagającym leczenie, jednak zdarza się również, że to właśnie od niej zależy ludzkie życie. Zdarzają się przypadki kiedy fitoterapia jest zakazana, a nawet może zaszkodzić zdrowiu.
Was this helpful?
0 / 0