Nadszedł w twoim życiu dzień, w którym postanowiłeś się usamodzielnić i zacząć życie na własną rękę, no cóż, gratulacje, właśnie rozpoczynasz dorosłe życie. A może po prostu zmieniasz pracę, gdyż poprzednia nie spełniała twoich oczekiwań? Z pewnością właśnie poszukujesz pracy, a więc szykujesz się na rozmowę kwalifikacyjną, która jest nieunikniona. Czy wiesz jak wygląda taka rozmowa kwalifikacyjna?
Rozmowa kwalifikacyjna
Właśnie dostałeś szansę, masz możliwość pokazania się przed szefostwem firmy w której chciałbyś pracować. Będą zadawać ci pytania, oglądać twoją dokumentację, przyglądać się twojej osobie i pytać, pytać i pytać! Zastanawiasz się pewnie o co, z czego masz się przygotować i co ze sobą zabrać by być idealnie przygotowanym. Oto kilka wskazówek by niczego nie pominąć przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Informacje o firmie
Zdobądź jak najwięcej informacji o firmie w której chciałbyś pracować. To pozwoli ci na swobodniejsze rozmowy gdyż będziesz wiedział o czym rozmawiać. Poza tym ta wiedza przyda się również tobie, zorientujesz się dokładnie w jakiej branży będziesz pracować, w jakiego rodzaju firmie i z jakimi ludźmi. Sprawdź wielkość firmy, ile zatrudnia osób i czy często zmieniają się stanowiska, na jakiej pozycji finansowej stoi obecnie firma oraz czy jej właściciele są obcokrajowcami .Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dyrekcja może zadać ci pytanie związane z firmą, by sprawdzić czy się nią zainteresowałeś, czy składasz podanie o pracę, wszędzie gdzie popadnie.
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się ubrać?
Chyba nie wybierasz się w stroju, który nosisz na co dzień? Nie musisz iść pod krawatem czy w sukience, ale ubrać się elegancko, czysto i wizytowo. Twoim zadaniem jest zaprezentowanie samego siebie przed przyszłym szefostwem w jak najlepszy sposób. Często pierwsze wrażenie bywa najważniejsze i najdłużej zapada w pamięci. Wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną pamiętaj byś i ty czuł się w nim wygodnie, a nie kręcił się na krześle, bo krawat ci przeszkadza, lub spódnica jest zbyt ciasna.
Curriculum Vitae
Odpowiednio napisane CV to bardzo istotny element, podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Powinien zawierać wszystkie istotne informacje na twój temat, a między innymi:
- CEL ZAWODOWY – w którym uwzględnisz o jakie stanowisko ubiegasz się w danej firmie.
- TWOJE WYKSZTAŁCENIE – wszystkie ukończone szkoły, uczelnie.
- DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE – uwzględnione miejsca pracy w których pracowałeś i przez jaki okres czasu, jakie należały do ciebie obowiązki oraz jaka była przyczyna zakończenia współpracy.
- KURSY I SZKOLENIA – nie zapomnij o uwzględnieniu istotnych kursów i szkoleń, które odbyłeś w celu doszkolenia.
- ZNAJOMOŚCI JĘZYKÓW – wymień języki jakimi dysponujesz oraz ich stopień zaawansowania.
- DODATKOWE UMIEJĘTNOŚCI – jeśli potrafisz coś czego nie mogłeś wymienić w powyższych podpunktach, zrób to teraz, być może będą ważne i przydadzą się w twojej nowej pracy.
- ZAINTERESOWANIA – nie bój się pisać czym się interesujesz, początkowo nie musi być to istotne ale z czasem może się przydać.
- ZDJĘCIE – pamiętaj o umieszczeniu w CV swojego zdjęcia, będzie łatwiej cię zapamiętać i odnaleźć w celu kontaktu.
- ZGODA NA UŻYCIE DANYCH OSOBOWYCH wyłącznie do celów firmowych, taka informacja powinna znaleźć się pod twoim CV, w przeciwnym wypadku może ono zostać odrzucone.
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się zachować?
Przed wejściem na rozmowę wypluj gumę do żucia, w przeciwnym wypadku od razu rzuci im się w oczy, że mielesz coś w ustach, a i mówisz mniej wyraźnie. Podczas rozmowy staraj się być sobą i pozbyć się stresu czy napięcia. Wyluzuj się, bo przecież jeśli zostaniesz przyjęty spędzisz z tymi ludźmi prawie każdy dzień swojego życia. Nie przerywaj zdania nikomu, a jedynie odpowiadaj na zadawane ci pytania. Odpowiadając staraj się mówić wyłącznie na temat, próbując zaciekawić ich swoją wypowiedzią. Podczas rozmowy patrz w oczy, a bynajmniej nie skupiaj się na wszystkim innym poza rozmówcą. Jeśli masz pytania, pytaj, masz do tego prawo. Siadając nie rozwalaj się na krześle, a usiądź z gracją, tak by szefostwo było pewne, że nie narobisz im nigdy swoją osobą wstydu. Bądź pewny siebie i tego co mówisz, przecież jesteś wartościowym człowiekiem, a te stanowisko jest stworzone dla Ciebie, ty o tym wiesz, a przyszły pracodawca powinien się przekonać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Was this helpful?
0 / 0