Cóż może być bardziej polskiego od sałatki śledziowej? Czy jakiekolwiek imieniny cioci, babci, wujka oraz święta, czy to Bożego Narodzenia, czy Wielkanocne mogą się obyć bez niej? Odpowiedź brzmi oczywiście: nie! Śledzie zawsze były łatwo dostępne, nawet w czasach, kiedy sklepowe półki świeciły pustkami. Śledź jest nie tylko tani, lecz także bardzo smaczny a w połączeniu ze śmietaną, ogórkiem i cebulką naprawdę stanowi wyborną propozycję kulinarną. Oczywiście sałatka śledziowa jest popularna nie tylko w naszym kraju. Nasi sąsiedzi ze wschodu także są jej wielkimi wielbicielami, czego dowodzi mnogość przepisów i receptur na potrawy ze śledziem w roli głównej. Niewiele trzeba czasu i wysiłku, by tę prosta sałatkę przygotować, jednak trzeba kupić dobre filety i odpowiednio je doprawić.
Sałatka śledziowa z jabłkiem
Składniki:
- pięćdziesiąt dag filetów śledziowych,
- dziesięć dag ogórków kiszonych,
- piętnaście dag kwaskowatych jabłek
- pięć dag cebuli.
Możemy się pokusić o przygotowanie własnego, domowego majonezu.
W tym celu musimy przygotować:
- dwa ugotowane na twardo jaja,
- 1/16 l oliwy,
- pół szklanki śmietany
- sól, cukier,
- odrobina soku z cytryny i wywaru.
Filety śledziowe, które zazwyczaj są dość słone, należy wymoczyć a następnie sprawić i usunąć ości, jeśli takowe są. Potem rybę kroimy w kostkę lub cienkie paski. Przystępujemy do przygotowywania majonezu. W tym celu wybieramy żółtka z ugotowanych jaj, rozcieramy je na puszystą masę w misce i dolewamy po kilka kropel oliwy a następnie śmietanę. Doprawiamy sola, cukrem i sokiem z cytryny i ewentualnie musztardą, by nieco zaostrzyć smak. Najlepiej używać trzepaczki w kształcie rózgi. Wracamy do naszej sałatki. Jabłka obieramy i kroimy w kostkę, ogórków nie obieramy, chyba, że mają bardzo grubą skórkę i kroimy również w drobną kosteczkę. Cebulę drobno siekamy. Dodajemy składniki do ryby, razem z posiekanym białkiem z ugotowanych jajek. Mieszamy, doprawiamy i zalewamy połową majonezu. Ponownie mieszamy. Wykładamy sałatkę na duży półmisek, oblewamy pozostałym majonezem i obkładamy ulubionymi dodatkami, takimi jak np. marynowane grzybki, talarki marchwi lub buraczka oraz świeżą zieleniną. Oczywiście serwujemy do sałatki chrupiący chleb lub bułeczki. Można ją podawać również na obiad. Wtedy doskonałym dodatkiem będą upieczone w piekarniku w łupinach ziemniaki. Z powodzeniem można również przygotowywać kanapki z sałatką śledziową, jednak wtedy nie nakładamy na kromki zbyt dużo majonezu.
Sałatkę śledziową można także wzbogacić dodatkiem kiszonych jabłek, które dodaje się czasem do kiszenia kiełbasy. Wybornie smakuje również sałatka śledziowa z ziemniakami, sałatka śledziowa z pieczarkami, sałatka śledziowa z rodzynkami i sałatka śledziowa z orzechami. Popularnym rozwiązanie jest również dodawanie do sałatki ugotowanych i drobno pokrojonych buraczków lub kukurydzy. Wiele smaków komponuje się idealnie ze śledziem, więc pole do popisu w przyrządzaniu tej potrawy jest ogromne. Sałatka śledziowa może stanowić gwóźdź programu w menu podczas uroczystości rodzinnych i świąt, jeśli tylko poświęci się jej odrobinę zainteresowania i prawidłowo przygotuje.
Was this helpful?
0 / 0