Mało kto z nas zdaje sobie sprawę iż już chwilę po naszym urodzeniu poddawani jesteśmy pierwszemu poważnemu testowi. W tym sprawdzianie każdy ma szansę na uzyskanie na nawet 10 punktów w konkretnej skali. Ta została opracowana przez francuską pielęgniarkę Virginię Apgar w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie sama skala Apgar jest powszechnie uznawana i stosowana przez lekarzy neonatologów- ich zadaniem zaraz po przecięciu pępowiny jest ocena stanu zdrowia dziecka. Upraszczając zatem – skala Apgar to narzędzie którym posługują się specjaliści by ocenić w jakiej kondycji dziecko przyszło na świat, a na podstawie tej oceny podejmowane są konkretne decyzje i działania.
Skala Apgar i jej funkcje
Mając na uwadze samą istotność uzyskiwanych w trakcie badania wyników, wykonuje się wszystkie trzykrotnie, odpowiednio w pierwszej, trzeciej oraz dziesiątej minucie po narodzeniu się dziecka.
W trakcie tego egzaminu, do którego można powiedzieć noworodek przygotowywał się wraz z matką badane są:
- Kolor skóry dziecka, tu odpowiednio punktowane jest najwyżej dziecko którego skóra ma zdrowy różowy odcień, jeżeli jest częściowo sine odejmowany jest jeden punkt a w przypadku całkowicie sinego noworodka, ocena tego elementu to zero punktów.
- Puls, który zgodnie ze standardami medycznymi powinien być mocno podwyższony, dlatego jeżeli wynosi powyżej stu uderzeń dziecko otrzymuje 2 punkty, jeżeli poniżej 100 jeden punkt i żadnego jeżeli lekarz nie jest w stanie wyczuć wcale tętna u noworodka.
- Kolejnym elementem, który jest badany to sama reakcja dziecka na bodźce zewnętrzne. W ramach czynności lekarz umieszcza w celu od śluzowania w gardle albo nosie dziecka cewnik. Brak reakcji ze strony dziecka to 0 punktów, za słabe reakcje jest przyznawany 1 punkt a jeżeli dziecko podrażnione kichnie albo zakaszle uzyskuje maksymalną ilość punktów czyli 2.
- Ocenie poddane zostaje także napięcie mięśniowe, czyli w uproszczeniu sama ruchliwość noworodka. Jeżeli dziecko jest wiotkie a kończyny są luźne ocena wynosi 0 punktów, jeżeli zauważalny jest przykurcz rączek albo nóżek noworodek otrzymuje 1 punkt, a klasycznie ruchliwy ma notę 2 punktów.
- Piątym badanym elementem jest oddychanie, tu również niewyczuwalny oddech jest oceniany na 0 punktów, słaby i przerywany na 1 a silny mocny i połączony z płaczem na 2 punkty.
Skala Apgar – tabela
Widać wyraźnie, że skala Apgar to narzędzie oceniające sam poziom funkcji życiowych noworodka tuż po porodzie. Zgodnie z przyjętą metodą punktacji: 10-8 punktów oznacza dziecko zdrowe i silne, 7-4 to średni stan nierzadko powiązany z długim porodem, 3 i mniej punktów to zamartwica która wymaga natychmiastowej reakcji lekarzy. Wszystkie dzieci które w teście otrzymują ocenę średnią i słabą są umieszczane pod stałą obserwację lekarzy specjalistów.
Warto pamiętać że w pierwszych minutach życia parametry bardzo szybko się zmieniają, dlatego wszystkie testy wykonywane są trzy razy. Tak by niepotrzebnie nie wywoływać nerwowości i zaniepokojenia, które niczemu dobremu nie służy. Obecnie każde badanie prowadzone jest przez zespół wyspecjalizowanych lekarzy którzy dysponują nie tylko wiedzą ale również i narzędziami pozwalającymi na szybkie i skuteczne reakcje.
Sam uzyskany wynik jest wpisywany do książeczki zdrowia dziecka, zatem faktycznie jest to nasza pierwsza ocena jaką otrzymujemy “w dzienniczku”. Nie da się pominąć faktu że jest to ocena bardzo istotna zarówno dla nas a przede wszystkim dla lekarzy zajmujących się noworodkami.
Was this helpful?
1 / 0