Spirala antykoncepcyjna

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Spirala antykoncepcyjna jest dosyć często stosowaną metodą antykoncepcyjną. Poprawna nazwa, którą określa się tę metodę to wkładka wewnątrzmaciczna. Pierwsze modele pojawiły się dawno temu, bo w okresie przed wojną i produkowane były ze srebra. Współcześnie wytwarza się je z plastiku i dodatku metalu. Jest to najczęściej stop miedzi. Te droższe, a przez to lepsze i też bardziej skuteczne zawierają hormony.

Spirala antykoncepcyjna – jak działa?

Sama wkładka ma kształt zbliżony do litery T i może być zakładany wyłącznie przez ginekologa. Działanie tej metody polega na wprowadzeniu zmian w strukturze śluzu szyjkowego i zamknięciu drogi dla plemników. Dzieje się tak dlatego, że spirala dokonuje zmian i wywołuje odczyn zapalny. Stan ten nie jest szkodliwy dla organizmu kobiety. Działa w ten sposób, że utrudnia zapłodnienie, nie dopuszcza do zagnieżdżenia się jajeczka. Zawarte w spirali hormony działają podobnie do tych z tabletek antykoncepcyjnych.

Spirala antykoncepcyjna – zalety

Niewątpliwie zaletą tej metody jest wygoda i pewność jej działania. Wkładka jest zalecana parom, które nie planują w okresie kilku najbliższych lat dzieci. Do pozostałych, najważniejszych zalet należy zaliczyć: długotrwałe działanie, brak ogólnoustrojowych objawów ubocznych, a także możliwość stosowania u kobiet karmiących piersią. Spirala antykoncepcyjna ma także wady. Z początku stosowania może wywoływać bóle podbrzusza. Czasami wywołuje również plamienia.

Spirala antykoncepcyjna – wady

Metoda ta może także wywoływać częste zapalenia dróg rodnych. Bez wątpienia sporą niedogodnością może okazać się konieczność regularnych wizyt u lekarza. Sporym problemem może być również niebezpieczeństwo samoczynnego, niezauważalnego wypadnięcia wkładki. Dosyć poważną wadą jest fakt, iż po usunięciu samej wkładki kobieta nie od razu może zajść w ciążę.

Spirala antykoncepcyjna – skuteczność

Spirala antykoncepcyjna to metoda o wysokiej skuteczności. Spirala zapobiega ciąży zaraz po założeniu. Jej założenie i usunięcie może być wykonane w dowolnym czasie. Nie ma szczegółowych przeciwwskazań w tym zakresie. Zaleca się jednak, że najkorzystniej jest założyć spiralę przed lub już po miesiączce. Jama macicy jest w tym okresie większa i stwarza przez to lepsze warunki do jej założenia. Inne zalety tej metody jest fakt, że nie wpływa ona na fizjologię struktury hormonów i nie hamuje procesu jajeczkowania.

Spirala antykoncepcyjna – przeciwwskazania

Do przeciwwskazań zakładania wkładki wewnątrzmacicznej należy zaliczyć: stan ciąży lub jej podejrzenie, wady wrodzone macicy lub jej nietypowa budowa, stany zapalne narządów rodnych, wszelkiego rodzaju nowotwory, choroby wątroby, niedokrwistość, niski poziom hemoglobiny, braki żelaza, naturalna skłonność do poronień.

Metoda spirali często wywołuje niepokój u młodych kobiet, które ze względu na fakt, że jest to jednak ciało obce, które przez długi okres znajduje się w organizmie. Eksperci przekonują jednak, że ryzyko wystąpienia komplikacji wywołanych przez spiralę istnieje tylko w okresie pierwszych tygodni, kiedy organizm przystosowuje się do nowych warunków. Ryzyko jest maksymalizowane wówczas, kiedy kobieta ma wielu partnerów seksualnych.

Ogólna opinia jest taka, że spirala antykoncepcyjna może powodować bezpłodność. Eksperci zdecydowanie uważają te zarzuty za bezpodstawne. Dotyczy to również kobiet nie mających jeszcze dzieci. Także prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej jest nisko oceniane.

Was this helpful?

0 / 0