Zapewne jak każdy w dzisiejszych czasach bez względu na wiek, korzystasz często z komputera, a w szczególności z Internetu. Nie ma dziś osoby, która nie wysyła maili, nie rozmawia z przyjaciółmi na gg bądź po prostu potrzebuje komputera do pracy. Do jakiejkolwiek z powyższych czynności niezbędna nam jest klawiatura, na której piszemy. Wielu z nas zajmuje to sporo czasu, a przecież można pisać szybko i sprawnie. Szybkie pisanie na klawiaturze znacznie upraszcza sprawę. Tylko jak tego dokonać? Jak odpisywać znajomym szybciej bądź w wolnej chwili wysyłać maila? Co zrobić by praca i pisanie były przyjemnością? Jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze bez patrzenia?
Nauka szybkiego pisania na klawiaturze
- Naucz się klawiatury, zapoznaj się z jej widokiem, obejrzyj sobie jaki przycisk gdzie się znajduje, która litera jest w jakim rzędzie.
- Naucz się używania przycisków na klawiaturze, która zawiera w sobie wiele skrótów ułatwiających pracę np. CAPS LOCK uruchamia pisanie wielkich liter w trybie ciągłym.
- Naucz się pisać dziesięcioma palcami zamiast stukać wyłącznie dwoma. To zdecydowanie przyśpieszy twoją prace i sprawi ci więcej przyjemności podczas pisania. Z pewnością twoje dłonie nie będą tak zmęczone.
- Naucz się pisania bezwzrokowo, które po prostu musisz ćwiczyć!
- Obmyśl własną taktykę, twoje dłonie powinny być rozmieszczone na klawiaturze z odpowiednimi przydziałami dla każdej z nich np. kciuki obu rąk powinny zajmować się spacją oraz altem.
- Dużo ćwicz i korzystaj z pomocy programów stworzonych właśnie z myślą o takich osobach jak ty. Wiele tego typu programów, pomagających w nauce szybkiego pisania na klawiaturze znajdziesz w sieci, wpisując: pisanie na klawiaturze program. Dzięki tego typu programom nauczysz się szybko przepisywać teksty bez patrzenia na klawiaturę. Większość tych programów umożliwi ci naukę szybkiego pisania za darmo!
- By dobrze pisać powinieneś pamiętać o wygodnej postawie i odpowiednich warunkach stworzonych przez Ciebie na stanowisku do pisania. Nie zapominaj więc o wygodnym krześle, które zadba o stan twojego kręgosłupa. Twoje przedramiona powinny leżeć poziomo, by twoje ręce nie męczyły się zbyt szybko. Zadbaj również o dobre oświetlenie.
- Choć często o tym zapominamy, bardzo ważną rolę odgrywa sama klawiatura, która powinna być dostosowana do pisania. Choć mogło by się wydawać, że każda się nadaje tak nie jest. Najlepsza klawiatura do pisania jest ergonomiczna, dzięki której ręce nie męczą się zbyt szybko. Najlepsze klawiatury z pewnością zawierają podstawki pod nadgarstki, przyciski powinny być na niej nisko osadzone, a co najważniejsze to odpowiednie rozmieszczenie klawiszy. Dziś klawiatury posiadają różny układ klawiszy, wystarczy, że zmienisz klawiaturę, a poczujesz się zagubiony.
- Ćwicz minimum 20-30 minut dziennie pisanie, jednak niech to będą ćwiczenia z chęci, a nie obowiązku. Ćwiczyć powinieneś regularnie.
- Nie wciskaj klawiszy, a uderzaj w niezdecydowanym i szybkim ruchem palców.
- Nie śpiesz się podczas pisania gdyż wtedy popełniasz dużo błędów i musisz wiele poprawiać, a to zajmuje wcześniej zaoszczędzony czas.
- Skup się.
- Nie zniechęcaj się gdy nie wyjdzie, by być dobrym wystarczy ćwiczyć.
- Pamiętaj by podczas ćwiczeń pisania na klawiaturze być zrelaksowanym. Włącz ulubioną muzykę i przygotuj sobie w pobliżu coś do picia, telefon itp. by co chwila nie przerywać pisania.
Was this helpful?
0 / 1