Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Na świecie jest bardzo wiele różnych chorób, nie sposób w ogóle ich wszystkich wymienić. Mogą dotyczyć niemal każdej części ciała, każdego z nas i w każdym wieku. Są choroby mniej i bardziej znane, są takie, które można leczyć i którym żadne lekarstwa nie są w stanie zaradzić. Jedną z bardziej skomplikowanych chorób jest upośledzenie umysłowe, które dotyczy bardzo wielu ludzi. Upośledzenie umysłowe zwane jest również niepełnosprawnością intelektualną, którą można określić obniżeniem poziomu rozwoju intelektualnego.
Upośledzenie umysłowe – definicja
Upośledzenie umysłowe stanowi zaburzenie rozwojowe, które polega na znacznym obniżeniu poziomu funkcjonowania intelektualnego. Takim zachowaniom towarzyszy deficyt w zakresie zachowań adaptacyjnych. Istnieje kilka rodzajów upośledzenia umysłowego, w zależności od stopnia jego rozwinięcia. Najbardziej łagodne zwane jest upośledzeniem umysłowym lekkim. Następnie występują upośledzenia umysłowe umiarkowane, znaczne, głębokie, jak również i upośledzenia inne i upośledzenia umysłowe nieokreślone. Badając chorego określa się jego poziom i przypisuje do danej kategorii. Zajmując się tą chorobą, można byłoby wymienić wiele pokrewnych nazw, które na przestrzeni lat, w dużym stopniu się zmieniały. Oligofrenia, upośledzenie umysłowe, niedorozwój umysłowy, zahamowanie rozwoju psychicznego, czy też obniżona sprawność psychiczna, to tylko niektóre z nazw, które zawsze dotyczą tego samego przypadku.
Upośledzenie umysłowe – objawy
Choć, jak zostało wspomniane wcześniej, niepełnosprawność intelektualna może dzielić się na różne poziomy, to w klasyfikacji ogólnej, określa się ją w stopniu lekkim, umiarkowanym i ciężkim. W pierwszym przypadku współczynnik inteligencji zbliżony jest do 70. Deficyty występują między innymi w porozumiewaniu się, w zaradności osobistej, w prowadzeniu domu, w umiejętnościach intelektualnych, w korzystaniu ze źródeł wsparcia społecznego, czy chociażby w możliwości uczenia się, pracowania, zadbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o upośledzenie umiarkowane, może ono powodować, wiele opóźnień w rozwoju dzieciństwa. Większość takich osób by żyć, musi posiadać osobę dorosłą – opiekuna, który całe swoje życie, będzie musiał jej poświęcić. Jeśli zaś chodzi o upośledzenie głębokie, wówczas występują poważne ograniczenia w zakresie samoobsługi, kontrolowania zwieraczy, komunikowania się i poruszania. Jest to już bardzo głęboki niedorozwój, który w ogóle nie umożliwia starania się o normalne życie.
Upośledzenie umysłowe – podział
W oparciu o iloraz inteligencji, można wyróżnić cztery rodzaje upośledzenia. Pierwszy, wahający się w normie 70-85 zwany jest ociężałością umysłową. Następnie, 50-74 to debilizm. 25-49 imbecylizm, zaś od 24 do 0, to idiotyzm. Klasyfikacja ta i jej nazewnictwo są jednakże przestarzałe i odchodzi się całkowicie od ich stosowania.
Obecnie używa się stopniowania wg klasyfikacji DSM-IV lub ICD-10.
Za DSM-IV możemy wyróżnić:
1. Niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim (IQ 69 – 55). 2. Niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym (IQ 54 – 35). 3. Niepełnosprawność intelektualną w stopniu znacznym (IQ 34 – 20). 4. Niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim (IQ poniżej 20).
ICD-10 wyróżnia natomiast:
1. Upośledzenie umysłowe lekkie (IQ ok. 70 i mniej). 2. Upośledzenie umysłowe umiarkowane (IQ 49 – 35). 3. Upośledzenie umysłowe znaczne (IQ 34 – 20). 4. Upośledzenie umysłowe głębokie (IQ poniżej 20). 5. Inne upośledzenie umysłowe.
6. Upośledzenie umysłowe nie określone.
Upośledzenie umysłowe – przyczyny
Jeśli chodzi o zaburzenia, które uwarunkowane są genetycznie, można w nich wyróżnić: zespół Downa, Angelmana, Jacobsona, kociego krzyku, Pataua, łamliwego chromosomu X, czy też stwardnienie guzowate. Jeśli zaś chodzi o całościowe zaburzenia rozwoju, wówczas wyróżnia się autyzm dziecięcy, zespół Retta, dziecięce zaburzenie dezintegracyjne, czy też zaburzenie hiperkinetyczne. W zaburzeniach neurologicznych, które również mogą dotyczyć zaburzeń umysłowych, wyróżnia się padaczkę, mózgowe porażenie dziecięce, wady wrodzone mózgu, brak zakrętów kory mózgowej, czy też wady wrodzone rdzenia kręgowego. Wśród zaburzeń intelektualnych, wyróżnia się także choroby metaboliczne, do których należy: fenyloketonuria, galaktozemia, mukopolisacharydoza, choroba Niemanna-Picka, czy też zespół Taya – Sachsa.
Was this helpful?
0 / 0