Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Każdy człowiek, niezależnie od wieku, płci i charakteru przeżywa w swoim życiu jakieś traumatyczne chwile. Mogą one zapaść głębiej w naszej pamięci i przerodzić się w uraz psychiczny lub możemy o nich zapomnieć w krótkim odcinku czasu. Wszystko uzależnione jest od wielu czynników. Jednym z nich jest konkretne wydarzenie, którego doświadczyliśmy, im jest ono silniejsze i mocniej oddziałuje na naszą psychikę tym dłużej pozostaje w naszej pamięci. Nie mniej ważne są skutki jakie to wydarzenie niesie za sobą. Charakter człowieka ma także decydujący wpływ na to czy i jak długo będzie on przeżywał dane zdarzenie. Ludzie o mocnym charakterze sangwinicznym i cholerycznym zazwyczaj dużo szybciej potrafią sobie poradzić z urazem psychicznym niż flegmatycy i melancholicy.
Czym właściwe jest ten uraz psychiczny? Otóż jest to niekorzystny ślad w psychice, który zostaje utrwalony poprzez jakieś wydarzenie czy sytuacje, które zdarzyły się w życiu człowieka. Najczęściej objawia się poprzez strach czy przerażenie, towarzyszy mu uczucie frustracji i bezsilności. Osoba posiadająca uraz psychiczny zazwyczaj ma poczucie winy lub wstydu. Często izoluje się od społeczeństwa lub stwarza takie wrażenie. Bardzo często nie potrafi odnaleźć się w najprostszej sytuacji codziennego życia, nie rozumie jej. Charakterystyczne jest to, że unika zdarzeń czy sytuacji, które mogą przypomnieć o traumatycznych przeżyciach.
Jak w takim przypadku poradzić sobie z urazem psychicznym? Najważniejsze aby dana osoba jak najszybciej zapomniała o przykrym doświadczeniu. Dobrym sposobem może być nagła zmiana otoczenia, wyjazd na wakacje, do rodziny, która mieszka na drugim końcu kraju. Pomoc i wsparcie bliskiej osoby również znacząco może złagodzić uraz i dać poczucie bezpieczeństwa. Jeśli traumie towarzyszą silne stany lękowe, nocne koszmary czy depresja należy poszukać pomocy u specjalisty. Wyłącznie lekarz może przepisać leki uspokajające czy antydepresyjne, bez jego konsultacji nie powinno się stosować żadnych specyfików, nawet łagodnych, dostępnych bez recepty.
Uraz spowodowany wypadkiem komunikacyjnym, przy pracy lub jakimkolwiek innym może powodować silne stany lękowe. Człowiek zazwyczaj boi się wychodzić z domu, cierpi na bezsenność, dokuczają mu senne koszmary. Jeśli był to wypadek samochodowy zazwyczaj boi się wyjść na ulicę, nerwowo rozgląda się chcąc przejść przez przejście dla pieszych, nie chce zdecydować się na wejście do pojazdu. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem może okazać się wizyta u psychologa oraz leczenie farmakologiczne.
Jeżeli uraz psychiczny dotknie nasze dziecko powinniśmy na samym początku spróbować dowiedzieć się co go spowodowało. Zapewne pociecha będzie unikać odpowiedzi. W takiej sytuacji należy przeprowadzić delikatną rozmowę podczas zabawy lub wspólnego obejrzenia ulubionej bajki. Bezwzględnie nie powinno naciskać się na dziecko. To może tylko pogłębić uraz i sprawić, że dziecko zamknie się w sobie. Wizyta u specjalisty powinna być ostatecznością. W miarę możliwości powinniśmy wykorzystać fakt, że rodzić jest dla dziecka największym autorytetem. Dać mu poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia, które jest mu tak potrzebne w tym ciężkim dla niego okresie.
Uraz po porodzie spowodowany jest zazwyczaj małą odpornością na ból, komplikacjami podczas porodu czy jest związany z obawą przed pierwszym porodem. Poród powoduje depresję, stany lękowe, a nawet myśli samobójcze, u około 10% kobiet. Prowadzi to do nieprzewidywalnych zachowań a nawet agresji wobec dziecka. Ze względu na fakt, że kobieta karmi piersią nie zaleca się leczenia farmakologicznego, jest ono ostatecznością, tylko w najcięższych przypadkach. Często młoda mama potrzebuje po prostu czasu żeby oswoić się z nową sytuacją, należy zapewnić jej silną więź z najbliższymi i udzielić jej wsparcia.
Bardzo często do urazu psychicznego dochodzi po napadzie na naszą osobę. W wyniku tak traumatycznego zdarzenia przeważnie boimy się wychodzić sami z domu, szczególnie po zmroku. Idąc chodnikiem nerwowo oglądamy się za siebie, sprawdzając czy ktoś przypadkiem za nami nie idzie. Często kobiety sprawdzają kilka, kilkanaście razy czy mają zasunięte zamki w torebce trzymając ją mocno przy sobie, obawiając się kolejnej napaści. Tego typu urazu bardzo ciężko jest się pozbyć. Zazwyczaj musimy skorzystać z pomocy psychoterapeuty, by nie przerodził się w fobię.
Podobny uraz może zostać wywołany przez gwałt. Jest to niezwykle ciężkie przeżycie dla każdej kobiety, bez względu na jej wiek. Trzeba pamiętać, że może do niego dojść nie tylko w ciemnym zaułku, czy alkoholowej imprezie. Dochodzi do niego również w domu ze strony męża, partnera, członka rodziny czy po prostu znajomego któremu się ufa. W takiej sytuacji nieodzowna zdaje się być pomoc psychologiczna. Skorzystać można również z telefonów zaufania lub grup wsparcia. Najbliżsi wówczas powinni zadbać o to by kobieta nie pozostawała bez opieki i wsparcia z ich strony.
Was this helpful?
0 / 0