Wągry

Na wągry mówimy inaczej zaskórniki. Definicyjnie można je określić jako skupienie wydzieliny gruczołów łojowych w zatkanym porze w skórze człowieka. Najczęściej występują one na twarzy i zwykle u osób, których cera jest tłusta. Zwykle pojawiają się w okolicach nosa co daje szczególnie nieestetyczny efekt. Nic więc dziwnego, że człowiek walczy z nim do zarania dziejów. Dermatolodzy i specjaliści od kosmetyki nieustannie prowadzą badania nad tym jak się ich pozbyć. Istnieją więc zarówno domowe sposoby jak i metody ściśle medyczne.

Wągry – domowe sposoby

Jednym z domowych sposobów jest peeling. Aby go przeprowadzić, nie potrzebujemy ani profesjonalnej wiedzy, ani specjalistycznych narzędzi. Najpierw więc należy nałożyć peeling na zaskórniki. Należy to wykonać z godnie z instrukcją, która znajduje się na opakowaniu. Zaleca się stosować peeling powierzchniowy, ponieważ działa on jedynie na wierzchnie warstwy naskórka. Po zakończeniu należy wysuszyć dokładnie skórę. Kolejny etap to położenie ciepłego kompresu na miejsce występowania wągrów.

Stosować tu można namoczony w ciepłej wodzie ręcznik, jak też zaparzone torebki ziół i herbat ekspresowych. Kompres taki ma być trzymany na skórze przez 10-15 minut. Inaczej skóra nie stanie się bardziej miękka, co jest konieczne do usunięcia zaskórników. Następnie przychodzi moment wyciskania, do którego najlepiej użyć chusteczek higienicznych lub gumowych rękawiczek, aby zmniejszyć poślizg palców. Zaskórniki należy ściskać z tą samą siłą z dwóch stron. Nacisk kierujemy w dół, aa potem w górę dookoła wągra. Zakończenie zabiegu to zabezpieczenie skóry. Można to zrobić na przykład poprzez posmarowanie skóry wcześniej wymieszanym białkiem jajka. Czekamy w tym stanie aż do wyschnięcia. Inna metoda to nakładanie na skórę lekko podgrzanego miodu pozostawionego na około piętnaście minut. Każda z wybranych czynności musi jednakże zakończyć się przemyciem skóry ciepłą wodą.

Wągry – maseczka

Inną metodą na pozbycie się wągrów są maseczki. Preparaty te wnikają głęboko do porów i oczyszczają je z tłuszczu i brudu. W efekcie oczyszczająca maseczka czyni skórę odświeżoną i czystą. Wągry w ten sposób usunięte będą dokładnie. Praktyka tego typu zalecana jest przede wszystkim dla osób, które posiadają skórę wrażliwą. Szczególnie maseczki domowej roboty mają skuteczne działanie, ponieważ w ich skład wchodzą tylko i wyłącznie naturalne produkty.

Jak przygotować taką maseczkę? Akcesoria, których potrzebujemy to małe miseczki, olejek geraniowy, olejek lawendowy, olejek cytrynowy lub sok z cytryny, 6 łyżeczek ciepłej wody glinka w proszku, łyżka do mieszania, gąbka oraz wilgotna ściereczka. Wszystkie te składniki naturalnie możemy zakupić w sklepach ze zdrową i ekologiczną żywnością. Przy czym należy pamiętać, aby olejki były całkowicie naturalne, natomiast glinka powinna być w proszku.

Pierwszy krok to zamieszanie wszystkich olejków w misce. Potem dodajemy dwie krople lejku geraniowego oraz lawendy i jedną kroplę cytryny. Gros olejków eterycznych sprzedawanych jest w buteleczkach z kroplomierzem co ułatwia sprawę. W innym wypadku można kupić buteleczki z kroplomierzem w sklepie. Następnie wkładamy miseczkę do gorącej wody i mieszamy dokładnie składniki. Pamiętajmy, iż woda powinna być bardzo gorąca. Kolejny etap zabiegu to dodawanie po jednej łyżce glinki przy jednoczesnym mieszaniu. Przy czym zazwyczaj 3-4 łyżki są wystarczające, aby uzyskać dobrą konsystencję maseczki. Przyszedł czas na nałożenie maseczki na twarz i szyję. Czynność tę można także wykonać za pomocą gąbki. Teraz już tylko pozostawiamy maseczkę na 30 minut na twarzy. Po upłynięciu tego czasu zmywamy ją ciepłą wodą. Na uwagę zasługuje również pozytywne zjawisko coraz częstszego korzystania z metod oczyszczania twarzy z zaskórników przez mężczyzn, co jeszcze do niedawno było uznawane jako praktyka wyraźnie niemęska.

Was this helpful?

0 / 0