Rodzaje wędkarstwa
- sportowe,
- wyczynowe,
- rekreacyjne
Wędkarstwo – uprawnienia
Najszerzej rozpowszechnione w Polsce jest wędkarstwo rekreacyjne. Regulują go określone normy prawne: kto może, gdzie, kiedy, jak, czym łowić oraz ile i jakiego rodzaju ryb może ze sobą z łowiska zabrać. Członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego – posiadając legitymację, a w niej odnotowane, uiszczone składki – mogą łowić ryby na wędki spławikowe lub spinningi na wszystkich wodach pozostających we władaniu swojego Związku oraz na wodach „państwowych”, ale nie zawsze, tylko w określonych okresach roku.
Chcąc łowić ryby na wodach prywatnych, muszą oni wykupić u właścicieli stosowne pozwolenie stałe lub okresowe. Wędkarze niezrzeszeni w PZW, by pozostać w zgodzie z prawem, muszą najpierw dowiedzieć się, do kogo należy określony akwen, a później w konkretnym miejscu uzyskać potwierdzoną na piśmie zgodę na łowienie określonym sposobem: z brzegu, z łódki, wędką spławikową, spinningiem.
Nad brzegiem akwenów spotkać można Straż Rybacką, która sprawdza posiadane zezwolenia u wędkarzy. Mandat za brak pozwolenia na łowienie ryb jest bardzo wysoki. Zanim podejdziemy z wędziskiem nad określoną wodę, musimy uzyskać stosowne pozwolenie. Można też znaleźć kogoś znajomego, kto jest czynnym członkiem PZW i z nim „na doczepkę” wybrać się na ryby. Prawo zezwala by obok członka Związku łowiła ryby jedna osoba niezrzeszona.
Wędkarstwo jest formą myślistwa – łowiący pragnie przechytrzyć zwierzynę i ją złowić, co wcale nie jest łatwe, zważywszy, że zwierzyna owa świetnie zna swój teren, ma określone predyspozycje pokarmowe. Nawet jeśli mamy piękne wędzisko, zamocujemy do niego wędkę stałą lub z kołowrotkiem, założymy na haczyk przynętę i wrzucimy ze spławikiem do wody, wcale nie ma pewności, że cokolwiek złapiemy. Ryby roślinożerne łowi się na wędki ze spławikiem, natomiast ryby drapieżne na spinning.
W zależności od miejsca łowiska wyróżniamy:
• Wędkarstwo muchowe – na terenach górskich przeważa wędkarstwo muchowe. To najwyższy stopień wtajemniczenia w arkana wędkarstwa śródlądowego. Wędkarze muchowi łowią ryby drapieżne, szczególnego rodzaju – zjadające przede wszystkim owady. Są to głównie pstrągi i łososie. Wędkarze ci brodzą w głębokim i wartkim nurcie.
• Wędkarstwo morskie – powoli rozpowszechnia się w naszym kraju komercyjna, znana na całym świecie forma aktywności rekreacyjnej. Są to wyprawy kutrami motorowymi na łowiska ryb drapieżnych. Wcale nie trzeba wybierać się na wody dalekie i egzotyczne. Nad Bałtykiem jest sporo rybaków, którzy w ramach unijnych zmian strukturalnych przekształcili się zupełnie lub częściowo w firmy oferujące usługi związane z wypływaniem daleko w morze i łowieniem „z burty”. W ten sposób można na wędkę łowić, np. nasze rodzime dorsze. Korzystanie z takich usług jest bardzo wygodne. Polega między innymi na tym, że nie potrzebujemy do tego typu wędkarstwa żadnych specjalnych zezwoleń. Bywa też tak, że nie potrzebujemy nawet sprzętu ani odpowiedniego ubioru. Wszystko załatwia firma, gdy tylko za to odpowiednio zapłacimy. Usługi takie są ostatnio mocno rozpowszechnione, bo w sezonie zazwyczaj trudno znaleźć wolne miejsce na kutrze.
Wędkarstwo – hobby
Wędkarstwo jako popularne w naszym kraju hobby może nam zapewnić:
- kontakt z przyrodą,
- ciekawą formę relaksu i odpoczynku w wolnym czasie,
- oczekiwanie na rybę uczy nas cierpliwości i wyzwala szczęście i adrenalinę, gdy uda nam się rybkę przechytrzyć – nawet wtedy, gdy rybie zwracamy wolność wrzucając ją do wody.
Was this helpful?
0 / 0