Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Z wentylacją mamy do czynienia na co dzień, niezależnie czy jest to wentylacja w budynku czy występująca w tak zwanym zamkniętym systemie. Mam tu na myśli wentylację np. w samolocie czy w samochodzie. W tym przypadku zużyte i zanieczyszczone powietrze jest mieszane z tlenem po wcześniejszym przefiltrowaniu i usunięciu szkodliwych substancji. Na koniec tego procesu uregulowana zostaje jego wilgotność oraz temperatura i powraca ono do kabiny. Zatem mówiąc o wentylacji mamy na myśli proces wymiany powietrza w pomieszczeniu. Polega ono na wyssaniu tego powietrza na zewnątrz a w jego miejsce dostarczenie świeżego, wolnego od zanieczyszczeń, szczególnie dwutlenkiem węgla.
Występuje kilka rodzajów wentylacji. Pierwszym z nich jest wentylacja naturalna. Mamy z nią do czynienia w przypadku przeciągu. Otwarcie w mieszkaniu jednocześnie drzwi i okien spowoduje nagły przepływ powietrza a co za tym idzie jego wymianę. Najnowszym rodzajem wentylacji jest wentylacja mechaniczna. Tu powietrze jest sterowane elektronicznie. Sami decydujemy o częstotliwości przewietrzania oraz o przepływie powietrza. Jest ono wówczas wprawiane w ruch za pomocą specjalnych wentylatorów zwanych rekuperatorami. Urządzenia te umożliwiają odzyskiwanie (rekuperację) ciepła z powietrza, które jest wywiewane z danego budynku. Bezdyskusyjną zaletą tego typu rozwiązania jest to, że można w ten sposób zmniejszyć w najlepszym wypadku do 80% energii, która jest zużywana do ogrzewania nawiewanego powietrza. Do wad takiego rozwiązania należy wysoki koszt takiej instalacji, bowiem cena samego rekuperatora wynosi od trzech tysięcy wzwyż.
Dziś w domach prywatnych, blokach oraz w budynkach przemysłowych powszechnie stosowana jest wentylacja grawitacyjna. Jest to usuwanie zużytego powietrza za pomocą odpowiednich kanałów. Wykorzystywana jest tutaj różnica ciśnień. Również temperatura wewnątrz musi być wyższa niż na zewnątrz. Zachodzi wtedy proces wyciągnięcia poprzez odpowiednią instalację kanałową zanieczyszczonego powietrza a zastąpienie go świeżym. Działanie tej wentylacji jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Na zewnątrz powinien być lekki wiatr (wraz ze wzrostem jego prędkości wydajność takiej wentylacji rośnie). Montując czy regulując drzwi i okna powinniśmy pamiętać o ich rozszczelnieniu by możliwy był dopływ świeżego powietrza do wewnątrz. Konstrukcja instalacji wentylacyjnej (kanałów) powinna być tak zaprojektowana by uniemożliwiała „cofanie się” powietrza.
W zimie gdy zbyt intensywny przepływ powietrza nie jest pożądany taka wentylacja zaczyna pracować wydajniej. Im temperatura niższa a wiatr silniejszy tym szybsza wymiana powietrza. Często prowadzi to do szybkiego wychłodzenia mieszkania a to z kolei wymusza zwiększenie wydatków na ogrzewanie. Latem ten proces może zajść tylko w czasie wietrznej pogody. Temperatura wewnątrz jest zbliżona do temperatury na zewnątrz a w takich warunkach instalacja nie działa w ogóle. Wtedy nieprzyjemne zapachy z kuchni czy łazienki nie są usuwane, następuje proces zawilgocenia wnętrza. Chcąc uniknąć niekorzystnego gromadzenia się wilgoci w budynku ważne jest, aby każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu wyposażone było w specjalną kratkę wentylacyjną. Musi ona być o 50% większa od przekroju przewodu wentylacyjnego a powinna zostać zamontowana w murze przy pomocy zaprawy cementowej.
Właściwie działająca wentylacja wymusza zastosowanie na etapie jej projektowania i budowania kilku istotnych wymogów. Wymiar przewodu wentylacyjnego nie może mieć mniej niż 14 x 14 cm w pomieszczeniach typu łazienka lub kuchnia. Jednakże im niższy jest ten przewód tym jego przekrój musi być większy. Z tego powodu do każdego przypadku należy podejść indywidualnie i dokonać szczegółowych obliczeń. W przypadku wyższych kondygnacji jeśli długość przewodu wynosi tylko 2-3 m jego średnica wzrasta już do wymiarów 14 x 27 cm. Dokonując właściwych obliczeń zawsze zakłada się, że nominalna wydajność tej wentylacji osiągnięta zostanie przy temperaturze zewnętrznej na poziomie 12 stopni Celsjusza, gdy ona wzrasta wydajność spada.
W pomieszczeniu można także zastosować wentylację poziomą. Jej zadaniem zazwyczaj jest wspomaganie wentylacji grawitacyjnej. Polega to na umieszczeniu przewodu wentylacyjnego poziomo w ścianie. Jest to zazwyczaj rura, która dla właściwej pracy nie może być dłuższa niż 150 cm, po przekroczeniu tego wymiaru zaburza on działanie wentylacji grawitacyjnej. Zanim zaczniemy modernizować już istniejącą instalację lub budować zupełnie nowy system warto zasięgnąć opinii kominiarza. Gdy nie znamy się na tym możemy możemy przysporzyć sobie wielu kłopotów.
Was this helpful?
0 / 0