Włóknienie płuc

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Płuca to najważniejsza część układu oddechowego i bardzo ważny narząd w organizmie człowieka. To dzięki nim możemy oddychać a tlen może być dostarczany za pomocą naczyń krwionośnych do wszystkich komórek i części ludzkiego ciała. Niestety jak każdy narząd w naszym organizmie, tak samo i płuca są narażone na liczne choroby. Jedną z nich jest włóknienie płuc. Polega ono na odkładaniu się na powierzchni płuc, tkanki łącznej a to z kolei prowadzi do ich bliznowacenia. Skutkuje to tym, że zmieniony chorobowo fragment płuca zostaje całkowicie pozbawiony swoich właściwości a co za tym idzie do niedotlenienia organizmu spowodowanego zmniejszoną wymianą gazową w tych narządach. Szacuje się, że w przypadku kobiet zachorowalność wynosi trzynaście na sto tysięcy przypadków a u mężczyzn jest to dwadzieścia na sto tysięcy przypadków. Ryzyko zachorowania wzrasta po ukończeniu sześćdziesiątego lub siedemdziesiątego roku życia.

Dokładne przyczyny zachorowania nie są znane. Podejrzewa się, że palenie papierosów, poważne choroby płuc, refleks żołądkowo-przełykowy oraz wdychanie niektórych substancji chemicznych. Wiadomo, że środki chwastobójcze mogą wywołać tą chorobę, już po dwóch lub trzech tygodniach. Także składniki leków mogą być powodem wystąpienia włóknienia płuc, np. leki przeciwnowotworowe. Uszkodzenia pęcherzyków płucnych oraz ich nieprawidłowa regeneracja także może skutkować pojawieniem się tej strasznej choroby.

Bardzo rzadko choroba włóknienia płuc atakuje dzieci. Jednak znane są takie przypadki. Wszystkie one zakończyły się, w dłuższym lub krótszym okresie czasu zgonem małych pacjentów. Spowodowane jest to tym, że płuca we wstępnej fazie życia jest jeszcze niedostatecznie rozwinięty i bardzo podatny na chorobę, z która nie potrafi sobie poradzić.

Pierwszym objawem jej występowania jest silny, suchy kaszel. W późniejszej fazie występują duszności po ciężkim wysiłku fizycznym. W miarę nasilania się choroby, duszności pojawiają się nawet w czasie wykonywania podstawowych czynności życiowych a w fazie zaawansowanej również w czasie odpoczynku. Objawom tym towarzyszy utrata masy ciała, ogólne osłabienie i spłycenie oddechu. U około połowy chorych występują charakterystyczne pałeczkowate palce. Podczas osłuchiwania chorego, w dolnej części płuc da się słyszeć trzeszczenia, co jednoznacznie pozwala przypuszczać, że mamy do czynienia właśnie z ta chorobą.

W badaniu spirometrycznym czy gazometrii obserwuje się zmniejszoną objętość płuc. Prześwietlenie rentgenowskie, także pokazuje zmiany w zaatakowanych chorobą narządach, objawiające się zacienieniami siateczkowatymi. W tomografii komputerowej można dostrzec charakterystyczne dla tej choroby zmiany płucne przypominające swym wyglądem plaster miodu. Pobiera się także wycinki do badania histopatologicznego, gdzie można zaobserwować liczne stany zapalne. Rokowania dla pacjenta nie są dobre. Zazwyczaj choroba ta kończy się zgonem po trzech latach od zachorowania. U dużej liczby chorych rozwija się rak płuc. W każdym przypadku następuje niewydolność oddechowa i niewydolność serca.

W leczeniu stosuje się przede wszystkim leki sterydowe, niestety są one mało skuteczne. Niedawno jednak odkryto, że pomocne okazują się duże dawki azatiopryny złączone z N-acetylocysteiną. Najbardziej skuteczną metodą leczenia, przynoszącą najlepsze rezultaty jest przeszczep płuc. Na leczenie korzystnie wpływa także rzucenie palenia czy intensywnie prowadzone leczenie refleksu żołądkowo-przełykowego. Rehabilitacja oddechowa czy terapia tlenowa także przynosi rezultaty.

Was this helpful?

0 / 0