Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Wysypki skórne mogą być spowodowane przeróżnymi czynnikami. Może to być naprawdę mało istotna wręcz błaha rzecz, a może być to bardzo poważna sprawa. Nigdy nie należy lekceważyć zmian skórnych i konsultować je z lekarzami pierwszego kontaktu lub specjalistami, czyli dermatologami. W zależności od przyczyny wystąpienia wysypka może mieć różne objawy.
Wysypka – objawy
Nie można chyba jasno określić, która wysypka jest najczęstsza. Jest ich dużo i do każdej należy podchodzić z odpowiednią reakcją udania się do specjalisty. Swędzące czerwone grudki, które pojawiają się na całym ciele, a do tego towarzyszący temu obrzęk warg, języka, ogólne osłabienie organizmu, skrócenie oddechu, pocenie się oraz przyśpieszone bicie serca to może być wstrząs alergiczny. Jest to groźna wysypka spowodowana nagłym odtrąceniem organizmu niepożądanego pokarmu, leku lub ugryzienie przez owada. Należy niezwłocznie wezwać do chorego pogotowie.
Grudkowata ciemnoczerwona lub purpurowa wysypka z silnymi i dekoncentrującym bólem głowy, napiętym karkiem, wysoką gorączką oraz mrużeniem oczu przed światłem może być wywołane przez zapalenie opon mózgowych. Nie wolno czekać na polepszenie się i natychmiast wezwać pogotowie.
Wysypka – przyczyny
Wysypka to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Występować może na całym ciele lub tylko w ograniczonym obszarze. Warto wiedzieć te podstawowe żeby mieć pojęcie, w jakiej sytuacji się znajdujemy. Wysypka występująca u dzieci na całym ciele to choroby wieku dziecięcego, takich jak: odra, różyczka lub ospa wietrzna. U niemowląt podczas przerwania karmienia naturalnego i przejścia na pokarm sztuczny może wystąpić wysypka, która potocznie jest nazywana alergią na mleko krowie.
Pojawienie się niepożądanej zmiany skórnej może mieć przyczynę także infekcjami wywołanymi przez bakterie, grzyby czy różnego rodzaju wirusy. Mogą też być to choroby układu odpornościowego. Wysypka może mieć także charakter chwilowy. Jeżeli jesteśmy uczuleni na trawę, a bawimy się na pikniku i zapominamy o tym, że jesteśmy alergikiem, może się okazać, że nasza skóra zareaguje chwilowo na działanie alergenu i zauważymy zmianę skórną. Taka reakcja zwykle nie trwa długo i po pewnym czasie przechodzi.
Wysypka – leczenie
W przypadku, gdy wiemy, co zaszkodziło naszej skórze a zmiany skórne dokuczają nam poprzez swędzenie, dużą ulgę mogą przynieść następujące rzeczy: chłodny prysznic, powstrzymanie się od drapania i tarcia skóry lub użycie leku przepisanego przez specjalistę, który uśmierzy swąd. Ważne jest, aby samemu nigdy nie podejmować własnego leczenia. Wysypki nigdy do końca nie możemy być pewni, że akurat ta zmiana skórna jest tym, na co stawiamy.
Pasożytnicze choroby, takie jak świerzb to kolejna bardzo groźna choroba naszego organizmu. Możemy się zarazić nim na wiele sposób. Charakteryzuje się bardzo mocnym swędzeniem, nasilającym się głównie w nocy, ze względu na to, że pasożyty są najbardziej aktywne podczas naszego snu. Pojawia się także wysypka i swąd między palcami, na dłoniach, na fałdach skóry, na brzuchu, pod biustem lub na pośladkach.
Wszelkie zmiany skórne zawsze należy konsultować niezwłocznie ze specjalistą. Nie należy ich lekceważyć i jak najszybciej leczyć, ponieważ zaawansowane stadium choroby zawsze jest ciężej zwalczyć.
Was this helpful?
0 / 0