Ząbkowanie u dzieci

Ząbkowanie to najczęściej bardzo uciążliwy etap życia, zarówno dla niemowlaka jak i dla jego otoczenia. Bywa, że małe dzieci ząbkują zupełnie bezobjawowo, zazwyczaj jednak młode mamy bez trudu zauważają, że coś jest nie tak, że stan rzeczy się zmienia.

Ząbkowanie dziecka zwykle rozpoczyna się w wieku sześciu – ośmiu miesięcy, większość ząbków wyrzyna się przed ukończeniem osiemnastego miesiąca życia. Każdy wyrzynający się ząb stanowi dla organizmu ciało obce, dlatego też dziąsła bardzo często są zaczerwienione, opuchnięte i boli, wytwarza się stan zapalny, zdarzają się również gorączki. Dlatego ząbkujące dzieci są bardziej płaczliwe i niespokojne.

Ząbkowanie u dzieci – objawy

Zazwyczaj pierwsze pojawiają się dolne jedynki, choć nie jest to regułą. Pierwsze objawy ząbkowania to zwiększone ślinienie i wkładanie paluszków do buzi, swędzą go dziąsełka. Taki stan trwać może od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Dziąsła malucha są wtedy bardzo rozpulchnione, każde ich dotknięcie będzie sprawiało dziecku ból. Ząbkujące dzieci bardzo często płaczą i budzą się w nocy.

Czas ząbkowania jest uwarunkowany genetycznie, z reguły pojawia się po pół roku życia, jednak może to nastąpić dwa miesiące wcześniej, lub nawet pół roku później, dlatego nie jest niczym dziwnym roczne maleństwo, które dopiero zaczęło ząbkować. Wszystko zależy od tego, kiedy ząbkowali rodzice. Zwykle między szóstym a dziewiątym miesiącem życia dziecku wyrasta osiem siekaczy, pierwsze ząbki trzonowe pojawiają się około 14 – 20 miesiąca, zaś drugie trzonowe wyrastają pomiędzy 24 a 30 miesiącem życia dziecka.

Najczęstszymi objawami ząbkowania u dziecka są:

  • Zwiększone ślinienie się.
  • Opuchnięcie dziąseł.
  • Niepokój u dziecka.
  • Kłopoty ze snem.
  • Częstszy niż zazwyczaj płacz i marudzenie.
  • Zmniejszony apetyt dziecka.
  • Czasami gorączka, biegunka, zaparcia, wymioty, wysypki.

Gdy wystąpią u naszego dziecka wyżej wymienione objawy, trzeba bezwzględnie poradzić się stomatologa lub lekarza, który doradzi nam, jak mamy postępować.

Proces ząbkowania podzielić możemy na trzy etapy:

  • Etap przederupcyjny, kształtuje się wtedy korona zęba, który jest jeszcze niewidoczny.
  • Etap przedfunkcyjny – zaczyna się wtedy, gdy ząbek jest już widoczny, a kończy wtedy, gdy ząb będzie zdolny połączyć się z zębem drugiej szczęki, kształtuje się również korzeń zęba i kieszonka zębowa.
  • Etap funkcyjny, w którym kończy się kształtowanie korzenia oraz kieszonki dziąsłowej.

Gdy pojawi się pierwszy ząb, należy już wtedy odpowiednio o niego dbać. Najlepiej myć go dwa razy na dzień z użyciem delikatnej gumowej bądź silikonowej szczoteczki, którą nakłada się na palec. Do mycia należy używać przegotowanej wody, nie powinniśmy używać pasty do zębów, gdyż malutkie dziecko nie potrafi jej jeszcze wypluć. Pierwszą prawdziwą szczoteczkę kupujemy maluchowi, gdy będzie miał już cztery ząbki. Szczoteczka powinna mieć małą główkę i być bardzo delikatna.

Ząbkowanie u dzieci – jak pomóc?

W czasie ząbkowania maluszka, należy szczególnie zadbać o higienę jego jamy ustnej. Dziecko w tym czasie ma odruch wkładania wszystkiego do buzi, dlatego należy często myć zabawki, dbać, aby w jego otoczeniu nie było brudnych rzeczy. Warto kupić dziecku specjalny gryzak, dzięki któremu małe dziecko ukoi swój ból, nie uszkadzając jednocześnie dziąsełek. Dobrze sprawdza się również gryzak wypełniony wodą, można go włożyć na chwilę do lodówki i podać małemu. Zimny gryzaczek lepiej ukoi ból, dodatkowo zmniejszając opuchliznę. Dobrym nawykiem jest regularne masowanie dziąseł dziecka palcem (koniecznie czystym). Na początku może się mu to nie spodobać, gdyż nacisk sprawia ból, jednak na dłuższą metę przyniesie to ukojenie.

W aptece można również nabyć specjalny żel do smarowania dziąseł. Wybór jest bardzo duży (Dentinox, Bobodent, Calgel), najlepiej zapytać lekarza lub farmaceutkę, jaki żel będzie najodpowiedniejszy. Każdy tego typu żel działa przeciwzapalnie (przez co zapobiega rozwojowi bakterii) i przeciwbólowo, dzięki czemu niedługo po aplikacji dziecko odczuje znaczną ulgę. Należy jednak pamiętać, że każdy żel jest lekiem, i również grozi przedawkowaniem i skutkami ubocznymi, dlatego nie można przekraczać zalecanych dawek.

Was this helpful?

0 / 0