Historia i pochodzenie Zaduszek
Katolickie święto Zaduszki wywodzi się z pogańskich obchodów tzw. Dziadów. Obchodzone jest przez kościół katolicki 2 listopada bezpośrednio po dniu Wszystkich Świętych. Poganie obchodzili to święto cztery razy do roku. Początkowo Kościół zmniejszył to święto do dwóch a w X wieku ostatecznie ustalono jedno święto, które obchodzimy raz do roku. Po 1945 jeszcze przez kilka lat świętowano oficjalnie święto Dzień Zaduszny. Obecnie wszelkie uroczystości związane ze świętem zmarłym odbywają się 1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych.
Obchody tego święta w chrześcijaństwie zapoczątkował opat z Cluny, Odilon. W tym dniu księża katoliccy mogą odprawiać trzy msze święte. Jedną z intencji wiernych, drugą za dusze zmarłych i trzecią w intencji nadanej przez papieża. Organizowano procesje na cmentarz podczas których odmawiano cztery stacje drogi krzyżowej, modlono się za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne. Procesja kończyła się w kościele gdzie odmawiano 5 część modlitwy (piąta stacja)
Znaczenie święta i zwyczaje w Polsce i na Świecie
W Zaduszki odwiedzano cmentarze na których odprawiano Msze Święte i modlono się za dusze bliskich nam zmarłych. Ozdabiamy groby wieńcami kwiatami oraz palimy również świece i znicze na znak pamięci i szacunku dla naszych zmarłych. Tradycja ta ma swoje źródło w pogańskim obrzędzie palenia ognisk na grobach aby dusze błąkające mogły się ogrzać.
W dawnych czasach w tym dniu zabronione było wykonywanie niektórych prac w obrębie domu i gospodarstwa aby w jakikolwiek sposób nie skaleczyć, znieważyć dusz, które w ten dzień nawiedzały domy. Nie wolno było np: klepać masła, deptać kapusty, ciąć sieczki, wylewać pomyj i spluwać.
Na świecie kulturowo obchodzi się podobne święta, podczas których wspomina się zmarłych. Odpowiednikiem dnia Zadusznego w Polsce w Anglii jest Halloween, a w Meksyku Dla de los Muertos. Na Słowacji w zaduszkową noc w domach pozostawiano na stołach jedzenie (potrawy) aby przychodzący zmarli mogli się posilić. Brytyjczycy w tym dniu wrzucają do ogniska orzechy i kamienie aby odpędzić złe duchy. Chińczycy składając na grobach kwiaty i jedzenie oraz palą papierowe pieniądze co ma przynieść powodzenie materialne ich bliskim zmarłym również po śmierci. W Meksyku i Filipinach jest to dzień radosny na cmentarzach robione są huczne zabawy na których ludzie się bawią, jedzą i tańczą.
Was this helpful?
0 / 0