Zaprzeczenie ojcostwa – jak się za to zabrać? Wskazówki

Zaprzeczenie ojcostwa to bardzo ważne zagadnienie szczególnie wtedy, gdy matka dziecka znajduje się w związku małżeńskim z jednym mężczyzną, natomiast ojcem dziecka jest inny mężczyzna. Złożenie pozwu jest konieczne wtedy, gdy w dokumentach jako ojciec dziecka ma widnieć ojciec biologiczny. W innym przypadku będzie to aktualny partner matki, z którym wzięła ślub. Cały proces wymaga jednak maksymalnego zaangażowania od każdej z zainteresowanych stron.

Zaprzeczenie ojcostwa – kiedy się na to zdecydować? Przydatne porady

Zaprzeczenie ojcostwa ma sens wtedy, gdy mąż matki dziecka nie jest biologicznym ojcem pociechy. To właśnie wtedy dochodzi do sytuacji, w której domniemanym ojcem dziecka jest mąż (zgodnie z art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), a nie mężczyzna, z którym matka rzeczywiście ma dziecko. Nie musi tak być, lecz konieczne okaże się złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa. Nie jest to trudne, a osoby, które nie mają w tym żadnego doświadczenia zawsze mogą poprosić o wsparcie ze strony wykwalifikowanego adwokata lub kancelarii prawniczej. Co najważniejsze sprawy należące do tej kategorii są zazwyczaj przeprowadzane w ekspresowym tempie. Oczywiście nie trzeba się na nie decydować, ale jeśli matka chce zadbać o dobro swojego dziecka, powinna to bardzo poważnie przemyśleć. Najlepiej jeśli skorzysta z porady doświadczonego prawnika.

Złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa – jak to wygląda w praktyce?

Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa nie powinna się ciągnąć długimi miesiącami, lecz wszystko będzie uzależnione od stopnia zaangażowania każdej ze stron oraz ich podejścia. Pozew należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od momentu, w którym mąż matki dowiedział się, że jego żona ma dziecko. Może go złożyć nie tylko mąż (przeciwko matce dziecka lub dziecku, do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności), ale też:

  • matka dziecka,
  • dziecko, gdy już ukończy 18. rok życia,
  • prokuratura.

Samo złożenie pozwu nie powinno być zbyt skomplikowane, ale warto skorzystać z solidnego wsparcia adwokata, tak aby po drodze nie popełnić żadnych błędów. Wtedy też sprawa będzie się przeciągała. Jeśli strony będą ze sobą współpracowały i na sprawie będą się ze sobą zgadzać, sprawa zakończy się szybko. Jeżeli jednak pojawią się jakieś problemy, konieczne może okazać się przesłuchanie świadków lub też wykonanie badań DNA. Oczywiście lepiej tego uniknąć.

Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Jak widać sprawa o zaprzeczenie ojcostwa ma swoją określoną specyfikację. W sytuacji, gdy na złożenie pozwu zdecyduje się mąż matki, powinien wykazać, że nie jest biologicznym ojcem dziecka i wskazać osobę, która tym ojcem jest (jeśli ma taką wiedzę). Jeśli matka dziecka potwierdzi jego słowa, nie będzie trudności z szybkim przeprowadzeniem sprawy. Takie sprawy mogą się również odbywać już po rozwodzie, ale jedynie do 300 dni od unieważnienia małżeństwa (a w tym czasie urodziło się dziecko). Pozew powinno się złożyć do odpowiedniego sądu, a konkretniej do sądu rejonowego (Wydział Rodzinny i Nieletnich). Najlepiej porozmawiać na ten temat z adwokatem i poprosić go o wsparcie w stworzeniu pozwu, dzięki czemu wszystko potoczy się zgodnie z planem. Do wniosku należy dołączyć kilka istotnych dokumentów, a mianowicie odpis zupełny aktu urodzenia dziecka oraz odpis aktu małżeństwa (ewentualnie wyrok poświadczający unieważnienie małżeństwa). Jak widać pozwu nie może złożyć biologiczny ojciec dziecka, lecz w tym przypadku taka osoba może zwrócić się z prośbą o jego złożenie do prokuratury.

Dowiedz się więcej na stronie Kancelaria Sprawy Rodzinne

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0