Zatkany nos

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Nos to początek drogi oddechowej. Pełni bardzo ważną funkcję. Jest barierą ochronną: zanim wdychane powietrze dotrze do płuc, ogrzewa się, nawilża i oczyszcza właśnie w nosie. Poza tym nos wraz z zatokami przynosowymi jest rezonatorem głosu.

Błona śluzowa nosa posiada samooczyszczający się mechanizm śluzowo-rzęskowy. Wytwarza też duże ilości wydzieliny śluzowej. Pełni ona bardzo ważną rolę: – nawilża nabłonek, – zbiera zanieczyszczenia.

W ochronnym płynie śluzowym znajduje się bakteriobójczy lizozym. Dodatkowo włoski znajdujące się u wejścia do przewodów nosowych zatrzymują duże cząsteczki pyłów. Na powierzchni każdej komórki rzęskowej znajduje się ponad 40 małych rzęsek. Falując – usuwają z nosa obce ciała, alergeny, kurz i zarazki.

Zatkany nos – przyczyny

Czasem jednak dochodzi do zaburzeń funkcji nosa i do rozwoju chorób. Niektóre z nich powodują zatkany nos i upośledzenia jego drożności, a nawet trudności w oddychaniu, co może być niebezpieczne, szczególnie u małych dzieci.

Jest wiele chorób nosa, a szczególnie jego wewnętrznej strony, które powodują zmniejszenie jego drożności. Są to: ○ błonica, ○ polipy, ○ czyraki, ○ nowotwory,

○ infekcje, zwane potocznie katarem.

Katar to ostry nieżyt nosa, objaw wysiękowego zapalenia śluzówki, spowodowany najczęściej przez wirusy, rzadziej bakterie. Pod wpływem zakażenia wirusowego błona śluzowa ulega obrzmieniu, przekrwieniu i produkuje nadmierne ilości śluzu. Ochronny nabłonek ulega uszkodzeniu lub zniszczeniu. Najczęściej katar ma łagodny przebieg, ale bywa groźny dla noworodków i małych dzieci. U starszych dzieci i dorosłych nieleczony też może być przyczyną komplikacji. Może przejść w stan przewlekły lub rozszerzyć się na zapalenie zatok przynosowych.

Istnieje kilka nieżytów nosa: ostry, alergiczny, przewlekły.

1. Ostry nieżyt nosa objawowy towarzyszy chorobom zakaźnym: grypie, odrze, płonicy, ospie wietrznej, kokluszowi.

2. Alergiczny

występuje u osób uczulonych na różne substancje, nasila się okresowo (np. w przypadku kataru siennego), może też być całoroczny. Objawia się obfitą wydzieliną, zatkaniem nosa, kichaniem.
3. Przewlekły nieżyt nosa – długotrwała choroba błon śluzowych spowodowana powtarzającymi się nieżytami nosa, zapaleniem zatok przynosowych, stałym drażnieniem błon śluzowych przez substancje chemiczne, zaburzeniami hormonalnymi itp. Może też być spowodowany zmianami strukturalnymi: – nieprawidłową budową nosa ograniczającą jego drożność, – skrzywieniem przegrody nosowej. Ten rodzaj nieżytu może mieć charakter przerostowy. Wiąże się to z dużym upośledzeniem drożności nosa. Często towarzyszą mu polipy nosowe, powstałe w wyniku zmian zapalnych. Usuwa się je chirurgicznie.

Zmiany błony śluzowej prowadzą do zanikowego nieżytu nosa. Chory odczuwa dużą suchość w nosie i uczucie zatkania.

Zatkanie nosa powoduje też zapalenie zatok przynosowych. Każda infekcja wywołuje stan zapalny i obrzęk błony śluzowej nosa i zatok.

Obrzęk śluzówki zamyka stopniowo drożne do tej pory połączenia zatok z jamą nosową. Powoduje to powstanie podciśnienia w zatokach wskutek szybkiego przepływu powietrza jamą nosową. Objawem zapalenia zatok ze strony nosa jest niedrożność i wydzielina z nosa.

Zatkany nos – leczenie

Zapalenie zatok powinno być leczone antybiotykami i lekami rozrzedzającymi wydzielinę bądź hamującymi jej wydzielanie. Pomocne też bywają zabiegi z wykorzystaniem pary wodnej (sauna, gorące kąpiele, kompresy).

Katar sienny – należy wykonywać testy alergiczne, by ustalić alergeny wywołujące chorobę. Leczenie środkami antyhistaminowymi.
Nieżyty nosa: środki nawilżające nos i rozpuszczające gęstą wydzielinę (krople do nosa, aerozole, inhalacje, nawilżanie powietrza). U małych dzieci ważna jest pomoc w oczyszczaniu nosa.

Was this helpful?

0 / 0