Zatrucie lekami

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

zatrucie-lekami_m-2911244Choć mogłoby się wydawać, że leki pomagają nam wrócić do zdrowia, zdarzają się przypadki kiedy je pogarszają, a nawet doprowadzają do zgonu? Leki nie tylko zażywane zbyt często doprowadzają do przedawkowania, zwanego również lekomanią ale i do zatrucia, które nie należy do łatwych do wyleczenia.

zatrucie-lekami-objawy_m-8354846 Zatrucie lekami

Zatrucia lekami występują zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Podczas zatrucia dochodzi do wpływu przez leki na poszczególne narządy i układy w organizmie , które wykazują różny poziom zatrucia. Najczęściej do zatruć dochodzi u dzieci w wieku 1-3 lat. Nastolatki trują się na własne życzenie, sięgając po leki oraz alkohol jednocześnie. Najczęściej powodem są leki uspokajające tzw. psychotropowe. Również do częstych przyczyn zatruć należą glikozydy, o różnym stopniu ciężkości. Najczęściej niewielkie przedawkowanie leku objawia się zaburzeniami układu pokarmowego.

zatrucie-lekami-pierwsza-pomoc_m-2672898 Zatrucie lekami – odtrucie Najpopularniejszą metodą jest podanie węgla aktywnego, który absorbuje toksyny, dzięki temu wchłanianie jelitowe, ułatwiając tym samym eliminacje ze stolcem. Podając węgiel, możemy jego działanie wzmocnić płukaniem żołądka, dodając węgiel do drugiej porcji podawanej wody. Istnieją jednak również innego rodzaju odtrutki takie jak: • Odtrutki przeciw benzodiazepinom, • Odtrutki przeciw glikozydom naparstnicy.

Bardzo ważne by stosowana dawka była odpowiednia, musimy również znać dokładną ilość zażytej trucizny, by całkowicie ją zlikwidować. Niestety zarówno jak i środki farmakologiczne tak i odtrutki posiadają skutki uboczne, a także nie zawsze są dobrze tolerowane przez organizm zatrutego.

zatrucie-lekami-nasennymi_m-5499301 Zatrucie lekami – przyczyny ○ Sięganie po leki uspokajające, przeciwlękowe. ○ Sięganie po leki narkotyczne lub przeciwbólowe. ○ Substancje psychostymulujące. ○ Leki przeciwdepresyjne, stosowane w leczeniu psychiatrycznym, trójpierścieniowe. ○ Leki stosowane podczas moczenia nocnego u dzieci. ○ Leki stosowane przy nerwicy pourazowej oraz zespołów depresyjnych. ○ Leki przeciwpsychotyczne. ○ Paracetamol.

○ Kwas acetylosalicylowy.

zatrucie-lekami-przyczyny_m-4383605 Zatrucie lekami nasennymi

Zatrucie lekami nasennymi są często kojarzone z próbami samobójczymi. Tak naprawdę każdy cierpiący na bezsenność jest narażony na tego typu zatrucie. Pragnąć wzmocnić efekt uśpienia lub będąc nierozważnym można zwyczajnie przedawkować środki nasenne. Jakie są tego skutki? Choć leki nasenne szybko tracą swoją skuteczność, to w ciągu 2 tygodni wzrasta na nie tolerancja organizmu, dlatego zażywanie leków nasennych powinno odbywać się w krótkim okresie czasu.

zatrucie-lekami-skutki_m-8568800 Objawy zatrucia lekami nasennymi: – powolne ruchy, – senność, – apatia, – zaburzenia równowagi, – nudności, – zawroty głowy, – gorsze widzenie, – gorsza wymowa, – wyczerpanie organizmu, – hipotonia, – hipowolemia,

– zmiany skórne.

Zatrucie lekami – pierwsza pomoc

Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się z chorym do najbliższego szpitala w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Nam samym może się wydać to lekkim zatruciem, a w rezultacie osoba zatruta może być w ciężkim stanie. Nie warto więc działać na własną rękę, szczególnie w przypadku dzieci, które szybko ulegają odwodnieniu organizmu. Udajcie się prosto do szpitala lub wezwijcie lekarza rodzinnego do domu.

Was this helpful?

0 / 0