Zatrucie rtęcią

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

zatrucie-rtecia_m-5194399Zatrucie rtęcią – objawy – wymioty z domieszką krwi, – pieczenie w jamie ustnej, oraz przełyku, – ślinotok, – bóle brzucha, – biegunka, – odwodnienie, – wstrząs, – niewydolność krążenia, – uszkodzenie nerek,

– bezmocz.

zatrucie-rtecia-z-termometru_m-4663338Zatrucie rtęcią – przyczyny – dymy z fabryk spalających węgiel, – spożycie ryb, owoców morza ( miecznik, tuńczyk, łosoś), – niektóre rodzaje farb, – urządzenia do mierzenia ciśnienia lub krwi ( zwłaszcza, gdy rtęć wyleje się na dywan),

– żarówki fluorescencyjne.

zatrucie-rtecia-leczenie_m-2647459Zatrucie rtęcią – leczenie

Przy zatruciu rtęcią należy natychmiast zawieźć chorego do szpitala, gdzie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Nie ma możliwości leczenia na własna rękę w domu.

zatrucie-rtecia-u-dzieci_m-6310614Zatrucie rtęcią z termometru

Przy tego rodzaju zatruciu nie jest wymagana pomoc lekarza. Należy jednak dokładnie oczyścić pomieszczenie, w którym została wylana rtęć z termometru. Najlepiej, gdy odbywa się to przy udziale służby chemicznej, dostępnej przy jednostkach straży pożarnej. Często do tego rodzaju wypadków dochodzi z udziałem dzieci, które ciekawe termometrów chcą zobaczyć co znajduje się w środku. Kiedy mierzymy dziecku temperaturę, nie zostawiajmy ich samych z termometrem, a jeśli nie chcemy ryzykować warto zakupić termometr elektryczny.

Zatrucie rtęcią – pierwsza pomoc

W przypadku doustnego zatrucia rtęcią konieczna jest konsultacja z lekarzem i dowiezienie zatrutej osoby do szpitala. W przypadku pierwszej pomocy np. podczas zatrucia rtęcią z termometru, należy jak najszybciej podać do wypicia mleko z białkami jaj kurzych. Należy bowiem sprowokować u osoby zatrutej wymioty, które po podaniu takiego napoju powinny nastąpić. Najważniejsze jednak jest dostarczenie osoby zatrutej do szpitala, nawet gdy wymioty wystąpią.

Was this helpful?

0 / 0