Zatrzymanie laktacji

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Wiele kobiet wychowujących małe dziecko w pewnym momencie ma ten sam problem – zależy im na tym, by nadszedł koniec laktacji, ale nie wiedzą jak do tego doprowadzić. Zatrzymanie laktacji bowiem nie zawsze następuje samoistnie i wtedy, gdy by się tego chciało, czasem ciągnie się jeszcze przez długi okres czasu, utrudniając życie, powodując ból czy też wywołując po prostu uczucie dyskomfortu. Są jednak sposoby na zatrzymanie laktacji, z których można spróbować skorzystać – oto ich krótki przegląd.

Zatrzymanie laktacji – leki

Oczywiście, najbardziej popularny i najwygodniejszy sposób na zatrzymanie laktacji to zażywanie odpowiednich leków. Tabletki może przepisać lekarz. Oczywiście to rozwiązanie ma swoje dobre oraz złe strony – z jednej strony wygoda, z drugiej zdrowie i cena. Nie wszystkie tabletki organizm dobrze toleruje, wśród kobiet, które wymuszały koniec laktacji opinie są podzielone, ale większość z nich odczuwała dyskomfort przy tańszych pastylkach, a na drogie nie każdego jednak stać.

Można też próbować metody naturalnej, czyli metody “odciągania”. Dziecko niech coraz rzadziej dostaje pokarm prosto z piersi matki. Metoda ta jest najbardziej naturalną i najpopularniejszą, jednak wiąże się z rozłożeniem zatrzymywania laktacji na duży okres czasu oraz ze wszystkimi nieprzyjemnościami wspomnianymi na wstępie.

Zatrzymanie laktacji – domowe sposoby

Zatrzymanie laktacji można też uzyskać stosując tzw. metody domowe. Jedną z nich jest stosowanie szałwii. Można ją pić lub zażywać w lekach, jednak skuteczność nie jest do końca sprawdzona. Inną metodą domową jest obwiązywanie klatki piersiowej szerokim bandażem. Nie są jednak to sposoby, które poleca się na zatrzymanie laktacji – są one bowiem dość staroświeckie, a w dzisiejszych czasach można znaleźć dużo wygodniejszych sposobów.

Jednak jeśli mamy problem z zatrzymaniem laktacji to najlepiej byłoby gdybyśmy się zwrócili do lekarza – on nam doradzi co należy zrobić, by nie męczyć się zbyt długo. I pamiętajmy też, że pokarm w piersiach może się utrzymywać nawet przez rok po ukończeniu karmienia – nie ma na to reguły. Wszystkie wątpliwości najlepiej konsultować z lekarzem – to najbezpieczniejsza i najzdrowsza metoda.

Was this helpful?

0 / 0