Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Zupa miso jest to pasta japońska. Istnieje kilka rodzajów pasty miso, które choć do siebie zbliżone – posiadają nieco odmienny smak oraz właściwości. Tradycyjnie pastę miso robi się mieszając ze sobą gotowaną, rozgniecioną soję z gotowanym rozgniecionym ryżem (lub też z jęczmieniem- to druga wersja pasty miso). Mieszaninę tę soli się i dodaje do niej specjalny szczep bakterii koji. Ten sam szczep bakterii wykorzystuje się między innymi do tradycyjnej produkcji sake. Bakterie koji są cenione w Japonii podobnie, jak u nas bakterie jogurtowe. Wykazują one bardzo korzystne właściwości dla ludzkiego organizmu – m.in. zwiększają odporność i zwalczają bakterie szkodliwe dla organizmu człowieka.
Mieszanka zupy miso leżakuje do 6 miesięcy. W produkcji przemysłowej podwyższa się nieco ciśnienie, by czas dojrzewania miso skrócić do 3 miesięcy. Pasta miso w zależności od składu ( ryżu, lub jęczmienia), proporcji składników i szczegółów technologii, może mieć kolor od ciemnobrązowego, poprzez jasnobrązowy, aż po biały.
Zupa miso – kalorie Zupa miso zawiera 200 kcal w tym: – 9 g węglowodanów, – 3 g białka,
– 3 g tłuszczu (w 100 g).
Zupa miso – przepisy
Zupa miso z tofu
Składniki:
– 1 litr bulionu jarzynowego, – 2 łyżki pasty miso, – 15 dag tofu, – 15 dag grzybów, – 15 dag białej rzodkwi, – Sól.
Sposób przygotowania: Rzodkiew obrać i pokroić w cienkie paski. Grzyby umyć, oczyścić, pokroić na kawałki. Tofu pokroić w kostkę. Bulion podgrzać w rondlu, dodać miso, mieszając aż do momentu rozpuszczenia. Dodać rzodkiew, grzyby i tofu. Całość gotować około 15 minut, przyprawić do smaku.
Zupa miso z glonami
Składniki:
– 2 średnie marchewki, – 1 duża cebula, – 1,5 l wody, – makaron (najlepiej ryżowe lub sojowe tasiemki) lub ryż, – 2 łyżki pasty miso (czym ciemniejsze, tym intensywniejszy smak), – kilka łyżek sosu sojowego, – arkusz nori (ładniej wygląda) lub nori w postaci pokruszonych płatków (tańsze), – kilka grzybków shiitake (suszonych lub świeżych), – kilka kropli oleju imbirowego lub sezamowego (lub soku z utartego imbiru), – kawałek tofu naturalnego, – kiełki sojowe lub fasoli mung, – kolendra świeża (nada aromat!).
Sposób przygotowania:
Marchewkę obrać i pokroić w zapałki. Cebulę obrać i posiekać w półplasterki. Wrzucić na wrzątek, pogotować aż marchewka nieco zmięknie. Zdjąć z ognia i odstawić. Jeśli używamy grzybów shitake, to należy namoczyć je we wrzątku, do momentu aż będą miękkie, a następnie odciąć ogonki (są twarde więc się ich nie je). Resztę grzybków pokroić na kawałki wielkości kęsa i dodać do zupy, najlepiej jeszcze w czasie gotowania. Makaron lub ryż ugotować. Jeśli będziemy jeść zupę łyżkami, a nie pałeczkami, to makaron nie powinien być za długi. Miso rozmieszać w niedużej ilości wody i dodać do zupy. Doprawić sosem sojowym tak, aby zupa była odpowiednio słona – ilość zależy od własnych potrzeb i smaku pozostałych składników. Dodajemy też dla aromatu kilka kropli oleju sezamowego lub imbirowego. Arkusz nori tniemy na paseczki (np. 1×5 cm).
Nakładamy do miseczek ryż lub makaron, wlewamy zupę, wsypujemy nori i inne dowolnie dobrane dodatki – tofu pokrojone w dość małą kostkę, kiełki i posiekana kolendrę.
Zupa miso instant Jest to zupa z torebki dostępna np. w większych hipermarketach. Wyróżnia się zupę instant białą, czerwoną, lub z tofu.
Sposób przyrządzania:
Zawartość torebki zalać w 200 ml gorącej i przegotowanej wodą i dodać Tofu. Doskonałe jako baza sosów.
Was this helpful?
0 / 0