Małżeństwo i rodzina

Antykoncepcja naturalna

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Antykoncepcja naturalna, inaczej naturalne planowanie ciąży nadal cieszy się dużą popularnością. Dość spora część kobiet nie akceptuje odkrytych dotychczas sposobów antykoncepcji mimo iż są skuteczne I nie wymagają zbyt wiele wysiłku. Wystarczy połknąć tabletkę raz dziennie czy przykleić (modny) plaster raz w tygodniu lub założyć spiralę raz na kilka lat. Sposobów jest wiele i mają wysoki procent skuteczności, dlaczego wiec kobiety wybierają naturalne sposoby antykoncepcji? Jakie są metody antykoncepcji naturalnej i czy są równie skuteczne jak wyżej wymienione?

Antykoncepcja naturalna - metody

1. Metoda kalendarzowa (zwana również metodą Ogino – Knausa)
Polega na wyliczaniu dni płodnych i niepłodnych wg cyklu miesiączkowego kobiety. Cykl z reguły trwa od 21 do 28 dni, który liczymy od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejnym krwawieniem. Zakładając, że cykl trwa 28 dni, kiedy przypadają dni płodne? Jeśli pierwszy dzień miesiączki przypada pierwszego dnia miesiąca, to dni płodne powinny wystąpić między 11, a 19 dniem tego miesiąca, należy więc w tych dniach zachować szczególną ostrożność lub zachować wstrzemięźliwość seksualną. Pozostałe dni są przypuszczalnie niepłodnymi. Nie ma jednak 100% gwarancji iż ta metoda jest skuteczna, nie jest możliwością by dokładnie obliczyć cykl gdyż u wielu kobiet występują miesiączki nieregularne. Innym sposobem obliczania cyklu metodą kalendarzową jest obliczanie trwania kolejnych ok. 12 cykli. Po wybraniu najkrótszego cyklu należy od długości jego trwania odjąć 18 dni, co pozwoli na określenie pierwszego dnia płodnego (dobrego na planowanie ciąży). Natomiast wybierając najdłuższy cykl należy odjąć od niego 11 dni, by określić ostatni dzień płodny zwany również ostatnim dniem planowania ciąży.

Dla ułatwienia można rozpoznać dni płodne również po:
• nabrzmiałych i wrażliwych piersiach (co nie występuje u większości kobiet mających małe piersi)
• mogą występować bóle owulacyjne po którejś ze stron podbrzusza lub lekkie krwawienie owulacyjne, różniące się obfitością od krwawienia miesiączkowego
• u niektórych kobiet występują zmiany nastrojów lub zwiększony apetyt
• niektóre kobiety uważają, że w dni płodne zwiększa się ich ochota na seks

Odradza się metodę kalendarzową w przypadkach gdy:
• zmieniamy klimat lub strefę czasową
• przy dużym stresie (stresująca praca lub życie prywatne)
• przy diecie odchudzającej
• przy intensywnym trybie życia (np. uprawianie zawodowo sportu)
• u nastolatek metoda się nie sprawdza ze względu na nieregularny cykl miesiączkowania

ZALETY
- nie trzeba stosować żadnych inny środków antykoncepcyjnych
- metoda jest całkowicie bezpłatna
- nie szkodzi naszemu zdrowiu i nie ma wpływu na nasz organizm

WADY
- na bieżąco należy prowadzić notatki i liczyć dokładnie dni
- w dni płodne należy zachować wstrzemięźliwość seksualną w 100%
- niski procent gwarancji
- często stres z powodu obliczeń (czy są na pewno dokładne?)
- nie może być stosowana u kobiet, których cykl trwa krócej niż 25 dni oraz u tych pań, które mają nie regularny cykl
- nie sprawdza się u młodych kobiet
- nie skutkuje u kobiet prowadzących stresujący tryb życia lub uprawiających sport w dużych ilościach
- nie skutkuje przy zmianach klimatu

2. Metoda termiczna
Metoda polega na codziennym pomiarze temperatury ciała oraz dokładnej obserwacji własnego organizmu. Podczas owulacji (jajeczkowania) temperatura ciała wzrasta o około 0,5°C (zdarza się nawet do 0,8 °C). Temperatura ta utrzymuje się przez około 3 dni i jest okresem płodnym w cyklu miesiączkowym. Gdy temperatura opada oznacza koniec dni płodnych i okresu owulacji. Po ich zakończeniu mamy większą pewność, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Jeśli chcemy wyznaczyć czas niepłodności przedowulacyjnej, należy od pierwszego dnia wzrostu temperatury odjąć 6 dni. Aby metoda termiczna była skuteczna należy spełniać poniższe warunki:
- ciepłotę ciała należy mierzyć codziennie
- nie należy mierzyć temperatury ciała różnymi termometrami (powinno się mierzyć jednym termometrem w zależności od miejsca pomiaru –pochwa lub pod językiem)
- temperaturę ciała mierzymy w pochwie lub pod językiem
- najlepiej mierzyć ciepłotę ciała o stałej porze, rano przed wstaniem z łóżka po minimum 6 godzinach snu

Błędnie odczytana ciepłota ciała może zdarzyć się w przypadku :
- podróży (zmiany miejsca)
- zmiany klimatu i strefy czasowej
- infekcji, zaburzeń lub chorób
- stresującego trybu życia
- krótkiego, nieregularnego snu ( wstawanie w nocy np. do dziecka)
- stosowania używek takich jak alkohol czy narkotyki
- zmęczenia, przepracowania
- wyjścia na wieczorne imprezy np. dyskoteki
- zażywania dużej ilości leków

Zanim przystąpimy jednak do metody termicznej należy obserwować własny organizm przez około 6 miesięcy, mierząc regularnie temperaturę i prowadząc zapiski by móc na tej metodzie polegać. Mimo iż zabiera sporo czasu i wymaga naszej koncentracji nie daje 100% pewności.

3. Metoda objawowa ( inaczej zwana metodą Billingsów)
Metoda dość dziwaczna, wymagająca od nas spostrzegawczości i obserwacji śluzu pochwowego, który w każdym etapie cyklu jest inny. Na co dzień nie zwracamy na to tak dużej uwagi, jeśli jednak chcemy stosować tę metodę musimy zacząć obserwować swój śluz. Po miesiączce nie wydzielamy żadnego śluzu (jeśli jesteśmy zdrowe np. nie mamy nadżerki) więc rozpoczynamy dni niepłodne. W największym czasie płodności śluz ma konsystencję gęstą i rozciągliwą, natomiast po owulacji gęstą i matową, co również oznacza dni niepłodne. Pewnie zadajecie sobie teraz pytanie jak to sprawdzać? I kiedy? Śluz możecie pobierać sobie same lub może pomóc wam partner. Dwa razy dziennie należy włożyć palec do pochwy i dotykając szyjki macicy określić jaki wyczuwamy śluz. Metoda jest dość krępująca dla obojga partnerów oraz nie koniecznie przyjemna.

Nie należy stosować objawowej metody antykoncepcji:
• w okresie po poronieniu
• w okresie po porodzie
• w okresie stanów zapalnych pochwy lub dróg moczowych

Czy ta antykoncepcja naturalna jest pewna? Niestety nie, zdarzają się dni gdy nie ma możliwości oceny stanu śluzu np. dzień po stosunku gdy dochodzi do lubrykacji i śluz gęstnieje. Odczyt wtedy jest niemożliwy lub mylny. By metoda była bardziej skuteczna najlepiej łączyć ja z inną metodą np. chemiczną (stosując globulki dopochwowe lub kremy plemnikobójcze).

4. Metoda objawowo-termiczna
Polega na połączeniu dwóch metod antykoncepcji naturalnej: metody objawowej i termicznej. Należy bardzo uważnie obserwować ciało i organizm. Mierzenie codziennie temperatury ciała oraz pobieranie dwa razy dziennie śluzu z szyjki macicy pozwala na dokładniejsze określenie dni płodnych i niepłodnych. Metoda jest bardzo czasochłonna i wymaga dużej regularności, nie daje jednak dużej skuteczności.

Antykoncepcja naturalna - skuteczność

Żadna z powyższych metod antykoncepcji naturalnej nie daje 100% zabezpieczenia przed zajściem w ciążę, jak i nie daje pewnych wyników w planowaniu ciąży. Organizm kobiety nie jest w 100% przewidywalny w, gdyż mogą mieć na niego wpływ różne czynniki. Żadna z powyższych metod nie ma skutków ubocznych . Jajo kobiety żyje 24 godziny, natomiast plemnik w pochwie może przetrwać nawet 72 godziny, więc mimo twoich obliczeń gdy doszło do stosunku dwa dni przed owulacją, możesz zajść w ciążę. Nasz organizm potrafi płatać figle i robić niespodzianki w najmniej oczekiwanych momentach. Pewnie nie raz słyszałyście historie choćby o kobietach stosujących antykoncepcję chemiczną, naturalną bądź mechaniczną, które po latach stosowania nagle zaszły w ciążę. W takich sytuacjach posądzamy siebie o nieuwagę lub złe obliczenia. To po prostu natura zrobiła swoje.

Jednak nie załamujcie się, jeśli żadna z powyższych metod antykoncepcji naturalnej wam nie odpowiada, są jeszcze tzw. awaryjne sposoby uniknięcia zajścia w ciążę. Zapewne słyszałyście o „stosunku przerywanym”, to jeden z najczęstszych sposobów zapobiegania ciąży, jednak nie można go nazwać metodą antykoncepcji. Aby zdecydować się na taki rodzaj „zabezpieczenia” należy wystarczająco dobrze znać partnera, a przynajmniej być pewnym, że również chce bezpiecznego seksu i potrafi nad wszystkim zapanować. Metoda ta polega na wycofaniu prącia z pochwy tuż przed wytryskiem nasienia, dlatego też nasze zaufanie wobec partnera musi być 100%, my niestety nie mamy wpływu na skuteczność tej metody. Metoda nie należy jednak do skutecznych, rzadko kiedy mężczyźni są w stanie zapanować nad wytryskiem . Poza tym nim dochodzi do wytrysku, wydalana jest niewielka ilość plemników, a ona zdecydowanie wystarczy do zapłodnienia. Metoda „stosunku przerywanego” jest dość niebezpieczna dla mężczyzn, jej częste stosowanie może grozić im nawet impotencją, pogłębić problem przedwczesnego wytrysku lub doprowadzić d nerwicy seksualnej. Również u kobiet występują skutki uboczne tj. nerwica seksualna, bóle brzucha, brak orgazmu czy bolesne miesiączki.

Mam też dobrą wiadomość dla tych bardziej leniwych, gdyż wykryto specjalne testy wykazujące dni płodne i bezpłodne. Aparat o nazwie PC 2000, pobiera od nas próbkę śliny na której podstawie badamy pozom hormonów, natomiast do pobrania moczu służą testy paskowe „Clear Blue”. Test prawdopodobnie wykaże błędny wynik jeśli kobieta choruje lub stosuje jakieś silne leki.

Komentarze:
Marti 2011-09-20 20:05:01

nie rozumiem jak można pisać, że żadna z tych metod nie daje 100% pewności? to ma ludzi odstraszyć? od dawna stosuję tą metodę i wiem DOKŁADNIE kiedy jestem płodna a kiedy nie. a może tabletki są lepsze? pewnie tak - tylko czemu 3 moje koleżanki, które je zażywały regularnie od kilku lat - zaszły w ciążę i urodziły dzieci? hmmm...

rozsądna 2011-09-21 09:31:10

A czemu nie wspomnisz nic o kobietach, które zaszły w ciążę przy antykoncepcji naturalnej? To, że nie znasz żadnej, nie znaczy, że ich nie ma... Myślę, że tu nie chodzi o odstraszanie nikogo, bo zwolenników NPR jest naprawdę wielu, ale o to, że naprawdę ŻADNA z metod nie ma 100% skuteczności. Organizm ludzki to skomplikowany twór i nie da się go do końca przewidzieć, niezależnie od stosowanych metod :)

szczesliwa uzytkowniczka 2011-09-29 16:46:15

a ja też stosuje npr tylko ze skomputeryzowany tzw kompik cyklu

Ela 2011-11-20 13:01:56

Polecam zaufac Bogu i wsluchac sie w swoj organizm a wszystko bedzie dobrze:)

lala 2011-12-03 13:16:46

opiewającym pigułki polecam znalezienie się w mojej sytuacji: po pigułkach cały czas mam grzybicę, z krótkimi przerwami na stosowanie globulek odgrzybiających = zero seksu, po spiralce ciągły stan zapalny pochwy, po pigułkach jednoskładnikowych plamienie ciągłe przez czas niezmierzony, do tej pory wytrzymałam z tym plamieniem kilka miesięcy, i tak dalej... Pani wielkiej sławy ginekolog na pytanie, dlaczego w XXI wieku nie ma dla mnie skutecznej metody antykoncepcji odpowiedziała lakonicznie, że to nie jej wina... Więc mam już 2 dzieci, więcej naprawdę nie chcę, miało nie być żadnego...

myslicielka 2012-01-06 17:26:32

nie wiem ktora metoda jest najlepsza ale wiem ze moja kolezanka zaszla w ciaze przy spirali ....tak organizm ludzki jest skomplikowany nigdy nie mamy pewnosci co do skutecznosci jakiejkolwiek metody....inna rzecz jest taka ze sa pary ktore bardzo chcialyby miec dzieci i nie moga..po prostu sila wyzsza...

ala 2012-02-01 10:00:07

Co za bzdury na temat wkładania palców do pochwy, żeby pobrać śluz. Śluz obserwujemy ten, który pojawia się na zewnątrz. Robimy to podczas codziennej wizyty w toalecie, kiedy przecieramy zewnętrzne narządy płciowe, po załatwieniu potrzeby fizjologicznej.

Karola 2012-02-01 10:13:46

A może nie zawsze ten śluz widać? Tak też przecież bywa. Wtedy trzeba "sięgnąć głębiej".

zmartwiona Marta 2012-05-31 14:28:06

Mam pytanie. Mój śluz jest zielony... Co mam zrobić?! Pomóżcie mi, boję się.

moka 2012-06-08 18:19:46

Grzybica, do lekarza!

K.R. 2012-08-09 00:27:09

Ja dla pewności stosuje trzy metody naraz: termiczną, prezerwatywy i krem plemnikobójczy. Współżycie rozpoczełam stosunkowo niedawno, a w dodatku się jeszcze ucze, i nie mogę sobie pozwolić na luksus zostania mamą, dlatego razem z moim narzeczonym podjeliśmy decyzję, żeby stosować trzy metody naraz, tym bardziej, że już raz nam pękła.

Andżelina 2012-09-25 14:13:12

A ja mam trójkę dzieci. Pierwsza dwójka dzięki npr, bo był problem z zajściem i się udało niemal błyskawicznie, a trzeci brzdąc się pojawił jak jeden miesiąc nie mogłam mierzyć temp i akurat się okazało, że owulacja się przesunęła na dzień 28 cyklu (co przy mierzeniu temp pewnie by wyszło). Dlatego jeśli npr, to nie ma przebacz - musi być regularnie stosowany. Od ostatniego porodu już jestem rozważniejsza (7lat) i rodzina się nie powiększyła, choć nie raz miałam owulację mocno przesuniętą :)

raczek 2013-02-14 16:21:02

Npr stosuję z powodzeniem już 2 lata :) Korzystam przy tym z komputera cyklu cyclotest, to bardzo ułatwia sprawę. Poznałam swoje ciało, nie ma żadnych skutków ubocznych. Super :)

gosia 2013-06-07 13:17:03

ja używam Pearly komputera cyklu i jest to świetne rozwiązanie, naturalnie jednak to nie ja muszę się zastanawiać i rozkminiać te wyniki. Komp działa za mnie :)

kaśka 2013-06-24 14:46:11

polegam na Lady Compie

wd 2013-09-10 15:18:31

zabezpieczam się z Lady Compem polecam

maja 2013-12-10 15:28:57

ja też mam Lady Compa i też mogę szczerze polecić bo się sprawdza i nie bruździ w organizmie

Marzi 2014-10-27 13:15:08

Ja stosuje akurat monitor Persona i również mogę polecić

Ostra 2015-03-20 21:12:12

trzeba dawac ile fabryka daje:) mamy niz demograficzny;)