Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Choroba Crohna to schorzenie określane jako przewlekłe zapalenie jelit. Najczęściej występuje w końcowym odcinku jelita krętego i okrężnicy. Są jednak przykłady na to, że może ona również występować w innych odcinkach przewodu pokarmowego. Jakkolwiek, zmiany obejmują całą grubość ściany jelita.

Choroba Crohna - objawy

Objawy choroby Crohna uzależnione są od lokalizacji, zasięgu oraz stopnia zaawansowania zmian w przewodzie pokarmowym. Obecność schorzenia w przełyku skutkuje zaburzeniami w połykaniu. Z kolei wciągnięcie żołądka lub dwunastnicy stwarza imitację wrzodów trawiennych lub zwężenia odźwiernika. Postać choroby najczęściej występująca z występowaniem w końcowym odcinku jelita krętego rozpoczyna się zazwyczaj niepostrzeżenie.

Ostry początek, który przypomina zapalenie wyrostka robaczkowego jest rzadki. Ponadto znane są przypadki, gdy pierwszym objawem były niedokrwistość, gorączka „nieznanego pochodzenia, a czasem nawet zgięciowy przykurcz w prawym stawie biodrowym. Ten ostatni wywołany bywa ropniem zakątniczym. Generalnie można stwierdzić, że najczęściej spotykane objawy to zapalenie jelit charakteryzujące się bólem w prawym dolnym podbrzuszu, silne bóle kolkowe spowodowane nawracającą częściową niedrożnością jelita, wywołaną zwężeniem jego światła, osłabienie i niedożywienie wynikające z przewlekłego, rozlanego stanu zapalnego jelita czczego i krętego, a także przetoki jelitowe i ropnie.

Można dodać, że zwykle początek choroby to przewlekła biegunka. Towarzyszy jej ponadto ból brzucha, gorączka, brak apetytu, utrata masy ciała, uczucie pełności. Jedna trzecia pacjentów wykazywała zmiany okołoodbytnicze w postaci przetok i pęknięć. Z kolei u dzieci rozpoznanie choroby często następowało podczas poszukiwania przyczyny zahamowania rozwoju fizycznego, gorączki niewiadomego pochodzenia, zapaleń stawów lub niedokrwistości.

Choroba Crohna - przyczyny

Jak podają specjaliści, przyczyny tej choroby nie są znane. Mimo to wskazuje się predyspozycje genetyczne, i dietetyczne, i zakaźne. Jako prawdopodobne podaje się powiązanie wystąpienia choroby i zaostrzenia przebiegu z paleniem tytoniu. Dotyka ona zazwyczaj osoby młode – rozpoznanie następuje głównie u pacjentów w przedziale wiekowym między 14, a 24 lata. Poza tym, na teorię o udziale czynnika genetycznego wpływ ma rodzinne występowanie choroby obserwowane w 5-10% przypadków. Kolejnym istotnym czynnikiem branym pod uwagę są wpływy środowiskowe.

Przemawiają za tym chociażby wyraźne różnice w pojawianiu się tej choroby w różnorodnych obszarach geograficznych i pośród różnych populacji. Jak czynniki zewnętrze przez szereg lat podawano substancje chemiczne i antygeny zawarte w pożywieniu. Jednakże pomimo bardzo intensywnych badań nie zdołano udowodnić znaczenia któregoś z tych czynników w etiologii choroby. Warto jednak zauważyć, iż niedawno dostarczono dowody na to, że w wywoływaniu zapalenia jelita cienkiego lub grubego udział ma normalna flora bakteryjna.

Choroba Crohna - dieta

Jeśli chodzi o dietę to w okresie zaostrzeń zaleca się tylko płyny pozbawione błonnika, jednak tylko przez okres trzech dni, gdyż jest to żywienie niepełnowartościowe. Potem można włączyć kleiki z ryżu lub kaszki pszennej. Stosuje się też gotową dietę syntetyczną. Z kolei w okresie przewlekłym stosuje się dietę bogatoenergetyczną. Zawartość tłuszczu jest w tedy niska, ale białka wysoka w celu uzupełnienia niedoborów pokarmowych. W ciągu dnia dostarcza się od 2500 do 3000 kcal. Objętościowo posiłki powinny być małe i regularne - 5-6 razy dziennie.

Choroba Crohna - leczenie

Nie jest znane swoiste leczenie choroby Crohna. Leki, które się stosuje mają zmniejszyć dolegliwości. Ich działanie jest rozkurczające i przeciwbólowe. Przy ostrych stanach wykorzystuje się leki sterydowe. Natomiast leki immunomodulujące są skuteczne i poprawiają stan chorego. Natomiast leczenie chirurgiczne zaleca się w około 70% pacjentów. Jednakże operacje nie zapobiegają nawrotom choroby, toteż u około połowy przypadków konieczne są kolejne zabiegi.

Komentarze:
malgosia 2013-04-15 21:44:34

Objawy choroby Crohna uzależnione są od lokalizacji, zasięgu oraz stopnia zaawansowania zmian w przewodzie pokarmowym. Obecność schorzenia w przełyku skutkuje zaburzeniami w połykaniu. Z kolei wciągnięcie żołądka lub dwunastnicy stwarza imitację wrzodów trawiennych lub zwężenia odźwiernika. Postać choroby najczęściej występująca z występowaniem w końcowym