Cukier trzcinowy

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Cukier trzcinowy to cukier powstały z trzciny cukrowej, bez konieczności oddzielania melasy i kryształów. Z pewnością doskonale kojarzymy jego charakterystyczną barwę, występuje bowiem on w barwie złotawej lub ciemnobrązowej, przypominającej bursztyn. Jest zdrowa odmianą cukru i jedną z najpopularniejszych na świecie, podobnie jak cukier buraczany. Używany jako ważny składnik kuchni azjatyckiej, indyjskiej, meksykańskiej oraz angielskiej. Głównym składnikiem cukru trzcinowego jest sacharoza.

Cukier trzcinowy – zastosowanie

Co z pewnością wyda wam się dość dziwne, cukier trzcinowy posiada nie tylko właściwości słodzące. Jego zastosowanie odbiega daleko poza progi kuchenne, gdyż bardziej cenny i popularny jest on w medycynie ludowej, a także ziołolecznictwie. Dawniej twierdzono, że cukrem trzcinowym można wyleczyć bardzo wiele dolegliwości, ze względu na swe mnogie zalety był bardzo ceniony. Jedną z głównych zalet było to iż miał właściwości bakteriobójcze. Cukier trzcinowy używano więc jako lekarstwo kojące, przeciwbólowe, wykrztuśne, przeciw astmie, zapalenia, przeziębienia, a nawet oparzenia i rany. Jednak również w kuchni cukier trzcinowy doskonale się sprawdza. Idealnie nadaje się do tworzenia wspaniałych deserów, gdyż rozpuszcza się podczas przygotowywania, nie pozostawiając po sobie grudek. Wiele gospodyń uważa iż cukier trzcinowy o wiele efektowniej prezentuje się w cukierniczce, a czas spędzony z nim przy kubku herbaty, pozwala na chwilę relaksu i zapomnienia o codziennych problemach.

Cukier trzcinowy – zalety • Zdrowszy od cukru białego. • Delikatny i pełny smak, pozwalający na idealne połącznie z kawą lub herbata. • Idealnie nadaje się do smakowitych wypieków. • Ma dużą zawartość składników odżywczych takich jak: żelazo, wapń, potas, fosfor oraz magnez, czego nie można powiedzieć o cukrze białym.

• Jest cukrem nierafinowanym, dlatego zawiera w swoim składzie tak wiele składników odżywczych.

Uwaga na oszukany cukier trzcinowy!

Niestety jest dziś bardzo wiele zamienników cukru trzcinowego, któremu daleko od oryginału. Nawet producenci białego cukru wykorzystując modne na produkty Eko, w celu większych sprzedaży, barwią biały cukier np. karmelem lub melasą i sprzedają pod cukrem trzcinowym jako cukier brązowy.

Cukier trzcinowy – wartości odżywcze W 100g cukru trzcinowego zawarte jest około 397kcal, oraz: – 0 g tłuszczy, – 0 mg cholesterolu, – 3 mg sodu, – 0 g błonnika, – 99 g węglowodanów,

– 0 g białka.

Was this helpful?

0 / 0