Nastolatek

Czytanie ze zrozumieniem

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Czytanie ze zrozumieniem wbrew pozorem nie jest wcale taką łatwą sprawą. Wydaje nam się, że przeczytanie tekstu jest dziecinnie proste, że przecież już w szkole nabyliśmy naukę czytania także, jaki taki problem. A jednak takie rozumowanie jest mylne. Czytać nie zawsze oznacza rozumieć. Co z tego, że przeczytamy pobieżnie książkę, gdy zapytani o jej treść nie będziemy wiedzieli, co odpowiedzieć. Jest jednak kilka metod by chłonąc literaturę tak, by po jej przeczytaniu pozostał nam jej ślad w naszej głowie.

Jak czytać ze zrozumieniem?

Czytanie ze zrozumieniem składa się z trzech etapów: wstępnego rozpoznania całości, czytania właściwego oraz syntezy zdobytej wiedzy. Zanim weźmiemy się za czytanie tekstu warto wypisać sobie pytanie, na które chcielibyśmy znaleźć odpowiedź w danym tekście. Następnym ważnym krokiem jest przejrzenie tekstu i dostrzeżenie w nim wyróżniających się elementów takich jak: tytuł, wytłuszczone grubym drukiem zdania, dołączone tabele oraz schematy oraz zastanowienie się nad tym, jakie skojarzenia w nas one budzą. Potem możemy się już zabrać za czytanie ze zrozumieniem pierwszego oraz ostatniego akapitu. Poszukajmy w nich słów kluczowych dla danego tekstu. Jaki temat jest jego myślą przewodnią? Jaką tezę stawia w nim autor? Jeśli nie rozumiemy pewnych słów zajrzyjmy do słownika wyrazów obcych. A jeśli w głowie zrodzą nam się nowe pytania – dopiszmy je do swojej kartki.

Metody czytania ze zrozumieniem

Podczas czytania bardzo pomocna jest wyobraźnia. Dzięki niej zdecydowanie łatwiej będzie nam zrozumieć tekst i lepiej zapamiętać zawarte w nim informacje. Może to zabrzmieć dziwnie, ale warto też dyskutować z czytanym tekstem. Warto zając swoje stanowisko i z tej perspektywy tekst ocenić. Stwórzmy też własny styl kodowania, za pomocą, którego będziemy zapisywać najważniejsze informacje. Ważne też, by zaznaczyć fragmenty, których na pierwszy rzut oka nie rozumiemy. To pozwoli nam wrócić do nich później. Po każdym przeczytanym akapicie lub rozdziale róbmy podsumowania i wyszukajmy w nim główną myśl. Następnie postarajmy się odnaleźć odpowiedzi na pytania zapisane uprzednio na kartce. Po przeczytaniu całego tekstu należy ponownie określić główną myśl zawartą w tekście. Warto też zastanowić się, w jakim celu autor napisał dany tekst. Swoje przemyślenia na temat przeczytanego fragmentu warto też rozrysować. Wyszczególnić tezy i argumenty, a potem streścić sobie cały tekst. Na koniec należy sprawdzić czy otrzymaliśmy odpowiedzi na wszystkie zadane pytania, jeśli nie wróćmy jeszcze raz do odpowiednich fragmentów tekstu.

Czytanie ze zrozumieniem - ćwiczenia

Istnieją też odpowiednie ćwiczenia pomagające nam czytać ze zrozumieniem. Przede wszystkim należy dużo czytać, nic bowiem nie daje takich efektów jak praktyka. I wbrew pozorom nie powinno się tego robić wolno – wręcz przeciwnie im wolniej czytamy tym mniej rozumiemy. Dobrym pomysłem jest też gra w gry strategiczne. Do czytanie używajmy wskaźnika, takiego jak ołówek czy długopis, to znacznie ułatwi nam rozumienie tekstu. Również gry, takie jak na przykład koszykówka, których zadaniem jest koordynacja rąk i nóg ułatwią nam proces czytania ze zrozumieniem.

Należy również być świadomym, co sprawia, że czytanie ze zrozumieniem przychodzi nam wyjątkowo trudno. Wiadomo, że będzie to ciężka sprawa, gdy tematyka tekstu jest nam zupełnie obca. Na to nie jesteśmy w stanie niestety nic poradzić, jako, że pewnych rzeczy nie daje się przeskoczyć. Są jednak pewne bariery, których pokonanie zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Jedną z nich jest negatywne nastawienie i brak wiary w sukces. Pamiętajmy, że podstawą każdego działania jest właśnie pozytywne nastawienie. Bez niego ani rusz. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy bardzo ważne jest także tempo czytania – lepiej zrozumiemy tekst czytając szybciej. Nic nie wyjdzie z naszych starań również wtedy, gdy paraliżuje nas stres. Wtedy to on weźmie górę nad sensem czytanego tekstu.

Nie zapominajmy również, że czytać powinniśmy w miejscu, w którym nic nie będzie nas rozpraszało. Wyłączmy, więc telewizor czy komputer. Starajmy się odizolować i przenieść się do świata wyobraźni, która pomoże nam zrozumieć tok rozumowania autora tekstu.

Nie powinniśmy również wracać wzrokiem do przeczytanych słów oraz powtarzać danych fragmentów na głos. Nie musimy rozumieć każdego słowa, liczy się sens całego zdania. Do danego zdania wracajmy tylko wtedy, gdy zagubimy główną myśl cale tekstu. Wcześniej może nie być to konieczne. Nie czytajmy również na głos – to spowalnia proces czytania. Jak więc widać, każdy z nas jest w stanie nauczyć się czytania ze zrozumieniem. Nie jest to wprawdzie tak łatwa sztuka jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka, jednak trzymając się pewnych zasad możemy być pewni, że osiągniemy sukces.

Komentarze: