Twój dom

Budownictwo szkieletowe opiera się na bardzo wymagającej technologii. Nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwo od reguł budowlanych, trzeba stosować wyłącznie odpowiednie materiały. Dlatego też firma, której zlecimy budowę, musi być sprawdzona. Warto również uświadomić sobie, że koszt wybudowania takiego domu wcale nie jest niższy niż domu tradycyjnego.

Domy szkieletowe kanadyjskie

W społeczeństwie panuje wiele nieprawdziwych poglądów na temat domów szkieletowych, zwanych popularnie kanadyjskimi (ze względu na popularność tej metody w tym kraju, choć to nie Kanadyjczycy przyczynili się do jego wynalezienia, aczkolwiek włożyli wielki wkład w jego rozwój), początkowo w Polsce podchodzono do nich z nieufnością i obawą. W niedługim jednak czasie domy tego typu stały się dość popularne, zadecydowały o tym głównie szybkość budowy, duża prostota wykończenia oraz łatwość rozbudowy. W technologii szkieletowej gustują najczęściej ludzie młodzi.

Domy szkieletowe - konstrukcja

Dom kanadyjski można użytkować przez co najmniej pięćdziesiąt lat (na tyle określana jest minimalna trwałość domu bez potrzeby wykonywania generalnego remontu), lecz dzięki prawidłowej eksploatacji da się go bez problemów znacznie przedłużyć, producenci twierdzą, że taki dom przy odpowiedniej eksploatacji może wynosić nawet sto pięćdziesiąt lat.
Ze względu na konstrukcję z drewna dodanie dodatkowych elementów, jak drzwi, dostawianie pomieszczeń czy też wymienienie instalacji jest bardzo łatwe. Ponadto domy kanadyjskie da się budować w zimie.

Domy szkieletowe - budowa

Największym atutem wydaje się być jednak większa powierzchnia użytkowa domów. Ściany w „kanadyjczyku” są o wiele cieńsze niż w domu tradycyjnym, przez co powierzchnia użytkowa przy takim samym metrażu może być większa nawet o kilka metrów kwadratowych.

W porównaniu do masywnego muru konstrukcja szkieletowa ma zarówno zalety jak i wady. Nacisk wywierany na grunt przez domy szkieletowe jest o wiele mniejszy, niż w przypadku murów, fundamenty takiego domu mogą być więc bez porównania węższe. Szkieletowa forma domu daje też możliwość zastosowania tzw. oszczędnego fundamentu, czyli składającego się z rozmieszczonych co dwa metry pali na których wspiera się deska podwalinowa.

Elewacja zewnętrzna w domu szkieletowym może zostać zaaranżowana w różny sposób. Dom może przypominać murowany, w Ameryce popularny jest siding. Można taki dom wykończyć drewnem, lub wykończyć tynkiem lub klinkierem. Również dachy „kanadyjczyków” stwarzają możliwość pokrycia ich blachą, dachówką ceramiczną, czy gontami. Technologia kanadyjska wyróżnia się wykorzystaniem materiałów naturalnych, drewna, płyt wiórowych, kartonowo – gipsowych, wełny mineralnej do termoizolacji.

Atutem jest brak tak nielubianej przez nikogo „papraniny”, przez cały czas wznoszenia domu szkieletowego wykonuje się jedynie minimalną ilość robót mokrych (fundamenty). Nie ma problemu z pozostałościami betonu, składowaniem piachu, cementu, wapna. Teren po zakończeniu budowy wymaga jedynie niewielkich prac porządkowych. Technologii szkieletowej zarzuca się, że że nie da się w prosty sposób uzyskać odpowiedniej rozpiętości stropów, przekraczającej pięć metrów, gdyż belki stropowe są zbyt słabe. Na rynku pojawiła się jednak technologia, która znosi to ograniczenie, polega na montowaniu klejonych belek, które mają znacznie większą wytrwałość, co umożliwia budowanie stropów o dużej rozpiętości bez dodatkowych konstrukcji pomocniczych.

Domy szkieletowe - całoroczne?

Mankamentem domów z konstrukcją szkieletową jest ich mała akumulacyjność cieplna. Nagrzewają się szybko, ale po wyłączeniu ogrzewania szybko dochodzi do ich wychłodzenia. W celu utrzymania w nich optymalnej temperatury, podczas mrozów bądź ukropu nie powinno się zbyt długo ich wietrzyć. Większe jest również odczuwanie zmian temperatury na zewnątrz. Problem ten można rozwiązać, zaopatrując się w automatycznie sterowane ogrzewanie centralne, które będzie na bieżąco reagowało na wahania temperatur.

Kolejny minus to słaba izolacyjność akustyczna stropów, co może irytować, jednakże do wszystkiego można się przyzwyczaić. Inaczej ma się sprawa z izolacją akustyczną ścian zewnętrznych – nie dorównują jej ściany konstrukcji murowanych.

Pod względem użytkowania dom kanadyjski różni się znacznie od murowanego, dlatego decydując się na jego zakup należy zaplanować go kompleksowo, uwzględniając wszystkie wymogi, co pozwoli nam na wykorzystanie jego zalet do maksimum.

Komentarze: