Nastolatek

Nie od dziś wiadomo, że najważniejszymi miejscami rozwoju każdego człowieka są dom i szkoła. To rodzice jako pierwsi stają się wzorem do naśladowania dla każdej pociechy. Dziecko od momentu przyjścia na świat jest ciekawe świata i poznaje go poprzez wszystkie swoje zmysły :
- wzrok,
- słuch,
- węch,
- dotyk,
- smak.

Kreatywność dzieci

Jako rodzice powinniśmy być niezwykle czujni, aby nasza latorośl stała się kreatywna i rozwijała swoją osobowość. Naszym priorytetowym zadaniem jest dbać by dziecko od pierwszych swych dni miało możliwość rozwoju i warunki ku temu odpowiednie. Jeśli rodzic nie nauczy malucha podstaw, nie zadba o odpowiedni start w przyszłości problemy związane z jego rozwojem będą głównie jego winą. Jednak wtedy rodzic nie zdaje sobie z tego sprawy, a obwinia dziecko, które do kolejnego etapu życia zostało źle przygotowane, a nie urodziło się gorsze.

Kreatywność - co to znaczy?

Wspomniana wcześniej szkoła jako jedno z najważniejszych środowisk młodego człowieka, daje nam ku rozwojowi cały wachlarz możliwości. Kreatywność to twórcza postawa, a także myślenie, które w efekcie przynosi oryginalne i stosowne rozwiązania.

Bardzo istotne w rozwoju kreatywności jest twórcze myślenie, jednak równie istotne są pozostałe mechanizmy intelektualne:
- abstrahowanie,
- kojarzenie,
- indukcja,
- dedukcja,
- prawidłowe posługiwanie się metaforami.

Rozwijanie kreatywności u dzieci jest bardzo ważne gdyż pomaga jednocześnie w rozwoju ich otwartości na innych, tolerancji wobec rówieśników, a także kwestionowania utartych stwierdzeń. Dziecko początkowo uczy się na nas i z czasem staje się do nas bardzo podobne choć my- rodzice możemy tego nie zauważać.

Kreatywność w szkole

Metody rozwoju kreatywności mogą być bardzo w dzisiejszych czasach bardzo różnorodne. Począwszy od zajęć manualnych takich jak technika, poprzez zajęcia artystyczne :
- muzyka,
- plastyka,
- rytmika,
- gimnastyka,
- inne zajęcia pozalekcyjne.

Bardzo ważną rolę odgrywają również zajęciach rozwijających intelekt i pobudzających proces myślowy :
- matematyka,
- chemia,
- fizyka,
- geografia,
- języki obce,
- język polski,
- historia.

Bardzo ważne dla młodego człowieka są także zajęcia pozaszkolne, które pozwolą na nieustanne odkrywanie jego talentów, dzięki czemu nabędzie więcej umiejętności i stanie się dynamiczny w przyszłym życiu zawodowym, a także w zaciszu domowego ogniska. Sam zainteresuje się swoją osobą i odkrywając nowe pasje nieświadomie będzie się rozwijał. Odnajdując tę najważniejszą lub nawet prawdziwy talent (co się często zdarza) będzie mógł łatwiej podjąć decyzję o swej przyszłości przy wyborze szkoły średniej czy studiów.

Metody pomagające w rozwoju kreatywności u dzieci

1. System Orffa
2. Metoda M. Bogdanowicz
3. Metoda E. Gruszczyk-Kolczyńskiej
4. Metoda Montessori

Rozwijanie kreatywności

Częstym pomysłem jest wykorzystanie tzw. techniki „burzy mózgów”. Zaleca się również zadania które będą zabawowo- twórcze, a dziecko wykona je samodzielnie lub w grupie z małym udziałem dorosłych. Dziecko powinno mieć szansę samodzielnego zdobywania wiedzy, a rodzic powinien dać mu ku temu możliwości. W jego codziennym otoczeniu powinny znajdować się przedmioty, które pobudzą jego kreatywność, zaciekawią i czegoś nauczą. Bawiąc się z dzieckiem bądź ucząc je czegoś nowego staraj się by poprzez rozwiązywanie zadania mógł podnieść swoją samoocenę, jednak nigdy nie oszukuj, maluch musi zrozumieć sam że w czymś jest lepszy, a w innym gorszy. Dzięki temu samodzielnie odnajdzie swoje pasje i będzie mógł być najlepszym w czymś co sprawia mu przyjemność. Rodzice udający przed dzieckiem, że maluch we wszystkim radzi sobie świetnie, wypuszczając go na tor samodzielności sprawia, że traci własną wartość i czuje się źle we wszystkim co robi. Istotną rolę odgrywają prace w grupie (zapraszając do domu większe grono dzieci, nie zostawiaj ich na pastwę losu, a zadaj zabawę, która czegoś je nauczy). Dbaj o pobudzanie ciekawości dziecka, a nie hamuj jej, bo nie wróci.

Należy pamiętać, że trzy pierwsze lata życia dziecka są kluczowym momentem, by wychwycić jego talenty. Dlatego bardzo ważne jest, aby obserwować swoją pociechę i w odpowiednim momencie pomagać mu i dać możliwość rozwoju jego kreatywności i zdolności tak, by w przyszłości stało się szczęśliwym i spełnionym człowiekiem.

Komentarze: