Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Małopłytkowość jest objawem chorobowym, który polega na niedoborze płytek krwi.

Bez względu na przyczyny choroba ta przebiega za każdym razem podobnie i jest charakterystyczna. Mianowicie, nagle, przy braku występowania jakichkolwiek urazów skórze i w błonach śluzowych mogą pojawić się wybroczyny. Zwykle najwięcej ich jest zlokalizowanych na kończynach i na tułowiu. Widoczne też są pierścieniowate wylewy w miejscach nakłuć. Występują także nawracające krwawienia z dziąseł, nosa, przewodu pokarmowego. Dodatkowo może się pojawiać krwiomocz oraz krwotoki z dróg rodnych. Stwierdza się również możliwość występowania krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, szczególnie groźnego, gdyż może prowadzić ostatecznie do śmierci.

Należy też wskazać, iż nie istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy ilością płytek krwi a nasileniem krwawień. W przypadku, gdy ich ilość nie spada poniżej 30 000/μl, i występuje jawna skaza krwotoczna, wtedy zaleca się poszukiwanie innych przyczyn krwawień. Ważne jest też, że spośród skaz krwotocznych omawiana choroba jest najczęstsza.

Małopłytkowość rzekoma

Wyróżnić można też odmianę choroby wtórną i rzekomą. Rzekoma wiąże się z obecnością w surowicy przeciwciał przeciwpłytkowych o charakterze zimnych aglutynin, które odpowiadają za fałszywe zmniejszenie liczby płytek w krwi pobranej na wersenian dwusodowy. Choroba ta występować może tak samo u osób zdrowych jak i u pacjentów, u których stwierdzono różnorakie stany chorobowe. Niestety, przyczyna wyżej wymienionych przeciwciał nie jest znana.

Małopłytkowość wtórna

Z kolei przy odmianie wtórnej zmniejszenie wytwarzania krwinek płytkowych w szpiku występuje w przypadku, gdy dochodzi do jego toksycznego uszkodzenia. A może to nastąpić na przykład przez leki o właściwościach cytostatycznych, antymitotycznych lub przez napromienianie jonizujące (rentgen). Inny powód to wypieranie megakariocytów (olbrzymich komórek szpiku) ze szpiku przez inne nowotworowo rozwijające się tam tkanki, jako przykład można podać tkanki białaczkowe. Przyczyną może być również samoistny zanik szpiku. Choroba w wersji wtórnej przejawia się również zwiększonym zużywaniem się krwinek płytkowych w przebiegu procesu nadmiernego śródnaczyniowego wykrzepiania włóknika, a także zwiększonym niszczeniem krwinek płytkowych, co następuje w wyniku nadmiernie powiększonej śledziony.

Małopłytkowość samoistna

U dzieci choroba ta występuje najczęściej jako odmiana - małopłytkowość samoistna (idiopathic thrombocytopenic purpura, w skrócie ITP.) Zwykle występuje w okresie między drugim a 5 rokiem życia. U od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu procent dzieci poprzedzona jest infekcją wirusową. Najczęściej jest to choroba górnych dróg oddechowych. Ta ostatnie występuje zazwyczaj jeden do trzech tygodni przed zachorowaniem na ITP. pora roku, w której występuje ta dolegliwość to miesiące zimowe i wiosenne. Ponadto u podłoża choroby znajduje się proces autoimmunologiczny. Otóż płytki opłaszczone autoprzeciwciałami ulegają sekwestracji i fagocytozie w śledzionie.

Małopłytkowość - leczenie

Leczenie odmiany samoistnej to w przypadku krwawienia stosowanie koncentratu płytkowego (l. płytek = 20-30 x 109/l) oraz koncentratu krwinek czerwonych. Stosuje się także Leczenie immunosupresyjne (kortykosteroidy - cyklofosfamid - immuran - cyklosporyna A). to ostanie polega na podawaniu leków. które hamują lub zapobiegają aktywności układu immunologicznego. Wykonuje się również splenektomię. Termin ten oznacza częściowe lub całkowite chirurgiczne usunięcie śledziony. Jako wskazanie do przeprowadzenia tego zabiegu podaje się pęknięcie śledziony, torbiel, nowotwór, a także niektóre choroby krwi, jak białaczka czy właśnie omawiana małopłytkowość.

Małopłytkowość - skutki

Skutki choroby to wynikające z krwawień niszczenie struktury i czynności narządów wewnętrznych, na przykład mózgu i serca. Dość poważne następstwo to najogólniej mówiąc znaczna niedokrwistość organizmu.

Komentarze:
edyta 2012-09-23 16:56:08

aniamoja córka ma tą chorobę.Krwawienie z nosa dziąsel,wybroczyny na ciele oraz ,wybuchowe nastroje prowadzą one do klutni,pozniej placze .Z natury jest inteligentna uczynna.Dostala tą chorobę mając 27l.Chcę dodac że wypadają jej wlosy po sterydach.Byłam z córką u chematologa ,ktory powiedzial że trudna to choroba do wyleczenia, a moze panstwo wiecie jak pomoc proszę o adres córka ma 27lat.

Ilona 2013-07-27 10:26:33

Mój syn ma 6 lat tez choruje na małopłytkowość samoistną. Nie wiem czy ta choroba może wrócić i czy może prowadzić do białaczki

sebastian 2014-02-21 19:19:06

Mam niskie płytki krwi z reguły między 60 -100 tysięcy i dostałem skierowanie do hematologa .W laboratorium zrobiono mi płytki krwi na cytrynian. Ucieszyłem się gdy płytki na cytrynianie wyszły 170 tysięcy tzn. w normie ,więc spokojnie po odebraniu wyniku oczekiwałem na wyznaczoną wizytę za miesiąc z tym badaniem do hematologa . Hematolog rozpoznał pseudotrombocytopenie i zalecił dalsze leczenie i diagnozowanie w rejonie .Obecnie jestem diagnozowany w kierunku onkologicznym gdyż podejrzewają nowotwór .Reasumując - rozpoznana małopłytkowość rzekoma u hematologa okazała się dla mnie w konsekwencji poszukiwania przyczyny u innych specjalistów wyrokiem ale liczę na wyleczenie. Teraz wiem ,że małopłytkowośc rzekoma występuje 0,2 % u zdrowych i chorych ale ja znalazłem się wśród tych co mają przyczyny chorobowe a jest kilka i w tym nowotworowe .

Vege 2014-11-30 23:50:11

2 miesiące temu stwierdzono u mnie małopłytkowość(19 tys.) bez rozpoznania przyczyny zalecono sterydy,których nie zastosowałam, ponieważ wiem ze zrobią więcej złego niż dobrego.Obecnie biorę wit. B12. Żadne z opisanych objawów u mnie nie występują. Cała biochemia krwi jest idealna. Moje samopoczucie jest wyśmienite, jestem lekka jakbym fruwała, nie mam senności ani zmiany nastrojów. I co dalej nie wiem, może ktoś podpowie?

alicja 2014-12-14 15:14:37

mam maloplytkowosc juz 4 lata przy 70 tys pakowano wemnie enkorton ale pewna wspaniala lekarka nauczyla mie zyc z ta choroba w tej chwili mam 30 tys i musze juz je brac ale biore je przez miesiac potem robie badanie krwi jak podniosa sie do 50ciu to stopniowo odstawiam i na pare miesiecy jest spokoj staram sie jaknajmiej brac bo juz ma cukrzyce posterydowa .mowisz ze masz 19 tys to malo nigdy tyle niemialam ,najmiej to 27tys i to jest bardzo niebespieczne jak chcesz to moge stoba poga dac telefonicznie bo zaduzo pisania wiem jalk postepowac i to dziala

alicja 2014-12-14 15:42:57

musisz pojsc do chematologa i przejsc badania ,ja wyladowalam w szpitalu na 3 tygodnie i mnie cala przebadali,mam imunologiczna maloplytkowosc

Paula 2014-12-22 20:37:40

witam, choruje na małopłytkowość od 9 miesięcy (dostałam ją w 3 mc ciąży i tak ze mną została) najniższy poziom płytek 0, obecnie mam ich 50 tyś, nie biorę leków-jakoś się trzymam, chciałam zapytać jak wyglądają okresy u kobiet z małopłytkowością, czy bardzo płytki lecą ?

Tomasz G 2015-01-13 17:10:18

Przeszedłem sam małopłytkowość w wieku 16 lat. pół roku leczenia sterydami aż wreszcie znalazł sie mądry doktor i kazał usunąć śledzionę. Dorosłej osobie do niczego nie jest potrzebna ( tylko do około 1 roku zycia zanim wykształcą się inne narządy odpowiada za niszczenie bakterii ). U mnie śledziona niszczyła płytki krwi. po usunięciu śledziony problem zniknął. mam 31 lat biegam, imprezuje, jem wszystko, pije alkohol i nie mam żadnych problemów ze zdrowiem. :) i niech tak pozostanie.

Joanna 2015-01-23 17:55:29

Witam. Mnie zdiagnozowano małopłytkowość po zakażeniu boreliozą (choroba przenoszona przez kleszcze). W dniu przyjęcia do szpitala pod koniec zeszłego roku wartość płytek miałam 6 tyś. Podano mi 2 j. KKP, po czym wzrosły do 136 tyś. Potem powoli zaczęły spadać. Po konsultacji hematologicznej podano mi steryd Encorton 3x1 na dobę, znowu wzrosły do 140 tyś. Kiedy jednak dawkę zmniejszono do2x1 na dobę, płytki zaczęły spadać, w zeszłym tygodniu ich wartość to 49 tyś. Dawkę sterydu znowu zwiększono do 4x1 na dobę, dziś odebrałam wyniki, płytki wzrosły do 149 tyś. Dawka leku nadal utrzymana.

Joanna 2015-01-24 13:14:02

PAULA Bynajmniej u mnie w trakcie miesiączki płytki spadły ze 140 tyś do 80 tyś i ta miesiączka trwa dłużej i jest bardziej obfita niż przed chorobą.

wiolka 2015-01-27 00:07:41

Lepiej gdyby tych pokrojonych chorób nie było wcale!!!!!!!!!!!!!

Renia 2015-03-14 09:09:02

Witam. Jaka dieta jest wskasana w małopłytkowośc:-o?

Kinga 2015-05-12 16:47:01

Witam. Od 6 roku życia choruję na małopłytkowość. Zawsze często chorowałam, zwykłe przeziębienie i trafiałam do kliniki, bo płytki spadały nawet do ok. 5 tysięcy. Podawali mi masę płytkową, Intraglobinę w kroplówce i płytki wzrastały. Obecnie mam 20 lat i po 3 latach spokoju znowu płytki zaczęły spadać. Po zastrzyku w szpitalu z Solpadeiny(przeciwbólowy, miałam kurcz szyi) spadły mi płytki do 9 tysięcy i mimo podania masy płytkowej płytki stały w miejscu. Zaczęłam brać Encorton, biorę 20 mg, jak na razie wyniki są w granicach 80 tysięcy. Lekarka myśli też o usunięciu śledziony. Jestem teraz w okresie matur, więc stres też może działać. Jeśli płytki nie wzrosną, to będę miała zwiększoną dawkę. Mam pytanie. Co jest lepsze? Branie sterydów czy usunięcie śledziony? Wiem, że sterydy nie są obojętne na organizm, z drugiej strony często choruję i boję się, że po usunięciu śledziony nie będę miała w ogóle odporności. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Kinga 2015-05-12 16:55:00

A jeśli chodzi o dietę to należy unikać smażonych potraw, słodyczy (w tym czekolady) i jeść mało nabiału. I należy spożywać wszystko co ma antyoksydanty: marchew, zielona pietruszka, wszystkie owoce i warzywa, pomidory, fasola, groch i inne strączkowe warzywa.

matka 2015-08-05 11:17:35

Trzeba też spróbować zmienić mieszkanie bo być może uczula farba, smoła, leki ( tak było w przypadku mojej córki- smołowali dach), niektórzy nie wiedzą a w starych blokach parkiety były przyklejane na smołę, a stropy ocieplane granulatem ze skł. smołowymi. Boiska - super orliki Tuska są wysypywane granulatem smoło pochodnym żeby igliwie stało - na słońcu topi się i granulat i plastikowa trawa i smród nie do wytrzymania

sówka 2015-08-16 15:06:45

A co to jest, że u mojej Mamy (67 lat) nagle sterydy nie daja poprawy - w ciągu tygodnia wchłonęła 215 mg, i dalej 90 tys., tworzą się siniaki, nie może np. wyrwać zęba? Mógł aż tak zadziałać stres? Szkoda, że musi to łykać, ale jeżeli w dodatku nie działa, to co? Zwiększanie dawek? usunięcie śledziony? (operacji miała juz dośc...) Kto miał podobne doświadczenia?

hos 2015-09-17 07:31:03

lekarz stwierdził u mnie małopłytkowosć co mogło być przyczyną zawału

Alicja 2015-10-26 10:01:08

Robiłam badanie na cytrynian i wyszło mi 127 tysięcy płytek krwi .Lekarz hematolog powiedział ,że jest w normie i nie przejmować się. Jestem i tak zaniepokojona ponieważ norma na wyniku który otrzymałam wynosi od 140 do 400 tysięcy płytek w badaniu na cytrynian a ja mam 127 tysięcy . Płytki w powszechnym badaniu wychodziły mi najcześciej między 60 a 90 tysięcy dlatego zalecono badanie na cytrynian .Mam zmęczenie i czasami siniaki na skórze . Zastanawiam się czy obniżony poziom płytek nieco poniżej normy na wyniku to nie jest podłoże immunologiczne lub chorobowe i czy nie trafiłam na lekarza ignoranta .

Agnieszka 2016-03-13 17:10:47

mam 17 lat, małopłytkowość wtórną, robiłam płytki na cytrynianie wyszło mi 126 a norma była od 180-430. Mało wiem o swojej chorobie bo bardzo mało o niej pisze. Mam także duzą skłonność do siniaków, mam omdlenia. często kręci mi się w głowie.

mama 2016-04-26 12:29:37

Moja córka ma 13 miesięcy tez choruję na małopłytkowość . Teraz jesteśmy w szpitalu bo miala wynik tylko 9 tysięcy płytek. Bardzo sie boje bo lekarz nie umie mi powiedzieć jaka jest tego przyczyna. Pierwszy raz plytki jej spadly jak miala 5miesiecy.

Alicja z Berlina.. 2016-12-14 22:32:22

Witam..mam te chorobe wykryta od 2009 roku..krwotoki z narzadow rodnych.Dostalam okres to lalo sie ze mnie przes 10 dni..sex..nie bylo takiej opcji..sport..tez nie I basen..same krwawienia wystepowaly po jakim kolwiek sporcie I sexsie..Wycieto mi marzady rodne I spokoj. Ale ?..stwierdzono mi przyczyne tych krwotokow..malaplytkowosc..dramat sie zaczal. .od roku narescie podaje mi sie chydrokortizon..100mg..taniec plytek..10-160 tys..ida do gory I szybko spadaja po odstawieniu leku. Szpitale zaliczam..zwolnienia..rozne nastroje. .slaba jestem..watraba puchnie..sennosc I taniec cisnienia.Zycie moje to walka o to by byc ,wstac rano bes bolu glowy I pelna energi.Po 7 godziny pracy..jestem.wrak.czlowieka..Teras znowu wadowalam w szpitalu ..10 tys plytek. Na oddziale onkologi w Berlinie ,dostalam propozycje innego leczenia..Uniwersytet Charlie mi zaproponowal lek..nowosc..czy mi pomoze. . ?mam 63 lata..wegetacja lozkowa..wiecej leze jak.chodze..Czy zeczywiscie sa leki co moha pomodz. .sa drogie I dlaczego tak.drogie ze nie stac co niektorych na nie !! Kochana kaso chorych !! Pomagaj nam. Chcemy zyc..

Alicja z Berlina.. 2016-12-17 23:46:50

Pisze ras jeszcze. .Alicja z Berlina. Nigdy nie myslam ze ta choroba plytek zrobi w moim zyciu zamieszanie..czytam wasze opisy na forum I potwierdzam ze I ja mam takie objawy..siniaki..bole glowy I choroby mnie sie czymaja.Wnusio mial katar..kaszlal..goraczka.Jemu to przeso po dwuch tygodniach a ja za to az dwa miesiace potrzebowalam by wyjsc z tego bo zakas mam jakich kolwiek lekow zazywac I bron boze by to byly przeciw bolowe..I inne bo plytki spadaja po nich drastycznie.Infekcja grypowa..to dlugie lezenie lozkowe dla mnie.Siniaki z byle powodu robia sie I ich spadek to since pod oczami I.. Slaba ze rano nie moge wstac bo brak mi sily..Mam zawroty glowy..sport..basen..to po nim musze lezec..czasami przes tydzien nie moge nigdzie wyjsc..leze I regeneruje sily..Zadnego wysilku nie moge miec bo po nim musze odlezec tak dlugo az sama jestem w stanie wstac.Sa dni ze jestem pelna energi a sa dni..ze bes lozka ani rusz..Nie moge nic zaplanowac bo nie wiem kiedy mnie dopadnie to ze plytki spadaja I znowu tabletki..chydro..dawki konskie..jest oky I za jakis czas to samo..karuzela..Nie wszystko moge jesc bo mam bole watraby I biegunki..straszne uczucie..jest to uciazliwe..stres przy tym iz jest ta swiadomosc..pytanie ?..jak bedzie jutro ze mna ???

Alicja z Berlina.. 2017-01-04 19:52:56

Chce sie z wami lodzielic info..dostalam lek..o nazwie Revolade..50 mg na dobe..czuje sie swietnie I plytki nie spadaja..ida pomalu w gore..lek..wow..drigi bo za 14 tabletek..az 1400 eur..leczenie ma byc dlugie..ciesze sie ze moja kasa chorych to pokrywa, inaczej nie mialabym szans by je oplacac..dzieki mojej kasie chorych, zapiminam o moich perypetiach z ta choroba jakie mialam..pozdrawiam I jest nadzieja na zdrowie..I normalny tryb zycia..

Anna z Hamburga 2017-03-16 20:03:03

Alicja z Berlina ...w jakiej kasie chorych jestes? Ze pokrywają ten lek?

Grażyna 29l 2017-07-16 01:13:05

Też mam małopłytkowość krwi miałam tylko 5 tys teraz wzrosły do 19 tys płytek to jest nadal mało. Obecnie biorę sterydy żelazo witaminy i kwas foliowy. Byle do pon i lekarza