Twój dom

Człowiek ma taką naturę, że co chwilę potrzebuje zmieniać coś w swoim otoczeniu - nie lubimy bowiem stałości, nienaturalnego spokoju. Gdy nachodzi więc nas potrzeba zmian, najczęściej dotyka ona naszego mieszkania, wnętrza, w którym spędzamy większość czasu. Nie zawsze jest jednak tak, że wystarczy nam zmiana ustawienia mebli - czasem potrzebujemy czegoś innego. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest poznanie tajników malowania mebli, bowiem wystarczy farba, by całe wnętrze wyglądało jak nowe.

Na początek musimy się zaopatrzyć w taśmę malarską (najlepiej taką typową, papierową), dobry gruby pędzel (kupmy nowy - nie są one tak drogie, a będziemy mieli gwarancję, że nie będzie wypadał z niego włos wlepiając się w meble) oraz oczywiście - farbę. Znaleźć tę najwłaściwszą nie jest znowu tak łatwo - tu nie chodzi tylko o kolor, ale także o jej odporność i typ. Najlepsza farba to taka, która nie będzie odpryskiwać, nadaje się do malowania drewna i się nie ściera. Jeśli nie znamy się na tym doradźmy się pracownika w sklepie - kto pyta nie błądzi, a źle kupiona farba sprawi, że wydamy niepotrzebnie pieniądze i po chwili niepowodzeń stracimy cały nasz zapał do pracy. Musimy pamiętać, że inaczej będzie wyglądało malowanie mebli ze sklejki, malowanie mebli drewnianych, malowanie mebli w okleinie, czy malowanie mebli z laminatu.

Malowanie mebli krok po kroku. Zaczynamy od dokładnego zabezpieczenia tych części, których pomalować nie zamierzamy - na przykład szyb. Obklejamy je dokładnie taśmą, sprawdzając, czy nigdzie bokami nie dostanie się pod nią farba. Następnie bierzemy się do pracy. Nie jest jednoznacznie powiedziane jak się maluje meble - jednak są rady, do których warto się stosować. Przede wszystkim malujmy zawsze w jedną stronę, unikajmy zmieniania kierunku pociągnięć by nie zostawiać brzydkich smug. Ponadto pamiętajmy o tym, by farba została przez nas nałożona równomiernie. Często jest tak, że trzeba mebel pokryć dwiema warstwami farby, w zależności od tego jaki kolor próbujemy zamalować. Dlatego przed przystąpieniem do malowania zastanówmy się, czy nie lepiej poświęcić kilka godzin na zdrapanie starej farby i wyszlifowanie powierzchni, niż potem wydać duże pieniądze na więcej puszek farby.

Malowanie mebli nie jest takie trudne - po prostu większość osób nie ma w sobie wystarczająco odwagi i dlatego nie jest to popularne. Bojąc się zaryzykować często tracimy szansę na niepowtarzalne wnętrze. Warto więc próbować - kto wie, może efekt przerośnie nasze oczekiwania?

Komentarze:
Darek 2011-12-15 21:28:06

Bardzo lubie malować mebelki , zwłaszcza takie stare i zaniedbane. Efekty sa miłe dla oka.Używam farb akrylowych dobrych firm.Polecam to fajna rozrywka i potrafi dac dużo przyjemności nawet nie obeznanym z farbami.

gość 2012-09-21 17:46:54

farby akrylowe do drewna są najlepsze. Ja malowałam meblosciankę z płyty na biało.Wyszło super.

Piotr 2013-03-11 19:36:45

witam hmm, właśnie wpadłem na pomysł odnowienia starych mebli kuchennych z okleiną oczywiście. Okleina sama odchodzi od frontów, wiec dzis zdjąłęm 1 z nich i pomalowałem od razu bez scierania papierem farbą akrylową białą, małym wałkiem z gąbki. Myśle, że będzie oki, ale czeka mnie z pewnością minimum jeszcze 1 warstwa, widac pociągniecią jednak. Jutro zobaczymy efekt. Mile widziane komentarze i porady, są nieocenione jak się nie wie jak to robioć a eksperymentuje:) Piotr

Maciek 2014-04-03 14:46:41

witam, a czym najlepiej malować jeśli chodzi o narzędzie? pozdrawiam