Nadżerka żołądka

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Niestety na naszym świecie istnieje bardzo wiele różnorakich chorób, nie sposób jest ich wszystkich choćby wymienić. Człowiek nie może zapanować nad wieloma stanami rzeczy, gdyż jedne choroby nie wynikają z tego, jak się żyje i funkcjonuje, zaś inne, właśnie od trybu życia są uzależnione. Choroby nie są niczym przyjemnym i ich leczenie, również nie należy do rzeczy, na jakie człowiek chciałby się godzić. Jedno jest pewne, przed chorobami nie uciekniemy, niezależnie, co byśmy robili i jakbyśmy postępowali. Możemy co najwyżej starać się walczyć z tym, by je ograniczać. Jedną z chorób, o których coraz częściej się słyszy, jest nadżerka żołądka, która potocznie zwana jest nieżytowym lub nadżerkowym zapaleniem błony śluzowej żołądka. Taka nadżerka jest płytkim ubytkiem w błonie śluzowej, która wyściela każdy żołądek.

Nadżerka żołądka – objawy

Jakie są objawy nadżerki żołądka i jak je rozpoznać? Objawy są podobne do choroby wrzodowej, ale mogą być w tym przypadku znacznie bardziej nasilone. Bardzo charakterystyczne są kłujące bóle, które występują w okolicy nadbrzusza środkowego, w tak zwanym dołku sercowym. Oczywiście to, w jaki sposób nas ten ból obejmie, zależy od tego, jakie pokarmy jemy i jak wygląda nasz codzienna dieta. Zazwyczaj ból największy jest na czczo, a więc tuż po przebudzeniu, kiedy jeszcze nie mieliśmy nic w ustach. Wtedy to gromadzący się kwas solny, drażni odsłonięte przez nadżerkę zakończenia nerwowe.

Ból czasami może być nie do zniesienia i dlatego też należy bezzwłocznie wezwać pogotowie. W momencie, kiedy zje się posiłek, neutralizuje się kwasy, co przynosi człowiekowi czasową ulgę. Wiadomo jednak, że w momencie ostrego bólu, nikt nie myśli o tym, by cokolwiek przełknąć. Nadżerkę żołądka można odkryć tylko poprzez zrobienie gastroskopii żołądka, gdyż wtedy lekarz, może dokładnie obejrzeć błonę śluzową, czy też pobrać jej wycinek, w celu wykonania odpowiednich badań. W ten też sposób można wykluczyć pojawienie się choroby nowotworowej, która również może często występować i może mieć niezwykle podobne objawy.

Nadżerka żołądka – leczenie

Jak leczyć nadżerkę żołądka? Jaką drogę leczenia należy powziąć, by uzyskać efekt, o jakim chory pacjent marzy? Leczenie polega na podawaniu leków z grupy inhibitorów pompy protonowej oraz antybiotyków, jeśli zostanie stwierdzone, że znajduje się tam bakterie typu Helicobacter. W żaden sposób choroby nie można bagatelizować, gdyż nieleczona może powodować naprawdę groźne konsekwencje, w tym również i śmierć. Jeśli więc komuś zależy na tym, by żyć długo i szczęśliwie, każdy objaw choroby trzeba niezwłocznie badać i leczyć.

Nadżerka żołądka wcale nie należy do zwykłych i mało niebezpiecznych chorób, dlatego też upływ czasu działa na niekorzyść pacjenta. Czym szybciej zostanie wykryta ta choroba, tym większe prawdopodobieństwo, że leczenie przebiegnie szybko i z zamierzonym efektem. Każdy ból brzucha wymaga od chorego sprawdzenia i zdiagnozowania. Wiadomo, że nie mamy tu na myśli zwykłego bólu, któremu może towarzyszyć niewłaściwa dieta. Jeśli jednak ból jest duży i nasilający się, wtedy nie można dłużej zwlekać i trzeba jak najszybciej wybrać się do lekarza. W taki sposób chronimy swoje zdrowie i życie. Bardzo często choroba ta mylona jest z wrzodami na żołądku. Wrzód jest również ubytkiem w błonie śluzowej, jednak dotyczy on głębszych jej warstw. Nadżerka związana jest jedynie z warstwą powierzchniową, a więc z samym nabłonkiem błony śluzowej. By nie doszło do wrzodów, trzeba starać się zrobić wszystko, by nadżerkę jak najszybciej zdiagnozować i wyleczyć.

Was this helpful?

0 / 0