Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa w celu zdobycia pieniędzy. Skarb państwa emituje obligacje, które kupuje nabywca – jest to forma pożyczki, ponieważ emitent po pewnym czasie jest zobowiązany do wykupu obligacji wraz z odsetkami. Te odsetki są zyskiem nabywcy. Środki finansowe uzyskane przez Skarb Państwa pozwalają pokryć wydatki publiczne (m.in. ochrona zdrowia, oświata, spłata wcześniejszych długów).

Osoba kupująca obligacje wie na jakich zasadach i kiedy zostaną jej zwrócona pieniądze. Istnieją dwie możliwości – w pierwszym przypadku obligacji o stałym oprocentowaniu (czyli określony procent zostanie wypłacony w określonym czasie) w drugiej sytuacji Skarb Państwa nie określa z góry, jaki zysk otrzyma nabywca, tylko z góry precyzuje, na jakich zasadach będzie wypłacone dane oprocentowanie. Oprocentowanie obligacji skarbowych jest zmienne.

Obligacje skarbowe od dawna cieszą się dużym zainteresowaniem. Są opłacalną formą inwestowania pieniędzy zwłaszcza, gdy ich rentowność obligacji skarbowych porównamy do niskiego oprocentowania lokat w bankach czy inwestowaniu w akcje. Nie tylko rentowność obligacji stanowi o ich atrakcyjności, ale również bezpieczeństwo i pewność – to Skarb Państwa gwarantuje nam wypłatę pieniędzy razem z odsetkami. Ponad to zakup obligacji nie wymaga od nas bardzo specjalistycznej wiedzy w zakresie inwestowania w przeciwieństwie np. do giełdy.

Inwestowanie w papiery wartościowe jest proste. Musimy określić na jaki okres możemy (od 1 do 12 lat lub na tzw. obligacje wieczyste) oraz w jaki typ obligacji możemy zainwestować nasze pieniądze. Dużym plusem inwestowania w obligacje jest możliwość wycofania się z inwestycji przed terminem wykupu obligacji.

Jak inwestować w obligacje? Emitowane przez Ministra Finansów kosztują 100zł, a możemy ja nabyć na wiele sposobów. Przez Internet, przez każdą placówkę banku PKO BP, przez telefon oraz w każdym innym miejscu, który pośredniczy w sprzedaży obligacji (znajdziemy na stronie www.obligacjeskarbowe.pl).

Obligacje nie mają jednak postaci materialnej – istnieją jako zapis komputerowy. Fakt zakupu zostaje odnotowany w specjalnym Rejestrze Nabywców Obligacji. Kupujący otrzymuje potwierdzenie zakupu, a fakt ten jest odnotowany w Rejestrze Nabywców Obligacji. Potwierdzenie zakupu jedynie dokumentem stwierdzającym, że dana osoba jest właścicielem obligacji. Taka postać obligacji zapobiega ich kradzieży, zgubieniu i sfałszowaniu.

Po upływie czasu na jaki wyemitowano obligacje Państwo jest zobligowane do ich wykupu. Dokonuje przelewu na konto posiadacza obligacji, wypłaca gotówkę w dowolnej placówce PKO BP lub jeśli takie jest życzenie nabywcy inwestuje środki z wykupu w nowe obligacje skarbowe. Należy też pamiętać, że od obligacji skarbowych trzeba zapłacić podatek.

Główne korzyści z inwestowania w obligacje skarbowe to bezpieczeństwo, płynność (przedterminowy wykup), dostępność różnych obligacji o różnym terminie wykupu, brak opodatkowania odsetek, wiele obligacji można kupować lub sprzedawać na rynku wtórnym, niskie prowizje od obrotu, oprocentowanie zapewnia ochronę przed inflacją , pewny zysk. Dlatego ten sposób inwestowania nadwyżek gotówki jest idealny dla wszystkich, którzy boją się ryzyka i wolą pewny zysk.

Was this helpful?

0 / 0